Kanał CBS Europa zaprasza na cykl kultowych filmów z królem komedii francuskiej, legendarnym Louisem de Funèsem w roli głównej. Od 11 do 15 sierpnia na antenie CBS Europa będzie można oglądać największe hity tego wybitnego aktora komediowego, między innymi: „Kapuśniaczek”, „Skrzydełko czy nóżka” czy „Zawieszeni na drzewie” (listę filmów i godziny emisji znajdziecie Państwo poniżej).  Przed maratonem komedii, aby wciągnąć się w klimat oraz poznać głównego bohatera cyklu, Louisa de Funèsa, zachęcamy do przeczytania ciekawostek na jego temat.

Ile wiesz o królu francuskiej komedii? Sprawdź już teraz!

 1. Louis Germain David de Funès de Galarza urodził się 31 lipca 1914 w Courbevoie w zubożałej arystokratycznej hiszpańskiej rodzinie jako trzecie dziecko Carlosa Luisa de Funèsa de Galarza
  i Leonor Soto Reguera.
 • W przeciwieństwie do kreowanych przez siebie postaci na ekranie, w życiu prywatnym był osobą cichą, spokojną, nieśmiałą, spędzającą większość wolnego czasu w gronie rodziny. Po wielu godzinach pracy na planie filmowym zazwyczaj wybierał zacisze domowe zamiast spotkań towarzyskich.
 • De Funès został wydalony ze szkoły zawodowej w Paryżu za nieodpowiednie zachowanie. Zdecydował się porzucić edukację i imał się wielu dorywczych prac – był dekoratorem wystaw sklepowych, kreślarzem i pomocnikiem księgowego. Próbował nawet zaciągnąć się do armii, jednak nie został przyjęty z powodu swojego wzrostu (164 cm) i wagi (55 kg).
 • Filmy z jego udziałem od wczesnych lat 60. do 80. przyciągnęły do kin, według różnych szacunków, od 160 do ponad 270 milionów widzów.
 • Podczas swojej kariery zagrał łącznie w 143 produkcjach fabularnych.
 • Aktor wyznał, że inspiracją do stworzenia jego słynnej postaci – niezwykle ekspresyjnego, cholerycznego żandarma z przesadną gestykulacją i grymasami – stała się jego własna matka, która była bardzo nerwową osobą o zmiennych nastrojach.
 • Pasją de Funèsa było m.in. wędkarstwo, słuchanie muzyki w otoczeniu rodziny i praca
  w ogrodzie. Szczególnie lubił hodować róże w rozarium, z którego był bardzo dumny. Uprawiał także brzoskwinie, gruszki i warzywa. W wolnych chwilach zajmował się także pszczelarstwem, przygotowując miód dla rodziny i przyjaciół.
 • Dużo czasu poświęcał ogrodnictwu, uczęszczał nawet na specjalny kurs w Wersalu dotyczący podcinania krzewów. Wyhodował odmianę róży o pomarańczowych płatkach, którą pośmiertnie nazwano jego imieniem. Kwiat ten cechuje się długą żywotnością i silnym zapachem.
 • Miał ksywkę „Fufu” – tak zwracali się do niego jego bliscy i przyjaciele.
 1. De Funès jest przedstawiony na francuskim znaczku pocztowym wydanym w 1998 roku.

Źródła:

Plejada.pl

Filmweb.pl
Ciekawostkihistoryczne.pl