BrzydUla odcinek 56, 57 – cały serial można obejrzeć w telewizji TVN. Wszystkie odcinki dostępne są również w platformie TVN Player online.

Serial BrzydUla (logo) emitowany w TVN i platformie Player

BrzydUla to polski serial komediowo-obyczajowy emitowany na antenie stacji TVN oraz TVN 7. Pierwsze dwie serie (BrzydUla) można było oglądać od 6 października 2008 do 22 grudnia 2009 roku. Serial ponownie zagościł w telewizji od 5 października 2020 roku, w postaci trzeciej serii – BrzydUla 2. Wszystkie serie dostępne są online w usłudze Player online. Produkcja TVN oparta jest na kolumbijskim pierwowzorze „Yo soy Betty, la fea„.

Główną bohaterką jest niezbyt urodziwa, młoda absolwentka ekonomii na SGH Urszula Cieplak. Zatrudnia się ona jako sekretarka w znanym domu mody „Febo & Dobrzański„. Początkowo nieakceptowana ze względu na aparycję, z czasem przekonuje do siebie kolejnych współpracowników, pnie się po szczeblach kariery, a ją oraz jej szefa – Marka Dobrzańskiego zaczyna łączyć coś więcej niż zawodowe relacje.

BrzydUla – streszczenie

Serial BrzydUla – sezon 1 i 2

Pochodząca z małego Rysiowa pod Warszawą Urszula Cieplak decyduje się startować w konkursie na sekretarkę do wielkiej firmy modowej „Febo & Dobrzański”. Wydaje się, że nie pasuje do wielkiego świata biznesu – daleko jej do dynamicznej, pewnej siebie i pięknej. Grube oprawki, brzydka fryzura, rozciągnięty sweter i aparat na zęby nie przeszkadzają jej jednak w otrzymaniu wymarzonej posady. Nie przysparza jej też zwolenników wśród nowych znajomych z pracy. Jedynie niektóre osoby z niezbyt eksponowanych stanowisk (krawcowa Iza, kadrowa Ala czy ochroniarz Władek) darzą sympatią Ulę, większość współpracowników natomiast niewybrednie drwi sobie z „szarej myszki”.

Szczególnie na nerwy działa ona Paulinie Febo – narzeczonej Marka Dobrzańskiego, szefa głównej bohaterki. Paulina sądzi, że nowy narybek firmy nie nadaje się na stanowisko sekretarki ze względu na niereprezentacyjny wygląd. Umieszcza Ulę w pokoju z Violettą Kubasińską, której poleca szpiegowanie dokooptowanej koleżanki. Violetta jest bardzo atrakcyjna i przebojowa lecz niezbyt rozgarnięta, co kontrastuje z cichą lecz bardzo pracowitą i inteligentną Ulą.

Z czasem coraz większe uznanie Marka wzbudza potencjał intelektualny i solidność „brzydkiego kaczątka”. Zleca jej coraz więcej odpowiedzialnych zadań oraz wprowadza w tajniki firmy. Cieplak darzy skrycie uczuciem swojego przełożonego lecz stara się to ukrywać. Wraz z postępującym zacieśnianiem się więzi pomiędzy nimi i pogorszeniem sytuacji finansowej firmy, Ula decyduje się pomóc obiektowi westchnień poprzez zaciągnięcie na siebie dwóch kredytów. Wspólnie z przyjacielem z dzieciństwa, Maciejem Szymczykiem, zakłada również własną działalność.

W Paulinie Febo i jej bracie Aleksie, głównym rywalu Marka, rośnie niechęć do Uli. Narzeczona Marka obawia się o romans swojego męża z sekretarką i knuje kolejne intrygi przeciwko niej. Zazdrość potęguje fakt, że pod wpływem Pshemko – ekscentrycznego projektanta „Febo & Dobrzański”, główna bohaterka przechodzi wizualną przemianę i staje się pięknością, czym przekonuje do siebie nawet największych niedowiarków w firmie. Wydawałoby się że postępujący wzrost atrakcyjności jedynie umocni romans Marka z Ulą, okazuje się jednak że Dobrzański jedynie udawał uczucia do asystentki, żeby osiągnąć swoje zawodowe cele.

Załamana i zraniona Ula zostawia Marka, a w międzyczasie zostaje oskarżona o działanie na szkodę swojego pracodawcy. Wyjeżdża odciąć się od całej sytuacji na Mazury, gdzie poznaje Piotra, z którym zaczyna się spotykać. Marek decyduje się odwołać ślub z Pauliną i przekonuje Ulę o prawdziwości uczuć do niej. Ta po powrocie do Warszawy, wbrew obiekcjom rodzeństwa Febo, zostaje prezesem firmy. Podczas pierwszego pokazu mody po nominacji, Marek wyznaje miłość Uli.

Serial BrzydUla 2 – sezon 3

Ula i Marek od 10 lat tworzą szczęśliwe małżeństwo. Doczekali się trójki dzieci: Kuby, Antosia i Julii. Przebywająca na urlopie macierzyńskim Ula zostawia firmę pod nadzorem Marka, który korzystając z jej nieobecności nawiązuje tajemniczą relację z piękną asystentką Nadią. Nieco zapuszczona Ula znów czuje się nieatrakcyjna niczym jej dawne „wcielenie” – BrzydUla. Przedsiębiorstwo Dobrzańskich podejmuje także współpracę z byłą pracownicą Violettą, która wyszła za mąż za chińskiego biznesmena.

Po pewnym czasie nasza bohaterka wraca do pracy na pół etatu. Tam spotyka zarówno dawnych znajomych, jak i nowych pracowników m.in. Bożenkę, rezolutną kuzynkę Maćka Szymczyka. Istotnym faktem jest odejście z firmy Pshemko – na jego miejsce zatrudniony zostaje duet Sławo & Miro. Nie jest to jedyna zmiana – w firmie panuje niepokojąca aura niedomówień, z której Ula nie zdaje sobie jeszcze sprawy…

BrzydUla – odcinki

Pierwsze dwie serie produkcji TVN liczyły aż 235 odcinków i cieszyły się wielką oglądalnością. BrzydUla 2 ma liczyć 180 odcinków i twórcy mają nadzieję na równie wielki sukces oraz zaskarbienie serc widzów. Długość pojedynczej emisji wynosi ok. 25 minut. Co ciekawe, najnowsza seria dostępna jest w jakości 4K, a w tworzeniu scenariusza bezpośredni udział miała Julia Kamińska, grająca główną bohaterkę.

BrzydUla – obsada

  • Julia Kamińska – aktorka urodzona 13 listopada 1987 roku w Gdańsku. W każdej z serii wcielała się w postać Urszuli Cieplak. W 2010 roku za tę rolę otrzymała Telekamerę.
  • Filip Bobek – aktor urodzony 9 października 1980 roku w Gdańsku. We wszystkich trzech seriach występował w roli Marka Dobrzańskiego. W 2010 roku został za nią nagrodzony Telekamerą.
  • Małgorzata Socha – aktorka urodzona 23 kwietnia 1980 roku w Warszawie. Jako Violetta Kubasińska (potem Violetta Kubasińska-Hu) we wszystkich trzech seriach.
  • Maja Hirsch – aktorka urodzona 15 października 1977 roku w Warszawie. Wcielała się w role Pauliny Febo w każdym sezonie serialu.
  • Łukasz Garlicki – aktor urodzony 5 sierpnia 1977 roku w Warszawie. Jako Sebastian Olszański we wszystkich trzech seriach.
  • Krzysztof Czeczot – aktor urodzony 25 lipca 1979 roku w Bytowie. Odgrywał rolę Macieja Szymczyka we wszystkich seriach.
  • Mariusz Zaniewski – aktor urodzony 19 października 1977 roku w Szczecinie. W każdej z serii wcielał się w postać Aleksa Febo.
  • Łukasz Simlat – aktor urodzony 11 grudnia 1977 roku w Sosnowcu. Jako Adam Turek we wszystkich trzech seriach.

W pozostałych rolach m.in. Marek Włodarczyk, Katarzyna Zielińska, Wacław Warchoł, Katarzyna Żak czy Piotr Rogucki.

Ciekawostki o serialu

Nie wszyscy fani zdają sobie sprawę, że początkowo w roli Uli Cieplak widziano m.in. Nataszę Urbańską czy Weronikę Książkiewicz. Ostatecznie wybrano jednak Julię Kamińską i bezsprzecznie trafiono w dziesiątkę. Równie udana okazała się sama BrzydUla, która doczekała się nie tylko wiernych fanów lecz także zainteresowania w środowiskach naukowych. W różnych artykułach brano pod lupę fenomen tego serialu, a szczególną uwagę poświęcano komizmowi postaci Violetty Kubasińskiej. Ujęła ona językoznawców karkołomnym przekręcaniem związków frazeologicznych i powiedzeń – przywołać można choćby kultowe już „Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubańczykom„.

Dociekliwi widzowie doszukali się w niektórych scenach pewnych zabawnych nieścisłości. W odcinku 62, Maciek idzie poprosić Ryśka o pracę mając na szyi czerwony szalik, podczas gdy w następnym ujęciu już go nie ma. W odcinku 99. w ramach jednej sceny fryzura Uli zmienia się kilkukrotnie, na przykład z wysokiego kucyka w warkocz. W odcinku 145 zaobserwowano innego rodzaju wpadkę: gdy główna bohaterka dyskutuje z ukochanym o swoich urodzinach, w jej okularach zauważyć można odbijające się kamery.

Serial BrzydUla 1 i 2 w telewizji TVN 7 i Player online

Serial BrzydUla emitowany jest od poniedziałku do piątku o godzinie 20.00 w TVN 7. Oprócz tego, na TVN 7, codziennie o 15:35 leci powtórka odcinka z poprzedniego dnia, a w soboty i niedziele na TVN serial emitowany jest w blokach powtórkowych (po trzy odcinki) od 11:30.

A co z usługą Player online? Oczywiście, tam BrzydUla również jest dostępna! W Player online obejrzeć można nie tylko najnowszą serię lecz także dwie poprzednie. Jest to możliwe po założeniu darmowego konta. Co więcej, jeśli zdecydujemy się uiścić opłatę 10 złotych na 30 dni, za pakiet START VOD, do naszej dyspozycji będzie co piątek pięć nowych odcinków i to bez reklam. Oznacza to, że w Player online można obejrzeć nowe odcinki serialu BrzydUla szybciej niż w telewizji.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here