Co warto wiedzieć przed zakupem wózka paletowego elektrycznego?

Paleciaki elektryczne są urządzeniami ulepszonymi względem dobrze już znanych i nadal powszechnie używanych paleciaków ręcznych. To także znakomite ułatwienie dla pracowników, którzy coraz to więcej mają zadań do wykonania. To sprawia przede wszystkim, że praca magazyniera staje się bardziej komfortowa. Co warto więc wiedzieć na temat paleciaków elektrycznych? Ile kosztują, jak dokładnie działają i jak o nie prawidłowo dbać? O tym już za chwilę.

Podstawowe różnice między paleciakiem elektrycznym, a ręcznym

Na początku warto zdać sobie sprawę z różnic pomiędzy paleciakami elektrycznymi, a ręcznymi. Jak sama nazwa wskazuje wózki paletowe elektryczne zasilane są przy pomocy akumulatora/ baterii, a praca nim opiera się przede wszystkim na jego sprawnym sterowaniu. Dla przykładu paleciak elektryczny Toyota BT SWE 200D posiada baterię trakcyjną, która w zależności od intensywności użytkowania jest w stanie działać do kilku dni bez konieczności ładowania. Z kolei zaś modele ręczne wymagają pracy operatora. Ponadto wyposażone są one w mechanizmy pozwalające szybko podnosić i opuszczać przewożony ładunek. 

Paleciak elektryczny cechuje się także znacznie większymi możliwościami- jego udźwig może osiągnąć nawet kilka ton, podnosząc dany towar na wysokość nawet kilku metrów. Zaś wózek paletowy ręczny jest jedynie w stanie podnieść ładunek o wadze do około 1,5 tony, na wysokość około 20-30 cm. Jak więc widać, modele elektryczne dają znacznie większe możliwości, zapewniając komfort pracy.

Paleciak elektryczny- dozwolone prędkości

Paleciak elektryczny jest w stanie rozwinąć prędkość od 4 do nawet 16 km/h. Mimo tak dużych rozbieżności prędkość musi być dostosowana do konkretnych warunków i miejsca poruszania się takim sprzętem. Niektóre z modeli mają jednak znacznie ograniczone maksymalne prędkości. Często spotykany- Toyota BT SWE 200 D posiada ograniczenie do zaledwie 6 km/h, co jednak jest absolutnie wystarczające.

Ile kosztuje wózek paletowy elektryczny ?

Ceny paleciaków elektrycznych mogą się znacząco różnić między sobą. Wpływ na cenę ma między innymi marka, jakość wykonania oraz dodatkowe wyposażenie. Jednak jest to cena znacznie przewyższająca modele ręczne oscylujące w granicach 1000-2000 zł. Chcąc zaopatrzyć się w całkowicie nowy sprzęt należy wydać około 20 tysięcy złotych. Naturalnie można nieco zaoszczędzić decydując się na zakup używanego bądź też wynajem. Kupując wózek warto wybierać go ze sprawdzonych źródeł, zaufanych sklepów wraz z pełną dokumentacją do wózka. Obowiązuje także pełny okres gwarancyjny co jest dużym plusem.

 Toyota BT SWE 200 D– idealny wybór dla każdego?

Szczególną popularnością cieszy się model Toyota BT SWE 200 D, który charakteryzuje się przede wszystkim elektrycznym systemem hamowania oraz elektroniczną regulacją prędkości. Ponadto dla wygody użytkowej dostępny jest schowek, a podczas konserwacji dostęp do sprawdzanych elementów jest bardzo prosty. Jak zostało wspomniane wózek osiąga prędkość do 6 km/h.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl