Co można zrobić z plexi?

0

Nietoksyczna i łatwa obróbce plexi to materiał, po który sięgamy coraz częściej, urządzając i dekorując nasze mieszkania. Plexi ma wiele praktycznych zalet, odpowiednio wykorzystana może być jednak również estetyczną i oryginalną ozdobą nowoczesnego mieszkania. Poniżej znajdziecie kilka pomysłów na to, co można zrobić z plexi i jak można wykorzystać ten materiał w domu lub firmie. Zapraszamy do lektury!

Balustrada lub ścianka działowa z plexi

Wysoka udarność (odporność na uderzenia), niewrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe oraz warunki atmosferyczne sprawiają, że pleksi to świetny materiał na balustrady zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Atutem przemawiającym za wykorzystaniem do tego celu właśnie plexi jest również jej stosunkowo niewielki ciężar. Balustrady z plexi będą o mniej więcej połowę lżejsze od balustrad szklanych. Oznacza to więc łatwiejszy montaż, a w przypadku takich konstrukcji jak schody czy balkony również większe bezpieczeństwo całej konstrukcji.

Innym, zbliżonym zastosowaniem tego tworzywa jest ścianka działowa z plexi. Takie ściany działowe z bezbarwnej plexi, imitującej szkło, możemy spotkać często w nowoczesnych biurach. Natomiast do stworzenia ścianki działowej z plexi w domu możemy wykorzystać plexi mleczną lub satynową. 

Ramki z plexi – czyli jak wykorzystać plexi to oprawiania obrazów i fotografii

Plexi sprawdzi się świetnie również jako materiał do oprawiania obrazów lub plakatów. Ramka czy antyrama z plexi będzie zdecydowanie lżejsza, a przy tym bardziej odporna na stłuczenia, niż ten sam produkt ze szkła. Do tego dochodzą jeszcze kwestie bezpieczeństwa, szczególnie ważne, jeśli w domu mamy małe dzieci, które mogą strącić oprawione zdjęcie czy obraz. Nawet jeśli dojdzie do pęknięcia plexi, to odłamki tego tworzywa nie stanowią takiego zagrożenia jak odłamki szkła. Na takie pleksi do obrazów wykorzystujemy zazwyczaj bardzo cienki materiał. W czasie codziennej pielęgnacji ramki z plexi musimy pamiętać jedynie o tym, że materiał ten jest stosunkowo podatny na zarysowania. 

Ścianka plexi na biurko jako osłona antywirusowa

Całkiem nowe zastosowanie dla plexi przyniosła również pandemia wirusa SARS-CoV-2. Szybko okazało się, że zarówno plexi, jak i poliwęglan to świetne materiały na osłony antywirusowe. Takie ścianki z plexi na biurko czy ladę stosowano bardzo szeroko w sklepach, punktach usługowych, urzędach itp. Po raz kolejny zaletą okazał się niewielki ciężar tych materiałów. Taką pleksi na biurko można bardzo łatwo zamontować i zdemontować w razie potrzeby. Z kolei wysoka przezroczystość tego materiału sprawia, że ścianka z plexi na biurko nie utrudnia kontaktu z klientem. 

Fot.: Marco

Pleksi w biurze można wykorzystać jeszcze w jeden praktyczny sposób. Jako pleksi na biurko, które będzie chronić blat i przy okazji stanowić swojego rodzaju organizer. Pod płytą przezroczystej pleksi możemy ułożyć potrzebne nam na co dzień materiały – tabele, numery telefonów, kalendarz itd. Dzięki temu na biurku łatwiej utrzymać porządek, a wszystkie potrzebne nam na co dzień informacje mamy cały czas pod ręką.

Pleksa do okna – dodatkowa izolacja lub osłona do klimatyzatora

Na koniec mamy dla Was jeszcze jedną propozycję na to, co można zrobić z pleksi. Jest to pleksa na okno, która może mieć dwojakie zastosowanie. Materiał ten ma całkiem dobre właściwości izolacyjne. Dzięki temu pleksa na okno może być prostym sposobem na docieplenie okien. W takim przypadku wystarczą nam prostokątne elementy z plexi docięte na wymiar do naszych okien. Najlepiej przymocować je na brzegach za pomocą dyskretnie umiejscowionej taśmy dwustronnej.

Pleksa na okno może posłużyć również jako specjalna osłona do klimatyzatora. Taki element jest szczególnie przydatny, gdy nie mamy możliwości przebicia w ścianie otwory dla rury wylotowej klimatyzatora. Możemy w łatwy sposób zaprojektować osłonę z plexi z otworem, którą następnie umieszczamy w otwartym oknie. Dzięki temu stworzymy miejsce do odprowadzania ciepłego powietrza z urządzenia, a przy tym powstrzymamy napływ gorącego powietrza z zewnątrz.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here