Czym jest uszlachetnianie druku i jakie są jego techniki?

Wizualna atrakcyjność druku robi różnicę. Można go ulepszać różnymi technikami, takimi jak ulepszony papier lub procesy wykończeniowe, ale sam proces drukowania jest sztuką. Możliwość wytwarzania różnorodnych kolorów i efektów poprawia oddziaływanie drukowanych materiałów.

Wizualna atrakcyjność druku robi różnicę. Można go ulepszać różnymi technikami, takimi jak ulepszony papier lub procesy wykończeniowe, ale sam proces drukowania jest sztuką. Możliwość wytwarzania różnorodnych kolorów i efektów poprawia oddziaływanie drukowanych materiałów.

Uszlachetnianie druku – na czym polega?

Proces uszlachetniania druku polega na dodaniu delikatnej faktury do powierzchni druku. Można to zrobić na istniejących wydrukach lub jako nowe wydruki na istniejącym wydruku. Tekstura może mieć postać wzoru, serii równoległych linii lub kropek, powtarzającego się obrazu lub pojedynczej wartości. Materiał użyty do wykonania powierzchni druku determinuje rodzaj tekstury. Na przykład papier może mieć szorstką lub gładką powierzchnię, która jest idealna dla niektórych tekstur. Teksturowane wydruki są często używane jako obramowania.

Oto niektóre z głównych efektów uszlachetniania druku. Pozytywnie wpływa na atrakcyjność wizualną, wytrzymałość i odporność na czynniki środowiskowe.

Metody uszlachetniania druku

Dzięki nowoczesnej technologii druk staje się coraz bardziej cenionym rozwiązaniem. Jeśli chcesz zainteresować klientów oferowanymi produktami, wybierz oryginalny druk z uszlachetnieniem. Poniżej opisane zostały najczęściej stosowane metody uszlachetniania druku.

Tłoczenie druku

Istnieje wiele sposobów na uatrakcyjnienie drukowanych materiałów. Jeden z tych procesów nazywa się drukowaniem szablonowym. To nic innego jak stworzenie trójwymiarowego wzoru na zadrukowanym materiale za pomocą szablonów. Odbywa się to za pomocą specjalnie zaprojektowanej matrycy.

Tłoczenie jest jedną z metod uszlachetniania druku, stosowaną od setek lat. Gorący metal lub stempel jest nakładany na papier i wciskany w niego, tworząc wzór lub obraz. Metoda ta jest powszechnie stosowana w introligatorstwie, gdzie książki są oklejane wypukłymi literami i grafikami na okładkach.

Na czym polega Foliowanie druku?

Druk foliowy to proces drukowania na specjalnie powlekanym papierze, który jest następnie laminowany powłoką metaliczną. Warstwa metaliczna odbija światło i nadaje nadrukowi elegancki i lśniący wygląd.

Zalety:

  • Główną zaletą nadruku na folii jest podwyższony kontrast, co czyni go idealnym do celów projektowych.
  • Ma również wyższą rozdzielczość i lepsze odwzorowanie kolorów niż inne procesy drukowania, takie jak druk offsetowy lub cyfrowy.

Druk na folii jest często stosowany w branży opakowaniowej, ale można go również wykorzystać w materiałach marketingowych, a nawet okładkach książek, aby przyciągały wzrok

Czym jest Lakierowanie UV ?

Nadruk jest zabezpieczony i uszlachetniony dzięki specjalistycznemu dozownikowi. Bezbarwny lakier usztywnia produkt i jednocześnie zapewnia ochronę oraz nadaje dodatkowych walorów estetycznych. Wydruki lakierowane zyskują nasycenie kolorów i stają się aksamitne. Dzięki użyciu lakieru uv uzyskujemy w ten sposób wyróżnienie produktu.

Lakierowanie UV można stosować do zabezpieczania papieru lub kartonu.

Lakierowanie UV to proces, który można wykorzystać do ochrony papieru lub tektury przed szkodliwym wpływem środowiska. Lakier uv jest zazwyczaj nakładany na powierzchnię druku projektu i skutecznie zabezpiecza podłoże przed wilgocią i powietrzem.

Technikę lakierowania UV można wykonać na dwa różne sposoby. Jednym z nich jest pokrycie całej powierzchni lakierem, co wiązałoby się z namalowaniem na niej wzoru; lub możesz wybrać fragment wzoru i zamalować go.

Czym jest Hot stamping – Czyli tłoczenie na gorąco

Hot stamping to technika polegająca na dodawaniu wzoru do kawałka metalu. Może być używany do ozdabiania przedmiotów takich jak biżuteria, sztućce lub monety. Do hot stampingu wykorzystywana jest folia soft touch oraz folia hot stampingowa.

Tłoczenie na gorąco wykorzystuje materiał na bazie atramentu i zwykle odbywa się za pomocą stempli, które zostały podgrzane w celu uzyskania pożądanego efektu. Ciepło topi atrament na stemplu, pozostawiając wzór, który można wytłoczyć na różnych powierzchniach.

Hotstamping to metoda szczególnie popularna przy tworzeniu wizytówek. Hotstamping polega na wciśnięciu atramentu w powierzchnię karty w celu stworzenia wzoru. Może być używany do tekstu, kształtów lub logo i doskonale nadaje się do dostosowywania kart w sposób wykraczający poza to, co produkują drukarki laserowe.

Kaszerowanie – Jedna z technik uszlachetniania druku

Kaszerowanie to technika używana do tworzenia cienkiej warstwy materiału po jednej lub obu stronach przedmiotu. Stosowany jest głównie do papieru, ale może być również stosowany do innych materiałów.

Kaszerowanie to proces, który tworzy cienką warstwę materiału po jednej lub obu stronach przedmiotu. Stosowany jest głównie do papieru, ale może być również stosowany do innych materiałów.

Opakowania kaszerowane są bardzo popularne w przypadku pudełek ozdobnych. Zapewnia opcję opakowania premium o wysokich walorach estetycznych w zastosowaniach, w których musi wytrzymać intensywne użytkowanie.

Więcej na temat kaszerowania w tym artykule: https://www.rynekpapierniczy.pl/artykul/co-jest-kaszerowanie-i-na-czym-polega-2743

Zalety uszlachetniania druku – dlaczego warto uszlachetniać druk

Zaletą udoskonalania druku jest to, że pomaga stworzyć bardziej spójny produkt o wysokiej jakości, a także zapewnia lepsze wrażenia użytkownika.

Uszlachetnianie druku to proces ulepszania produktów drukowanych poprzez uwzględnienie układu, typografii i innych elementów projektu. Można to zrobić za pomocą narzędzi do projektowania druku, takich jak Adobe InDesign lub Illustrator.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl