Aktywator kompostu: jak działa, czy warto?

0

Kompostowanie znalazło w naszym kraju sporą grupę zwolenników. Nic zresztą dziwnego – to prosty i naturalny sposób na przetwarzanie odpadów zielonych w swoim własnym ogrodzie, w dodatku z korzyścią w postaci nawozu. Kompostowanie jest oczywiście procesem doskonale rozpowszechnionym w przemyśle i na szeroką skalę, jednak dzięki odpowiednim produktom jest to także proces efektywny w małej, ogrodowej skali. Jak działa aktywator kompostu, ile kosztuje i dlaczego warto go stosować? Przekonajmy się…

Aktywator kompostu – jak działa, w jakim celu stosować?

Kompostowanie to proces, który może występować samoistnie, jednak trwa to stosunkowo długo i ze zmienną efektywnością. Chcąc poprawić stan rzeczy warto sięgać po produkty, które w swoim sklepie online oferuje polska marka aktywatory.pl. Są to specjalne biopreparaty o nazwie: aktywator kompostu. Jego zadaniem jest pobudzanie procesów degradacji i fermentacji materii. To ekologiczna forma przetwarzania odpadów zielonych. Dzięki mieszance odpowiednio dobranych szczepów bakterii, enzymów i składników odżywczych, proces kompostowania jest zdecydowanie bardziej efektywny. Jednym z bestesellerów wśród produktów do kompostownika jest NeoBac BIO KOMPOST.

Wspomniany aktywator kompostu posiada w składzie mocznik. To naturalny dodatek, który dostarcza azot, mający za zadanie przyspieszyć namnażanie się bakterii. Polecamy zwracać uwagę na skład preparatów – dobry aktywator do kompostu posiada tylko ekologiczne składniki i jest w pełni bezpieczny tak dla ludzi, jak i dla zwierząt.

Aktywator kompostu – zalety stosowania

Aktywatory kompostu mają kilka niepodważalnych zalet, trzeba przyznać, że dzięki nim można znacząco usprawnić cały proces. Jak podaje serwis aktywatory.pl, pierwszą i największą zaletą tego typu produktów jest po prostu szybszy efekt kompostowania, skracający cykl do nawet 3 tygodni. Kompostowanie można wykorzystać do przetwarzania odpadów zielonych, drewna, papieru itp. Aktywator kompostu NeoBac posiada dodatkową zaletę – jego skład wzbogacono o celulazę, czyli enzym do rozkłady odpadów z liści i traw.

Dobrze zbilansowana i przede wszystkim ekologiczna dawka bakterii do kompostu ma też swoje poboczne zalety. Jedną z nich jest stanowcze hamowanie rozwoju fitopatogenów w kompoście. Zaletą jest również ograniczenie powstawania odorów oraz ujednolicenie kształtu i objętości biomasy.

Aktywator kompostu – jak stosować?

Różne bakterie do kompostu mogą mieć nieco inny sposób dawkowania. Przywołany przez nas NeoBac to preparat do kompostownika, który stosuje się zwyczajnie posypując zebrane odpady zielone w ilości, jaką zaleca producent (na załączonej do opakowania tabeli). Następnie zaleca się polać odpady niewielką ilością wody, by aktywator kompostu rozprowadził się równomiernie. Po około 2 – 3 tygodniach warto przemieszać kompost.

Aktywator kompostu – ile kosztuje?

Na rynku natkniemy się na dość spory wybór tych produktów np. na aktywatory.pl. Przedział cenowy jest spory, my polecamy rozpatrywać aktywatory kompostu w cenach średnio ok. 40 zł za kilogram. W tej cenie powinniśmy już dostać ekologiczny, wielozadaniowy i dość wydajny produkt. Warto zaglądać po aktualne promocje i zestawy, np. producent aktywatora kompostu NeoBac dorzuca aktualnie do swojego preparatu zestaw rękawic ogrodowych (tzw. wampirków).

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here