Czym i jak pomalować płot drewniany? Renowacja w kilku krokach!

Drewniane ogrodzenie wokół domu to estetyczne i uniwersalne rozwiązanie. Inwestorzy mogą wybierać spośród wielu rodzajów, kształtów i kolorów płotów z drewna. Oprócz ogrodzeń z drewnianych sztachet, dużą popularnością cieszą się m.in. płoty lamelowe. To ogrodzenia zbudowane z drewnianej ramy i długich, wąskich desek, o układzie poprzecznym lub skośnym. Niezależnie od formy, drewniany płot wygląda pięknie i okazale. Jest doskonałą dekoracją nieruchomości przez długie lata. Oczywiście jeśli jest stale odpowiednio pielęgnowany.

Renowacja płotu z drewna – kiedy jest konieczna?

Drewno to materiał naturalny, a przy tym bardzo solidny. Niestety, jest również wrażliwe na działanie czynników atmosferycznych takich jak słońce, deszcz, śnieg, czy skrajne temperatury. Niewłaściwe zabezpieczenie takich powierzchni lub całkowity brak ochrony skutkują tym, że drewno staje się podatne na działanie bakterii, grzybów i owadów. Wskutek zaniedbań szybko niszczeje i gnije. Ochronę drewnianych powierzchni, narażonych na działanie czynników zewnętrznych, zapewnia właściwa impregnacja.

Drewniane deski i panele niszczeją w różnym tempie. Zależy ono od rodzaju drewna, jego grubości i warunków atmosferycznych. Aby temu zapobiegać, konieczna jest renowacja Warto przeprowadzić ją zwłaszcza wtedy, gdy na płocie widać m.in.:

  • odpryski farby;
  • mech, grzyby i pleśń;
  • przebarwienia;
  • uszkodzenia;
  • pęcznienie;
  • ślady insektów.

Jak odrestaurować drewniane deski?

Pierwszym krokiem w procesie renowacji jest kontrola trwałości desek. Należy je dokładnie obejrzeć i ocenić, czy nadają się do odrestaurowania, czy trzeba zastąpić je nowymi. Wymiana drewnianych elementów jest niezbędna, jeżeli przegniły. Natomiast gdy uszkodzenia są bardziej powierzchowne, wystarczy wykonać szlifowanie. Wykonywanie tej czynności ręcznie zajmie dużo czasu i jest męczące. Aby praca była szybsza i łatwiejsza, warto skorzystać  z odpowiedniego sprzętu. Przydatne okażą się:

  • szlifierki taśmowe – przeznaczone do dużych i płaskich powierzchni;
  • szlifierki oscylacyjne lub mimośrodowe – nadają się do szlifowania powierzchni z licznymi krawędziami i otworami.

W czyszczeniu drewna pomogą specjalne akcesoria (np. szczotki nylonowe) i preparaty (np. do usuwania mchu, pleśni czy grzybów).

Impregnacja, czyli konserwacja drewna

Po wyczyszczeniu i wyszlifowaniu drewnianej powierzchni, można ją zabezpieczyć właściwym impregnatem. Do odnawiania i ochrony starych desek najczęściej stosuje się impregnację powierzchniową. Jest łatwiejsza, niż dwie inne, profesjonalne metody: głęboka i ciśnieniowo-próżniowa.

Dobry impregnat nie tylko tworzy na deskach powłokę wodoodporną, ale też głęboko wnika w strukturę drewna i działa kompleksowo, tj.:

  • zmniejsza chłonność desek;
  • zabezpiecza je przed działaniem wody;
  • chroni drewno przed promieniami słonecznymi;
  • tworzy barierę ochronną przed pleśnią, grzybami i owadami;
  • stanowi podkład pod środki dekoracyjne (lakierobejca, farba).

Powinien to być specjalny impregnat do renowacji. Jego rodzaj należy dobrać do gatunku odnawialnego drewna.

Alternatywą dla chemicznych środków są naturalne oleje zabezpieczające (np. drzewne), które tworzą na drewnianej powierzchni tłusty filtr, odpychający wodę. Mimo iż są to produkty ekologiczne, mają pewne wady. Przede wszystkim są mniej trwałe niż impregnaty, a w związku z tym deski należy częściej olejować – przynajmniej raz w roku. Poza tym olejowanych powierzchni nie można pokrywać lakierobejcą ani farbą.

Malowanie płotu z drewna

Jeżeli do zabezpieczenia drewna użyto impregnatu, ogrodzenie należy wykończyć produktem powierzchownym. Do wyboru są farby i lakierobejce.

  • Farba – ma właściwości kryjące. Pozwala całkowicie zmienić kolor ogrodzenia i dopasować płot drewniany do elewacji budynku czy ogrodu. Do malowania ogrodzeń z drewna należy wybierać farby wodoodporne. Dzięki temu łatwiej utrzymać ogrodzenie w czystości.
  • Lakierobejca – nie ma właściwości kryjących, przez co deski zachowują naturalny wygląd i nabierają połysku. Dodatkowo pozwala upodobnić użyte drewno do innego gatunku, np. przyciemniając je. 

Czym i w jakich warunkach malować drewniane płoty?

Odnawianie ogrodzeń z drewna najlepiej przeprowadzać późną wiosną, ponieważ po zimie drewniane płoty wyglądają najgorzej. Ponadto prace renowacyjne powinno wykonywać się w sprzyjających warunkach atmosferycznych. Nie należy tego robić, kiedy jest wilgotno i pada deszcz. Trzeba też uważać na silne nasłonecznienie, ponieważ promieniowanie UV mogłoby zniszczyć strukturę impregnatu czy materiału powierzchniowego.

Do impregnowania oraz malowania ogrodzenia z drewna potrzebne są odpowiednie akcesoria. Najłatwiej zaopatrzyć się w pędzel z miękkim włosiem. Dobrą alternatywą dla niego jest gąbkowy wałek. Jeszcze szybciej, sprawniej i dokładniej, można odnowić drewniany płot metodą natryskową, – czyli za pomocą pistoletu i kompresora. W ten sposób możliwe jest pomalowanie nawet trudnodostępnych powierzchni i zakamarków starych ogrodzeń z drewna. Dlatego ta metoda sprawdza się najlepiej.