Czy monitor gamingowy 144 Hz będzie dobrym wyborem?

Współczesne gry na PC czy konsolę są prawdziwą ucztą dla oczu. Żeby jednak w pełni wykorzystać ich potencjał, potrzebujemy odpowiedniego sprzętu, do którego zalicza się także monitor. Jakie parametry warto brać pod uwagę przy wyborze tego urządzenia? Czy monitor gamingowy 144 Hz może sprostać oczekiwaniom bardziej wymagających graczy?

Najlepsze monitory do gier – czym powinny się charakteryzować?

Współczesny rynek monitorów zalewa nas ogromną ilością produktów. Zainwestować w monitor gamingowy 144 Hz, a może 60 Hz wystarczy? Jaki rodzaj matrycy wybrać? Czy czas reakcji matrycy ma znaczenie? Szukając urządzenia, które spełni nasze oczekiwania, możemy czuć się zagubieni. Co więc zrobić? Które urządzenia mogą zostać uznane za najlepsze monitory do gier?

Na początek warto zastanowić się nad rozmiarem i rozdzielczością monitora. Obecnie już standardem są ekrany o przekątnej 24 lub 27 cali. Warto jednak wiedzieć, że na rynku znajdziemy także ogromne monitory gamingowe, np. 49 czy 55 cali. Jeśli już wybraliśmy przekątną, dopasujmy odpowiednią rozdzielczość. Jeśli porównamy dwa urządzenia o różnych przekątnych ekranu, to obraz w tej samej rozdzielczości będzie dużo mniej wyraźny na większym monitorze.

Z wyborem matrycy również może być nie lada problem, ponieważ w zależności od jej rodzaju, możemy liczyć na inne zalety. IPS odznaczają się niskim input lagiem oraz mniejszym smużeniem w porównaniu do VA. Z kolei VA to wyższy kontrast i głębsza czerń, jednak minusem są tu widoczne powidoki. Warto też spojrzeć na ekrany OLED oraz QLED, które oferują jeszcze głębsze kontrasty, wysoką jasność w HDR i niesamowicie głęboką czerń.

Kolejny dość istotny punkt to synchronizacja, czyli funkcje zmniejszające rwanie obrazu czy eliminujące brak synchronizacji między klatkami. Najbardziej znane są chyba AMD FreeSync oraz NVIDIA G-SYNC. Te ostatnie spotkamy jedynie w bardzo drogich, profesjonalnych monitorach dla graczy.

Jedna z ostatnich kwestii to częstotliwość odświeżania ekranu i czas reakcji. Czy monitor 144 Hz gamingowy będzie dobrym wyborem?

Monitor gamingowy 144 Hz – jaki ma wpływ na grę?

W przypadku monitorów gamingowych dość istotną kwestią będzie częstotliwość odświeżania ekranu. Jest to wartość, która informuje nas o tym, ile obrazów jest w stanie przetworzyć monitor w ciągu jednej sekundy. Przykładowo monitory gamingowe 144 Hz są w stanie przetworzyć ich aż 144. Czy jednak w grze ma to takie znaczenie? Okazuje się, że tak. Szybkość odświeżania ma istotny wpływ na płynność obrazu. Standardowe gry tworzone są z prędkością 60 klatek na sekundę. Jednak twórcy często dodają dodatkowe efekty wizualne, takie jak slow motion, w związku z czym klatkaż może być wyższy. Przyjmuje się więc, że takim podstawowym wyborem do gier jest monitor 144 Hz gamingowy. Sprawdzi się on doskonale w RPG-ach czy przygodówkach.

Monitory gamingowe 144 Hz mogą być jednak niewystarczające, jeśli mamy do czynienia z grami e-sportowymi, takimi jak strzelanki czy wyścigi. Dla profesjonalistów, którzy mierzą się na zawodach z innymi, każda milisekunda ma znaczenie. W związku z tym polecane są tu nawet wyższe wartości, takie jak 165 Hz czy 240 Hz. Istotny będzie też czas reakcji matrycy, który zwiększy szansę na wygraną. Mówi się, że w monitorach gamingowych powinien on wynosić poniżej 4 ms. Dla profesjonalnych graczy i tak będzie to za dużo – lepiej zainwestować w urządzenie z czasem 1 ms lub mniejszym.

Tekst przygotowano w ramach współpracy z Samsung Electronics Polska.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl