16 dni przed zaplanowaną na lipiec 2021 roku datą pierwszego komercyjnego lotu w kosmos, miliarder i przedsiębiorca Richard Branson, który przeszedł do historii jako pierwszy turysta na orbicie, podróżujący na pokładzie własnego statku kosmicznego, spotyka się ze znanym filmowcem Chrisem Smithem, żeby porozmawiać o wpisanym w to przedsięwzięcie ryzyku. Smith zabiera widzów w kameralną podróż, podczas której cofamy się w czasie o 70 lat – poznajemy okres dorastania Bransona w Anglii pod okiem obdarzonej niezwykłym hartem ducha i nieskorej do pobłażania synowi matki. Dowiadujemy się o jego zamiłowaniu do podejmowania ekstremalnego ryzyka, które nie tylko bardzo pomogło mu w zbudowaniu komercyjnego imperium, ale zaspokaja też jego głód podnoszących poziom adrenaliny przygód. W serialu BRANSON zobaczymy wywiady z członkami rodziny miliardera, jego partnerami biznesowymi i dziennikarzami ilustrowane prywatnymi zdjęciami i nagrywanymi w różnych okresach życia materiałami wideo. Wszystkie przedstawiają burzliwą karierę człowieka lubiącego podejmować ryzyko prywatnie i zawodowo. Bohater serialu dokumentalnego dokonuje przed kamerą życiowego bilansu – mówi o cenie, jaką zapłacił i co udało mu się osiągnąć, dzięki niepoprawnemu optymizmowi i nieustannemu przesuwaniu granic.

Branson, który jest dyslektykiem, szybko zakończył szkolną edukację i jako 15-latek postanowił spróbować swoich sił w biznesie. Na początku wydawał magazyn dla nastolatków, a kilka lat później założył wytwórnię Virgin Records i w wieku zaledwie 22 lat został milionerem. Niedługo potem stworzył linie lotnicze Virgin Atlantic oraz dziesiątki innych firm z Virgin w nazwie, które ze zmiennym powodzeniem radziły sobie na rynku. Zwieńczeniem jego kariery było powstanie w 2004 roku spółki Virgin Galactic, która specjalizuje się w komercyjnych lotach kosmicznych. Podejmowane przez Bransona próby bicia rekordów na Atlantyku na pokładzie łodzi i w balonie oraz szeroko zakrojona kampania zachęcająca do lotów w kosmos są elementami promocji marki Virgin. Branson jest niezwykle złożoną postacią, która chętnie angażuje się w działalność charytatywną, ale skupia się także na własnych zyskach.

Oprócz Richarda Bransona w serialu dokumentalnym zobaczymy także jego znajomych i pracowników. Przed kamerę zostali zaproszeni też dziennikarze biznesowi i specjaliści z branży. Całość dopełniają kameralne wywiady z członkami rodziny Bransona – Joan, która od 33 lat jest jego żoną, siostrami przedsiębiorcy, córką Holly i synem Samem oraz zdjęcia i nagrania z bogatego, prywatnego archiwum Evy, zmarłej matki miliardera, która nadal jest ważną osobą w jego życiu.

Reżyserem serialu jest Chris Smith (serial HBO 30-metrowa fala). Producentką wykonawczą jest Kate Noble. Obowiązki producentów wykonawczych ze strony HBO pełnią Nancy Abraham i Lisa Heller, a starszym producentem jest Tina Nguyen.

Premiera czteroodcinkowego serialu dokumentalnego HBO Original BRANSON zaplanowana została na 2 grudnia w HBO Max. Tego dnia do serwisu dodany zostanie pierwszy odcinek produkcji. Kolejne odcinki swoje premiery będą mieć w kolejne piątki.

Opisy odcinków

Odcinek 1: „Words and Music” 

W pierwszym odcinku poznajemy dzieciństwo Bransona i dowiadujemy się, że jego charakter został w dużej mierze ukształtowany przez charyzmatyczną matkę. Branson, który boryka się z dysleksją, rzuca szkołę w wieku 15 lat, żeby wydawać magazyn Student. Później zakłada firmę, która zajmuje się sprzedażą wysyłkową płyt –  na jej zrębach powstaje wytwórnia Virgin Records i sklepy muzyczne Virgin.

Odcinek 2: „Atlantic“ 

W drugim odcinku poznajemy okoliczności powstania linii lotniczych Virgin Atlantic i śledzimy starania Bransona, który bardzo stara się skupić uwagę mediów na nowej marce. W ramach promocji podejmuje niebezpieczną próbę pobicia rekordu prędkości na wodach Atlantyku – najpierw na pokładzie łodzi, a w 1986 roku lecąc balonem.

Odcinek 3: „Fight or Flight”

W kolejnym odcinku śledzimy zaciętą rywalizację Virgin Atlantic z liniami British Airways, która kończy się wygranym przez Bransona procesem o zniesławienie. Dawny outsider staje się zamożnym kapitalistą. Branson w dalszym ciągu promuje swoje spółki, ustanawiając nowe rekordy świata i wyrusza w niebezpieczny lot balonem nad Oceanem Atlantyckim. Niedługo potem ogłasza plany stworzenia spółki, która będzie organizować pasażerskie loty w kosmos. Prace nad jego najnowszym przedsięwzięciem trwają całą dekadę.

Odcinek 4: „Space”

W ostatnim odcinku serialu poznajemy pełną wzlotów i upadków historię spółki Virgin Galactic – od wstępnych planów przez próbne loty po podjętą przez linie Virgin Atlantic próbę otrzymania rządowego wsparcia podczas pandemii Covid-19. Zbliża się termin pierwszego lotu pasażerskiego spółki Virgin Galactic. Branson podkreśla korzyści, jakie wiążą się z finansowanym przez prywatnych inwestorów podbojem kosmosu i wyjaśnia, że pro-ekologiczne przesłania koncernu Virgin nie kłócą się z profilem jego działalności. Zaplanowany na 11 lipca 2021 roku start statku kosmicznego jest zwieńczeniem 17 lat badań, testów, wypadków i licznych porażek. Lot, który przebiega zgodnie z planem, jest spełnieniem największych marzeń Bransona