Cytrynian magnezu – jakie są jego właściwości?

Cytrynian magnezu to połączenie soli kwasu cytrynowego z magnezem, którego przyswajanie szacuje się na około 90%. Nic więc dziwnego, że to najczęściej cytrynian magnezu stosowany jest do produkcji leków i suplementów diety, których przyjmowanie ma zapobiec powstawaniu niedoborów tego pierwiastka. Jakie są jego właściwości?

Właściwości cytrynianu magnezu

Suplementy diety zawierające w sobie cytrynian magnezu, zazwyczaj mają też w składzie witaminę B6. Wszystko dlatego, że zwiększa ona przyswajanie tego pierwiastka – w takim połączeniu wchłanianie magnezu zostało ocenione bardzo wysoko. Niedobory magnezu mogą być bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia, między innymi dlatego, że pierwiastek ten:

 • zmniejsza nadpobudliwość komórek nerwowych, działając uspokajająco;
 • przeciwdziała niedotlenieniu mięśnia sercowego;
 • wspomaga układ odpornościowy;
 • poprawia jakość snu;
 • reguluje napięcie mięśni;
 • chroni przed tworzeniem się zakrzepów krwi.

Cytrynian magnezu z witaminą B6 może pomóc w zapobieganiu chorobom układu krwionośnego, gdyż przeciwdziała odkładaniu się złego cholesterolu w tętnicach.

Kto powinien przyjmować cytrynian magnezu?

Cytrynian magnezu jest dedykowany przede wszystkim osobom, które mają problemy ze wchłanianiem tego pierwiastka, na przykład z powodu stresującego trybu życia czy też spożywania zbyt dużej ilości kofeiny. Po suplementy diety z magnezem warto sięgnąć zawsze w przypadku, gdy w organizmie występują niedobory, spowodowane na przykład złą dietą czy chorobą. Co istotne, w czasie ciąży bądź karmienia piersią wzrasta zapotrzebowanie na magnez. Badania wykazują, że pierwiastek ten pomaga poradzić sobie z uporczywymi bólami miesiączkowymi. Suplementacja polecana jest też osobom, które:

 • miewają problemy ze spokojnym snem czy z zasypianiem;
 • uskarżają się na nawracające bóle mięśni czy głowy;
 • prowadzą stresujący tryb życia;
 • permanentnie czują się zmęczone.

Czy cytrynian magnezu może zaszkodzić?

Cytrynian magnezu, poza wymienionymi wyżej właściwościami, posiada jeszcze jedną, o której nieczęsto się mówi. Sole kwasu cytrynowego mają delikatne działanie przeczyszczające, zatem cytrynian magnezu może pomóc uporać się z zaparciami. Z drugiej strony, nie powinny przyjmować magnezu w tej właśnie formie osoby, które zbyt często oddają luźne stolce. Magnez na ogół nie szkodzi naszemu organizmowi, jednak z jego suplementowaniem powinni uważać pacjenci cierpiący na:

 • choroby nerek,
 • hipotonię,
 • hipermagnezemię.

Ponadto magnez może zmniejszać wchłanianie pewnych leków, dlatego osoby, przyjmujące preparaty na stałe, powinny skonsultować kwestię suplementacji z lekarzem prowadzącym.

Dlaczego warto wybrać cytrynian magnezu?

Nie ulega wątpliwości, że połączenie magnezu z solami kwasu cytrynowego sprawia, że pierwiastek ten doskonale się wchłania. Dlatego też warto wybierać właśnie taką jego formę, jeśli chcemy, aby suplementacja była efektywna. Dla porównania stopień wchłaniania tlenku magnezu oraz niektórych innych form tego pierwiastka wynosi około 10%, dlatego też suplementacja może nie przynosić oczekiwanych rezultatów.

Materiał zewnętrzny. Przed skorzystaniem z produktu lub usług należy skonsultować to ze specjalistą.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl