6 wskazówek, jak wybrać idealny telewizor

0

Zakup telewizora wiąże się z podjęciem wielu decyzji. Wybrać model z Android TV czy Apple TV? Telewizor Samsung czy LG? Z opcją high dynamic range czy bez? Pytania się mnożą, a odpowiedzi na nie znajdziesz w tym krótkim poradniku.

  1. Rodzaj wyświetlacza w telewizorach – LCD, LED, QLED, OLED, jaki wybrać?
  2. Technologia NeoQLED tylko w telewizorach Samsung – co ją wyróżnia?
  3. Rozdzielczość ekranu – jaka jest najbardziej optymalna?
  4. Przekątna ekranu czyli jaki rozmiar telewizora wybrać?
  5. Smart TV – Must have w 2021!
  6. Co można wyczytać ze specyfikacji telewizora, czyli jak sprawdzić telewizor przed zakupem?

Chociaż na rynku wciąż dostępne są tradycyjne telewizory, to powoli odchodzą one do lamusa, ustępując miejsca inteligentnym urządzeniom typu smart TV. Coraz większa grupa użytkowników zwraca uwagę na obecność zaawansowanych technologii, jak dolby vision IQ czy UHD 4K, a także częstotliwość odświeżania ekranu i kwestie związane z wyglądem telewizora, takie jak kolor obudowy i szerokość ramki.

Rodzaj wyświetlacza w telewizorach – LCD, LED, QLED, OLED, jaki wybrać?

W przypadku telewizorów jedną z najważniejszych cech jest rodzaj wyświetlacza. Współczesne urządzenia posiadają energooszczędne matryce, które zapewniają więcej niż zadowalającą jakość obrazu i głębię koloru. Różnice między poszczególnymi matrycami wynikają z użytych technologii. Wyświetlacz typu LCD jest używany coraz rzadziej, a na jego miejscu pojawiają się telewizory direct LED, pobierające znacznie mniej energii z sieci niż matryce LCD, przy jednoczesnym zapewnieniu bardzo dobrego odwzorowania kolorów. Jeszcze lepszą jakość daje ekran OLED – wyposażone są w niego jednostki od najlepszych producentów, np. telewizory Samsung, LG czy Sony. Matryca OLED sprawdzi się idealnie dla kinomaniaków i graczy. Jeśli użytkownik nie potrzebuje aż tak wysokiej jakości obrazu, może zdecydować się na telewizor QLED, zapewniający atrakcyjniejszy wizualnie obraz niż matryca LED, ale jednocześnie nieco gorszy niż OLED.

Technologia NeoQLED tylko w telewizorach Samsung – co ją wyróżnia?

Ciekawe rozwiązania w zakresie możliwości matrycy zaproponowała marka Samsung. Telewizory z górnej półki są wyposażone w technologię Neo QLED, zapewniającą częstotliwość odświeżania ekranu na znacznie wyższym poziomie niż dotychczas oraz obraz w jakości 8K. To dobra informacja dla graczy, dla których Samsung przygotował jeszcze kilka innych udogodnień. Jedną z nich jest technologia Quantum Mini LED, dzięki której obraz został wzbogacony o niewidoczne dotąd szczegóły. Gracze, którym zależy na bardzo wysokiej jakości obrazu i odwzorowaniu kolorów, a także na możliwości dostrzeżenia szczegółów nawet na bardzo jasnych lub ciemnych scenach, będą zachwyceni możliwościami, jakie dają telewizory Samsung QLED Neo.

Rozdzielczość ekranu – jaka jest najbardziej optymalna?

Wybór odpowiedniej rozdzielczości zależy od tego, czego wymaga użytkownik. Przy niskich wymaganiach w stosunku do obrazu zupełnie wystarczy jakość Full HD lub HD Ready, natomiast jeśli użytkownicy oczekują głębokich doznań wzrokowych, znacznie lepiej sprawdzi się telewizor UHD 4K, zapewniającym rozdzielczość na poziomie 3840 x 2160 pikseli. Jest ona zwykle ściśle powiązana z HDR – high dynamic range, a więc technologią, która zapewnia wysoką jasność, ogromną szczegółowość oraz bardzo duży kontrast. Takiej rozdzielczości można się spodziewać m.in. w telewizorach Samsung Business TV.

Przekątna ekranu czyli jaki rozmiar telewizora wybrać?

Wybierając przekątną ekranu nowego telewizora z oferty https://www.neonet.pl/telewizory-i-rtv/telewizory.html, warto ustalić odległość, w jakiej użytkownicy będą znajdować się od urządzenia podczas codziennego użytkowania. Jeśli nie jest ona zbyt duża, nie warto kupować telewizorów, w których przekątna ekranu cal przekracza 65. Praktycznym rozwiązaniem będzie telewizor smart TV z technologią high dynamic range o mniejszej przekątnej ekranu, ale z lepszą matrycą.

Smart TV – Must have w 2021!

Obecnie smart TV w telewizorach to już niemal standard. Dzięki niemu można zrezygnować z tradycyjnej telewizji na rzecz treści dostępnych w internecie. Podłączenie telewizora do internetu, a tym samym korzystanie z przeglądarki czy ulubionych aplikacji, jak Netflix, TVN Player lub HBO GO, zapewnia wbudowany moduł Wi-Fi albo złącze Ethernet. Korzystając z pierwszej opcji można połączyć się z globalną siecią bezprzewodowo, natomiast druga wymaga użycia kabla. 

Co można wyczytać ze specyfikacji telewizora, czyli jak sprawdzić telewizor przed zakupem?

Biorąc pod uwagę różnice pomiędzy poszczególnymi modelami, przed zakupem telewizora warto sprawdzić jego specyfikację. Można w niej znaleźć wszystkie istotne informacje, a więc tak częstotliwość odświeżania, jak i rozdzielczość ekranu, rodzaj systemu operacyjnego, np. Google TV, obecność Wi-Fi direct czy rodzaj zastosowanej matrycy. W specyfikacji można sprawdzić również, czy telewizor posiada pożądane wejścia oraz wbudowany soundbar. Na tej krótkiej liście są wymienione wszystkie najważniejsze parametry telewizora.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here