Kiedy wejdzie w życie najnowszy standard telewizji naziemnej? Dlaczego w ogóle dochodzi do takiej zmiany i co zmieni się na lepsze dla widzów w całej Europie?
Nowy standard telewizji naziemnej
Zmiana nadawania telewizji naziemnej zbliża się wielkimi krokami. Już wkrótce światło dzienne ujrzy DVB-T2/HEVC – to standard, który będzie obowiązywał w całej Unii Europejskiej. Pełne przejście na ten standard w Polsce będzie miało miejsce w pierwszym półroczu 2022 roku, cały proces będzie miał jednak charakter etapowy. Za każdym razem nowy standard telewizji naziemnej będzie uruchamiany w kilku województwach.
DVB-T (z ang. Digital Video Broadcasting – Terrestrial) to standard, który funkcjonuje obecnie. Został on wprowadzony w 2013 roku i wykorzystuje kodowanie obrazu MPEG-4 (H.264/AVC) oraz kodowanie dźwięku Dolby Digital Plus (E-AC3). Niestety standard ten nie gwarantuje takiej jakości, jaka jest wymagana w dzisiejszych czasach. Dlatego też zmiana nadawania telewizji naziemnej jest niezbędna i już wkrótce stanie się rzeczywistością.
Co zmieni nowy standard telewizji naziemnej w Polsce?
Wejście w życie DVB-T2/HEVC to możliwość odbioru kanałów cyfrowej telewizji naziemnej w lepszej niż kiedykolwiek jakości obrazu i dźwięku. Z drugiej strony zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej pozwoli także na wygodniejsze i oszczędniejsze wykorzystywanie zasobów częstotliwości, co równocześnie da szansę na uzyskania większej liczby kanałów w naszych domach.
Ponadto nowy standard telewizji naziemnej będzie swoistym początkiem telewizji hybrydowej nowej generacji. Nowoczesne rozwiązania pozwolą na stworzenie interaktywnej telewizji dostępnej dla każdego. W jej ramach możliwe będzie np. wideo na życzenie, korzystanie z quizów, minigier czy wielu innych opcji. Prawda, że brzmi bardzo zachęcająco?
Czy kupno nowego telewizora jest konieczne?
Przy poprzedniej zmianie systemu nadawania telewizji naziemnej konieczne było posiadanie telewizora z wbudowanym tunerem DVB-T lub dokupienie zewnętrznego tunera. W 2022 roku sytuacja będzie bardzo zbliżona, choć tym razem chodzi oczywiście o standard DVB-T2/HEVC. Jeśli kupowałeś w ostatnim czasie telewizor renomowanego i dobrze znanego producenta, jak np. marka Samsung, jest wysoce prawdopodobne, że Twoje urządzenie będzie znakomicie współpracowało z nowym standardem. W przeciwnym wypadku czeka Cię zakup – albo nowego telewizora, albo nowego tunera. Jeżeli natomiast i tak planowałeś wymianę odbiornika w najbliższych miesiącach, trudno o lepszą motywację do szybszego zakupu. Do wprowadzenia nowego formatu telewizji naziemnej zostało tylko kilka miesięcy, zatem nie ma na co czekać. Już teraz przyjrzyj się ofercie wiodących producentów (jak np. marka Samsung) i wybierz urządzenie, które zapewni Ci najwyższą jakość telewizji naziemnej nowej generacji.
Materiał powstał we współpracy z firmą Samsung.