Co dają nam telewizory 4K? Czyli kilka słów o rozdzielczości ekranu

Niezależnie od tego, czy naszą pasją jest namiętne oglądanie filmów, ogrywanie najnowszych tytułów gier na konsolę, czy długie sesje z serialami – podstawą przy tych wszystkich rzeczach jest tutaj obraz dobrej jakości na naszym ekranie. Wpływ na wyświetlane treści ma wiele parametrów ekranu, jednak dzisiaj skupimy się głównie na rozdzielczości. O czym informuje nas rozdzielczość ekranu i co tak naprawdę są w stanie zapewnić nam telewizory 4K? Za chwilę odpowiemy na te pytania, więc zapraszamy do lektury!

Rozdzielczość – czym jest ten parametr?

Zanim zaczniemy się zastanawiać nad technologiami Full HD czy 4K, wypada powiedzieć parę słów o tym, czym w ogóle jest rozdzielczość. Każdy ekran – niezależnie czy chodzi o telewizory 4K, telewizory kineskopowe czy nawet ekrany smartfonów – składa się z pikseli. Każdy piksel jest najmniejszym elementem naszego ekranu.

Rozdzielczość jest parametrem, który określa, jak dużo pikseli znajdziemy w pionie i poziomie. Jak nietrudno sobie wyobrazić, im wyższa jest rozdzielczość, tym lepszy obraz można uzyskać. Każdy pojedynczy piksel, chociaż będzie niewidoczny z większej odległości, wpłynie na możliwość zawarcia większej ilości szczegółów w obrazie.

Jakie są obecnie standardy rozdzielczości?

Co się stanie w momencie, kiedy będziemy chcieli odtworzyć plik w wysokiej rozdzielczości na telewizorze czy innym urządzeniu, które nie będzie w stanie obsłużyć tego formatu? Mogą się wydarzyć dwie rzeczy. Pierwszym scenariuszem jest to, że plik w ogóle się nie odtworzy. Może się zdarzyć też tak, że nasz telewizor odtworzy treść, ale zniekształci nam obraz i skutecznie utrudni nam cieszenie się filmami czy serialami w wysokiej jakości. To drugi kolejny powód – po większej ilości szczegółów – dla którego zdecydowanie warto postawić na telewizor obsługujący większe formaty. Jaki mamy wybór w tym zakresie?

  • 720 na 570 pikseli – to standardowy format, który obsługiwały telewizory kineskopowe i w jakim czasem można spotkać treści telewizyjne. Jest on zdecydowanie zbyt niski do współczesnych modeli telewizorów.
  • Full HD, czyli 1920 na 1080 pikseli – ten format nazywa się czasami 1080p. To obecny standard odbierania obrazu i wybierając nowoczesny telewizor, zdecydowanie nie warto schodzić poniżej Full HD.
  • Ultra HD, UHD, czyli 3840 na 2160 pikseli. Chociaż często UHD i 4K są traktowane jako synonimy, nawet przez producentów telewizorów 4K, nie jest to poprawne nazewnictwo.
  • 4K, czyli 4096 na 2160 pikseli.

Telewizory 4K – co taka rozdzielczość zapewnia użytkownikowi?

Rozdzielczość w formacie 4K może być rozumiana jako obraz czterokrotnie większy niż rozdzielczość Full HD. Co telewizory 4K są w stanie zapewnić ich użytkownikom? Przede wszystkim świetną jakość obrazu. Zawdzięczają to ogromnemu zagęszczeniu pikseli na każdy cal ekranu, co pozwala na zmieszczenie tam dużej ilości szczegółów.

Warto nadmienić także, że rozdzielczość 4K przeważnie świetnie współpracuje z systemem HDR, który czuwa nad korektą wyświetlonego obrazu i jego kolorami. Telewizory 4K to zdecydowanie jeden z najlepszych możliwych wyborów, jeśli chodzi o nowoczesne telewizory, który bardzo dobrze wygląda w porównaniu ceny do jakości.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl