Bieżnia lekkoatletyczna – co warto wiedzieć o niej i jej budowie?

Sport to zdrowie dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest wiele rodzajów sportu, a do jednych z bardziej popularnych należy bieganie. Co prawda z biegu możesz korzystać w każdym terenie, jednak czasami warto skorzystać ze specjalnego obiektu do lekkiej atletyki tj. bieżnia lekkoatletyczna. Czym dokładnie są bieżnie lekkoatletyczne? Jaka jest historia bieżni? Jakie są zalety jej stosowania? Jak wygląda budowa bieżni lekkoatletycznych? Jaki zakres prac może obejmować budowa bieżni lekkoatletycznej? Gdzie zlecisz jej wykonanie? Dlaczego budowa bieżni lekkoatletycznej wraz z dodatkową infrastrukturą to zadanie dla fachowców?

Bieżnia – dlaczego ma akurat 400m?

Dystans na stadionie lekkoatletycznym wynosi 400 lub 800 metrów. Zapewne zastanawiasz się, dlaczego nie jest to równa liczba – 500 lub 1000m? Teorią najbardziej popularną jest ta, mówiąca o tym, że początków tego trendu należy upatrywać w starożytnej Grecji. Miarą zawodów w tamtym czasie był tzw. „stadion”, czyli dystans ok 300 stóp. Stadion oznaczał bieg w jedną stronę, a dwa stadiony – w tę i z powrotem. Problem leżał jednak w tym, że nie wszędzie miara stopy była taka sama. W Delfach dwa stadiony określały odległość ok 355 m, w Olimpii 384m.

Oficjalnie, bieg na 400m, wystąpił podczas Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 1896 roku i był to wówczas bieg na dystansie średnim. Obecnie, jest to najdłuższy bieg, spośród tzw. krótkich biegów. 

Co składa się na bieżnię lekkoatletyczną? Zalety z jej korzystania

Czymże zatem jest bieżnia lekkoatletyczna? Definicja mówi, że jest to część stadionu sportowego, posiadająca kształt pasa, wokół tegoż boiska. Może służyć do biegu, a jej wydzielona część może być przeznaczona do skoków w dal lub rzutu oszczepem.

Bieżnia to owal, mający obwód 400m. Podstawą bieżni jest pas tartanowy, a standardowo, podczas zawodów sportowych, bieżnia posiada 8 torów, mających tę samą szerokość.

Każdy tor biegacza, oddziela się liniami. Bieg zaczyna się linią startu, która jednocześnie może być linią mety. Obecnie, na zawodach lekkoatletycznych wskazane jest, aby biegacze startowali z progu.

Bieganie na bieżni lekkoatletycznej poza zawodami, niesie dla biegaczy sporo korzyści? Przede wszystkim, bieg odbywa się po powierzchni płaskiej, równej, z dokładnie wymierzonymi odcinkami. Dzięki temu możesz się nauczyć, jak utrzymywać tempo biegu. Bieżnia to wygodny sposób na bieganie, gdyż zazwyczaj jest dobrze oświetlona, a zimą odśnieżona, posiada także wygodną szatnię, gdzie się przebierzesz, czy zostawisz swoje buty. 

Inwestycja w bieżnię – jak składa się zamówienie na jej wykonanie?

Znamy stronę praktyczną, a jak wygląda budowa bieżni lekkoatletycznych

Jeśli chcesz zbudować bieżnię, musisz dysponować odpowiednią wolną przestrzenią. Koniecznie jest ogłoszenie przetargu na budowę lub znalezienie firmy, która wybuduje bieżnię prywatnie. 

W postępowaniu przetargowym określa się, jaki on zakres prac obejmuje. Niezbędne będzie oczywiście właściwe przygotowanie podłoża, a następnie właściwej, jakościowej nawierzchni.

W Polsce, warto korzystać z ofert firm, mających doświadczenie w budowie obiektów sportowych tj. bieżnie lekkoatletyczne. W Interhall mamy wiele udanych realizacji na obiekty typu hal sportowych, boisk sportowych czy właśnie bieżni. Świadczy o nas nie tylko wysoka jakość czy zdobyte doświadczenie, ale także duża liczba zadowolonych klientów. 

Na stronie możesz się zapoznać z usługami, a także już zrealizowanymi projektami. Serdecznie zapraszamy do kontaktu, jeśli stawiasz na dobrą jakość w sporcie i rozwoju lokalnych talentów sportowych.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl