7 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę przed wzięciem pożyczki online

Przed Tobą decyzja o wzięciu pierwszej pożyczki online? Za chwilę prawdopodobnie będziesz mieć na koncie pieniądze do sfinansowania Twoich pilnych wydatków. Zanim jednak to się stanie, sprawdź, o czym koniecznie trzeba pamiętać składając wniosek o pożyczkę online.

Czym jest pożyczka online?

Pożyczka online to produkt finansowy, oferowany przez firmy pożyczkowe. Możesz z niego skorzystać bez wychodzenia z domu, bo wniosek składa się przez internet, a cały proces aż do momentu przelania środków również odbywa się tą drogą.

Dzięki temu oszczędzisz czas, bo nie musisz odwiedzać żadnych placówek i zyskasz komfort, bo swoją aplikację wygodnie wypełnisz przy własnym biurku, w samochodzie czy na kanapie. Wystarczy tylko mieć urządzenie z dostępem do internetu.

Pożyczkę online można wziąć w kwocie od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy złotych, natomiast spłata odbywa się w miesięcznych ratach.

Wiarygodność pożyczkodawcy

Pierwszą ważną rzeczą, którą trzeba sprawdzić przed braniem pożyczek online, jest wiarygodność pożyczkodawcy. Ten rynek jest oczywiście regulowany prawnie, ale ze względu na dużą liczbę podmiotów, które oferują pożyczki online, przed podpisaniem umowy trzeba być czujnym, aby nie trafić na oszusta.

Najpierw sprawdź, czy wybrana przez Ciebie firma, figuruje w rejestrze prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Następnie zobacz, czy jest członkiem branżowych stowarzyszeń, takich jak Związek Przedsiębiorstw Finansowych. Przynależność do takiej grupy jest dla Ciebie gwarancją, że firma jasno komunikuje warunki, na których udziela pożyczek online i stosuje etyczne standardy obsługi klienta.

Pomocne na pewno będą dla Ciebie również opinie zostawione przez klientów. Aby były obiektywne, sprawdzaj, co jest napisane, np. na wizytówce firmy w Google, a nie tylko na jej stronie internetowej.

Kwota i okres pożyczki online

Kiedy już wiesz, że pożyczkodawca jest wiarygodny, musisz zdecydować, jaka kwota i okres pożyczki online Cię interesuje. Pamiętaj, aby pożyczyć tylko tyle, ile rzeczywiście Ci potrzeba na sfinansowanie konkretnego wydatku. Cudze pieniądze szybko się rozchodzą, a im więcej pożyczysz, tym wyższą kwotę trzeba będzie spłacić.

A co z okresem spłaty? Dłuższy czas pozwoli Ci rozłożyć zadłużenie na większą liczbę rat, a tym samym obniżyć ich wysokość. Jednak pamiętaj, że sumarycznie na im większą liczbę miesięcy pożyczasz, tym będzie Cię to więcej kosztowało.

Warunki pożyczki

Kiedy wiesz już, jaką pożyczkę online chcesz zaciągnąć, czas zapoznać się z jej warunkami. Zwróć uwagę na to, ile wyniesie miesięczna rata. Warto także pomnożyć ratę razy okres kredytowania (liczbę miesięcy) i sprawdzić, czy kwota zgadza się z ogólną sumą do spłaty. W ten sposób można zweryfikować, czy nie zostały doliczone dodatkowe opłaty.

Pamiętaj, że wszystkie koszty pożyczki online przyrównane do skali roku muszą mieć odzwierciedlenie w Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania, której wysokość znajdziesz w umowie.

Weryfikacja w bazach dłużników

Podczas oceny zdolności do spłaty pożyczki zostaniesz zweryfikowany w Biurze Informacji Kredytowej i bazach dłużników. Warto pamiętać, że jest to standardowa procedura, bez której nie można uzyskać finansowania.

Jeżeli jesteś obecny w bazie dłużników, to niestety trzeba zrezygnować ze złożenia wniosku o pożyczkę online, bo decyzja będzie negatywna.

Wynika to oczywiście z tego, że osoba, która figuruje w takim rejestrze ma już na dany moment spore problemy w regulowaniu swoich zobowiązań, więc dla pożyczkodawcy udostępnienie jej kolejnej kwoty będzie obarczone zbyt dużym ryzykiem.

Całkowity koszt pożyczki online i kwota do wypłaty

Ważnym aspektem, na który musisz zwrócić uwagę w umowie jest całkowity koszt pożyczki i kwota do wypłaty.

Kwotę do wypłaty dostaniesz na swoje konto bankowe i jeśli dodasz do niej całkowity koszt pożyczki, to otrzymasz łączną sumę do zapłaty. Warto zweryfikować, czy wszystkie wartości liczbowe się zgadzają.

Wcześniejsza spłata pożyczki

Większość firm, które udzielają pożyczek online, umożliwia ich wcześniejszą spłatę. Warto zapytać, czy w ich gronie jest także Twój pożyczkodawca. Jeżeli oddasz zobowiązanie przed terminem, to łącznie zapłacisz mniej odsetek, bo ich wartość jest liczona względem pierwotnego okresu spłaty. Dlatego się to opłaca.

Informacje o warunkach wcześniejszej spłaty znajdziesz na stronie internetowej pożyczkodawcy albo u konsultanta na infolinii.

Przedłużenie terminu spłaty pożyczki online

Czasami jednak mamy odwrotną sytuację. Zbliża się termin spłaty, a przelew od Twojego pracodawcy się spóźnia? Często można wnioskować o wydłużenie okresu kredytowania. Jeżeli wiesz, że taka sytuacja może Ci się przytrafić, warto dokładnie przeczytać warunki, bo taka operacja będzie dodatkowo płatna.

Pamiętaj, aby zwracać się do pożyczkodawcy o wydłużenie terminu jeszcze przed tym, jak spóźnisz się ze spłatą raty. Wtedy można negocjować.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl

1 KOMENTARZ