Na tle Włoch, Grecji czy Hiszpanii Portugalia z niewiadomych powodów wypada blado. Tymczasem południowy region – Algarve – śmiało może konkurować z najpopularniejszymi kurortami Morza Śródziemnego.

Algarve – gdzie leży

Wakacje w Algarve to pobyt nad Oceanem Atlantyckim, co samo w sobie brzmi bardzo romantycznie. Region położony jest na południowym krańcu kontynentalnej Portugalii. Stosunkow nieduży, bo liczący zaledwie 5,5 tys. kilometrów kwadratowych jest w stanie zaoferować bardzo dużo atrakcji, z których chyba największą jest linia brzegowa z licznymi plażami.

Algarve – klimat i pogoda

To, co najbardziej interesuje turystów z Polski, udających się na wypoczynek w południowe regiony Europy, to pogoda i klimat. Jeśli chodzi o Algarve, to region ten w pełni zaspokaja nasze potrzeby. Leży w klimacie podzwrotnikowym, a pogodę kształtuje zimny i suchy Prąd Kanaryjski. Przy czym trzeba pamiętać, że „zimny” w regionie pozdrwotnikowym, to nie to samo co „zimny” w naszym klimacie umiarkowanym.

Najwyższe temperatury w dzień są od czerwca do września, kiedy średnia przekracza 25°C. W rzeczywistości w ciągu dnia słupek rtęci pokazuje więcej niż 30°C, ale dzięki chłodnej bryzie oceanicznej upał nie jest dokuczliwy. Najchłodniej i najbardziej deszczowo jest w miesiącach zimowych.

Algarve – ciekawe miejscowości

Faro jest stolicą regionu z portem lotniczym oraz morskim. Tu przeważnie zaczyna się podróż po Algarve z oferty Itaki. Samo miasto jest bardzo nowoczesne, ale turyści chętnie odwiedzają Starówkę, by podziwiać białą zabudowę i brukowane, wąskie uliczki.

Albuferia – serce turystycznego Algarve, przez wielu uważane za najlepszy i najbardziej atrakcyjny kurort. Raj dla turystów, którzy kochają luksusowe hotele i klimatyczne tawerny.

Portimao – walczy o palmę pierwszeństwa z Albuferią, oferując nie tylko luksusowe hotele, ale też centra handlowe i rozrywkowe, wykwintne restauracje oraz wiele zabytków.

Olhao – rybackie miasteczko z białą zabudową. Urzeka prostotą – domy mają płaskie dachy, na których znajdują się patia. Wizytówką miasteczka jest bardzo kolorowy targ.

Monte Gardo – kameralna miejscowość blisko granicy z Hiszpanią. Szczyci się serwowaniem w restauracjach i barach głównie portugalskich przysmaków. Wiele hoteli uzyskało status pięciogwiadkowych.

Algarve – lokalne atrakcje

Ponta de Piedade, czyli naturalne klify położone nieopodal Lagos, to miejsce, które będąc w Algarve po prostu trzeba zobaczyć.

Przylądek św. Wincentego w Sagres jest najbardziej na południe wysuniętym krańcem Europy i choćby dlatego warto na niego dotrzeć. Uroku dodaje mu wysoka na 60 metrów latarnia morska. W pobliżu znajduje się też forteca Sagres, także warta odwiedzenia.

Serra de Monchique – czyli góry, gratka dla tych, którzy na urlopie szukają nie tylko plaży. Nie są wysokie, ale i tak warto po nich podreptać.

Algarve – plaże

Na koniec to, co przeciętnego turystę interesuje najbardziej, czyli plaże Algarve. Sama linia brzegowa to blisko 200 kilometrów plaż, jaskiń, klifów i nadmorskich rozlewisk. Jest w czym wybierać. Plaż jest około 100, zarówno tych popularnych, zatłoczonych, jak i bardzo niedużych, kameralnych, najczęściej pustych.

Praia de Falesia i jej czerwone klify przypisane są do Albuferii. Widok robi doprawdy niezwykłe wrażenie. Sama plaża jest piaszczysta i dobrze zagospodarowana, co oznacza, że można tu wynająć leżak, wypożyczyć sprzęt wodny i dobrze zjeść.

Praia de Rocha jest klasyczną nadocenaniczną plażą. Ta akurat znajduje się w Portimao. Jest bardzo szeroka, piaszczysta i przyjazna dzieciom dzięki sporej płyciźnie. Szerokiej plaży towarzyszą wysokie klify. Ten widok można zobaczyć w wielu folderach biur podróży.

Praia de Marinha zachwyca różnorodnością. Bliżej wejścia jest szeroka i dość oblegana, ale im dalej, tym więcej szans na cichy, romantyczny zakątek. W czasie przypływu można się do nich dostać jedynie od strony klifów, gdy jest odpływ, można przejść plażą.

6 KOMENTARZE

  1. dla tych co lubią piękną nature, słońce, atlantyk – Portugalia będzie idealnym miejscem na wypoczynek. Byłem, widziałem, tęsknie na bank wróce w niedalekiej przyszłości

  2. Byłem, super miejsce na wakacje. Poranne spacery w Lagos a po drodze klify Ponta da Piedade. Jak ktoś sie wybiera to polecam również wybrać się na plaże Praia de Castelo – dla tych co lubią otoczkę klifów.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here