Czym jest i co potrafi ładowarka obrotowa? – zobacz już teraz!

Wydajność, niezawodność, duża wysokość podnoszenia – to trzy cechy, którymi opisać można ładowarki obrotowe. Co jednak gwarantuje im te zalety? Jak na co dzień sprawdzają się w pracy tego typu sprzęty? Kto może je obsługiwać i czy ich zakup w ogóle się opłaci? Na te i wiele więcej pytań odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Jak wygląda ładowarka i dlaczego „obrotowa”?

Ładowarki – to określenie na zbiór mechanicznych urządzeń podnośnikowych. Ich głównym zadaniem i funkcją jest unoszenie oraz transport ładunków o wadze, z którą nie mogą sobie poradzić innego typu mniejsze sprzęty (np. wózki widłowe terenowe).

Do kategorii ładowarek zalicza się jednak nie tylko wspomniane, tytułowe ładowarki obrotowe ale także ładowarki teleskopowe, które są nieco odmienne od maszyn obrotowych, wciąż jednak pełnią tę samą funkcję. Inaczej maszyny tego typu określa się również jako podnośniki teleskopowe.

Ładowarka obrotowa swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej budowie, a konkretnie umiejscowieniu kabiny wraz z ramieniem teleskopowym w taki sposób, aby mogły one na podstawie wykonać obrót pełny o 360 stopni. Skąd w ogóle pomysł, aby tak duże urządzenie posiadało tego typu unikatową funkcję, jaką nie mogą pochwalić się inne maszyny tych gabarytów? To proste – w zamyśle producenta i twórcy tego sprzętu- ładowarka teleskopowa obrotowa ma być urządzeniem, które cechuje wszechstronność i duży zasięg, ale co najważniejsze – możliwość sprawnego operowania ładunkiem bez konieczności zmiany pozycji. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne w budownictwie, gdy na niewielkim terenie, jakim jest plac budowy należy koniecznie przetransportować materiały czy dostarczyć je na wyższe partie budynków.

Ładowarki obrotowe Manitou

Gdy mowa o wszechstronności, uniwersalności oraz wydajnej pracy – nie sposób nie wspomnieć o marce urządzeń rolniczych i budowlanych (a także magazynowych) – Manitou. Ładowarki obrotowa teleskopowa od tego producenta to jedne z najczęściej wybieranych urządzeń. Dlaczego i co wyróżnia tego typu maszyny?

  • przede wszystkim wysoka jakość wykonania zarówno całych maszyn, jak i poszczególnych ich elementów czy podzespołów,
  • duży udźwig oraz maksymalna wysokość podnoszenia;
  • wyposażenie w bezpieczne i solidne stabilizatory zapewniające stabilność w czasie wykonywania operacji związanych z unoszeniem ładunków;
  • możliwość wyboru atrakcyjnego, dopasowanego do tego, czego potrzebujesz – finansowania zakupu sprzętu;
  • łatwo dostępne u producenta części zamienne i bardzo szeroka oferta dodatkowego, dedykowanego ładowarkom teleskopowym osprzętu;
  • możliwość podpisania umowy na konserwację wózków widłowych z profesjonalnym serwisem wózków widłowych Manitou;
  • opcja rozszerzonej gwarancji na sprzęt;
  • łatwy dostęp do wszelkiego typu elementów sterujących.

Wybierając obrotowe ładowarki teleskopowe należy zwrócić uwagę na to, czy sprzęt na pewno jest oryginalny. Przy zakupie maszyny od producenta powinno otrzymać się nie tylko umowę kupna-sprzedaży do podpisania ale również dokumenty takie: Dokumentacja Techniczno-Ruchowa czy instrukcja obsługi sprzętu.

Ładowarki teleskopowe obrotowe używane i nowe

Standardowa, przecięta obrotowa ładowarka teleskopowa to koszt powyżej 100 000 zł. Dlatego nie każdy przedsiębiorca (szczególnie mowa tu o mniejszych firmach oraz dopiero startujących w biznesie) może sobie pozwolić na zakup takiego sprzętu. Tym bardziej jeśli międzyczasie musi mierzyć się jeszcze z innymi zobowiązaniami finansowymi. Nie oznacza to jednak, że musi w całości zrezygnować z możliwości, jakie daje ładowarka obrotowa. W zależności od finansów, jakimi dysponuje oraz potrzeb można mówić o dwu możliwościach:

  • zakup używanych ładowarek teleskopowych
  • wynajem maszyn.

W przypadku sprzętu używanego – rozwiązanie polecane jest firmom dysponującym mniejszym budżetem, jednak oczekującym sprzętu, który będzie dostępny na miejscu przez cały czas. Wybierając używaną ładowarkę teleskopową, należy jednak sprawdzić nie tylko parametry i dane techniczne, ale także stan techniczny oraz dowiedzieć się, czy sprzęt obowiązuje gwarancja.

Z kolei wynajem poleca się przedsiębiorstwom, które korzystają z ładowarek tylko w określonych warunkach, przy wybranych zleceniach. Pomijając zakup mogą dzięki temu zaoszczędzić na kosztach eksploatacji i utrzymania sprzętu.

Ciężki sprzęt do wymagających zadań

Pozostaje jeszcze odpowiedź na pytanie, w jakich branżach, poza budownictwem, sprawdzi się obrotowa ładowarka teleskopowa? Jej niekonwencjonalne umiejętności, duży udźwig oraz wysięg pozwalają im również na wydajną pracę w przemyśle i branży produkcyjnej – głównie oczywiście podczas transportu ładunków lub większych elementów konstrukcyjnych.

Jednak największe zapotrzebowanie na ładowarki teleskopowe obrotowe zdecydowanie można odnotować na różnego typu budowach – zarówno tych, gdzie w grę wchodzą budynki mieszkalne (bloki, domy, wieżowce), jak i bardziej skierowanych na publiczną przestrzeń użytkową – mosty, hale magazynowe itp.

Pomimo dużej wielkości, maszyna zapewnia bezpieczeństwo, a system kontroli stanu obciążenia umożliwia sprawne i szybkie wykrycie ryzyka przeciążenia.

Operatorzy ładowarek teleskopowych

Praca na tego typu zaawansowanym sprzęcie wymaga szczególnej uwagi, ale także predyspozycji oraz znajomości obsługi ładowarek teleskopowych. Kandydaci, przygotowujący się do pracy w tym zawodzie powinni ukończyć szkolenie obsługi ładowarek, składające się z dwu części: teoretycznej oraz praktycznej.

W części teoretycznej przyszli operatorzy poznają przepisy dotyczące obsługi i poruszania się urządzeniami, a także podstawowe zasady ich działania, natomiast w części praktycznej uczą się obsługi sprzętu. Całość szkolenia zwieńczona jest egzaminem (również obejmującym dwie części). Ładowarki teleskopowe z uwagi na posiadany napęd mechaniczny mogą być obsługiwane tylko i wyłącznie przez przeszkolonych operatorów.

Podsumowanie

Ładowarka teleskopowa – czyli wydajny sprzęt do zadań specjalnych – umożliwia łatwy transport ciężkich ładunków na niewielkich powierzchniach – także między istniejącymi już zabudowaniami. Dzięki wysięgnikowi potrafi szybko i bezpiecznie podnieść materiały na wysokość nawet do 20 metrów, co sprawie, że w swojej kategorii nie ma sobie równych.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl