W historii złoto odgrywało ważną rolę w gospodarkach wielu narodów. Chociaż nie jest już podstawową formą waluty, nadal stanowi solidną inwestycję długoterminową i może stanowić cenny dodatek do Twojego portfela. Ale czy opłaca się inwestować w złoto?

Czym jest sztabka złota inwestycyjna?

Złotem inwestycyjnym możemy nazwać stop posiadający wysoką zawartość pierwiastka AU. Wedle przepisu ustawy o podatku od towarów i usług — złotem inwestycyjnym nazwać można złoto w formie sztabek lub płytek o próbie co najmniej 995 tysięcznych. Co oznacza, że stop zawierać musi min. 99,5% czystego pierwiastka, złota.

Sztabki złota: jak je kupić?

Sztabki złota można nabyć od certyfikowanych podmiotów takich jak oddział Narodowego Banku Polskiego, czy też u producentów i dealerów sztabek złota np. Mennica Polska. Są to najbardziej wiarygodni sprzedawcy, którzy w żadnym przypadku nie mogą pozwolić sobie na oferowanie nieautentycznego złota. Chociaż najczęściej robi się to online za pośrednictwem certyfikowanych firm marketingowych. Zanim jednak podejmie się decyzję o inwestycji w ten cenny surowiec, należy zapoznać się z wiarygodnością wybranego dystrybutora, a także prowizjami i opłacalnością inwestycji.

Co to jest złoto inwestycyjne?

Złoto inwestycyjne, jak sama nazwa wskazuje, można zdefiniować jako materialną i płynną inwestycję, która służy do przechowywania środków finansowych. Jego wartość nie podlega gwałtownym wahaniom, dlatego jest to jedna z bezpieczniejszych form inwestowania pieniędzy. Ważne jest, aby nie mylić złota inwestycyjnego z inwestowaniem w złoto jako towar na giełdzie. Złoto inwestycyjne nie traci na wartości i jest zabezpieczone przed inflacją.

Czy złote sztabki to opłacalna inwestycja?

Inwestycja w złote monety lub złote sztabki jest uważana za „bezpieczną przystań”, co oznacza, że gdy rynki akcji spadają, a gospodarka popada w kryzys, to wartość złota zazwyczaj wzrasta, ponieważ inwestorzy uważają je za bezpieczny aktyw. Niestety dzieje się też odwrotnie, gdy giełdy rosną, a gospodarka prężnie się rozwija, cena złota zwykle spada.

Jaka jest waga sztabki złota?

Sztabki złota występują w różnych kształtach i rozmiarach. Są takie, które łatwiej znaleźć na rynku, takie jak jednogramowe złote sztabki, które często kupowane są z myślą o zrobieniu prezentu. Sztabki złota produkowane są zazwyczaj w różnych rozmiarach, od małych jednogramowych sztabek po znacznie większe sztabki o wadze kilku kilogramów. Waga sztabki złota może się różnić w zależności od rozmiaru i zastosowanej jednostki miary.

Dlaczego warto inwestować w złote sztabki?

Istnieje wiele powodów, dla których warto kupować złoto lokacyjne, a jednym z nich jest bezpieczeństwo. Inwestycja w złote sztabki lokacyjne to pewien wkład, ponieważ ich wartość na przestrzeni dziejów nie przestała być ceniona. Dodatkowo metal ten służy jako schronienie w czasach kryzysu, ponieważ cena złota jest bardziej stabilna niż cena innych aktywów finansowych. Prócz wartości inwestycyjnej i bezpiecznej przystani, złoto jest wykorzystywane w jubilerstwie i przemyśle elektronicznym, co stwarza stały popyt na ten metal. Jednak gdyż jest to dobro skończone, oznacza to, że jego cena wykazuje tendencję wzrostową. Kolejny atut to możliwość sprzedaży na całym świecie, sztabka złota to aktyw, który można sprzedać na absolutnie wszystkich rynkach świata, gdzie jest zawsze odpowiednio wycenione. Ważnym jest też, że choć ceny złota w monetach lub sztabkach podlegają wahaniom w czasie, to jest wartość, która utrzymuje większą stabilność, niż wartości giełdowe większości rynków światowych. Tym samym czas działa na korzyść inwestowania w złoto, gdyż w długim terminie — ceny złota płynnie rosną.

Artykuł sponsorowany