4 ciekawe miejscowości na wakacje w Polsce

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Czy wiesz już, gdzie chcesz spędzić urlop? Jeśli nie masz jeszcze konkretnych planów, sprawdź poniższe propozycje. W tym artykule znajdziesz ciekawe miejscowości w Polsce, które są idealne na wakacyjny wypoczynek.

Urlop w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich

Polska obfituje w atrakcyjne miejscowości i tereny, wśród których na szczególną uwagę zasługują Mazury. Ten niezwykły region od lat zachęca turystów do odwiedzin pięknem natury oraz dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. Odwiedzając Krainę Wielkich Jezior Mazurskich, koniecznie zawitaj do Mikołajek. To popularne miasteczko leżące w pobliżu jeziora Tałty i Mikołajskiego. Miłośnicy natury docenią wyjątkowy Rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno o wysokiej wartości naukowej. To szczególny typ rezerwatu, bo faunistyczny, czyli skupiający się przede wszystkim na ochronie różnych gatunków zwierząt.

Fani historii powinni natomiast odwiedzić Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach i obejrzeć zabytki piśmiennictwa i drukarstwa z XVII wieku. Warte zobaczenia są też Kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy z XIX wieku, zabytkowa stacja kolejowa oraz młyn z początku XX wieku.

A może morze?

Zastanawiasz się, gdzie na wakacje w Polsce pojechać, aby skutecznie odpocząć i pooddychać świeżym powietrzem? W takim przypadku najlepszym wyborem są wakacje nad morzem w Jastrzębiej Górze. To niewielki nadmorski kurort, który wyróżnia się malowniczymi krajobrazami i zróżnicowaną linią brzegową. Piaszczysto-kamienista plaża i klifowe wybrzeże zachęcają do długich spacerów i aktywnego odpoczynku.

W miejscowości znajduje się też latarnia morska Rozewie – jedyna taka budowla na polskim wybrzeżu. W lecie najbardziej rozrywkową częścią Jastrzębiej Góry jest Promenada Światowida. Warto również zobaczyć Obelisk „Gwiazda Północy”, odwiedzić Dom Whisky i piękny Pałac w Krokowej, zlokalizowany ok. 10 km od Jastrzębiej Góry.

Dla miłośników górskich wędrówek

Jeśli zamiast nadmorskich plaż preferujesz górskie szczyty, koniecznie odwiedź Szklarską Porębę w Karkonoszach. To miejscowość wyróżniająca się wspaniałym klimatem i bajkową przyrodą. Obfituje w malownicze trasy piesze i rowerowe, które sprzyjają rekreacji o każdej porze roku. Do szczególnie urokliwych atrakcji należy Złoty Widok – jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w całych Sudetach, a także chyboczący się kilkutonowy głaz granitowy o wdzięcznej nazwie Chybotek, pod którym, według legend, ukryte są nieprzebrane skarby.

W miasteczku warto ponadto zobaczyć Chatę Walońską z salami pełnymi minerałów i posłuchać opowieści o Duchu Gór. Godna zobaczenia jest też Wlastimilówka, czyli dom malarza Wlastimila Hofmana, kontynuatora stylu Jacka Malczewskiego. W środku obiektu dostępne są liczne dzieła i przedmioty związane z artystą.

Senny urok Podlasia

Na niewielkim wzniesieniu nad Narwią na Podlasiu leży Tykocin – niezwykle malownicze miasteczko z ciekawymi zabytkami i nieco senną atmosferą. Nazywana „perłą baroku” miejscowość jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych ośrodków w regionie. Słynie z XVI-wiecznego zamku wzniesionego przez króla Zygmunta Augusta, Wielkiej Synagogi z XVII wieku oraz unikatowej Europejskiej Wsi Bociana, czyli małej wsi z aż kilkudziesięcioma gniazdami tych ptaków. Miłośnicy spacerów i przyrody docenią urok Narwiańskiego Parku Narodowego, a fanom historii spodoba się pomnik Stefana Czarnieckiego – drugi najstarszy pomnik świecki w Polsce, pochodzący z XVIII wieku.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj