Czym są i jakie wybrać zewnętrzne drzwi pasywne?

Coraz większa świadomość ekologiczna i chęć oszczędzania generuje konieczność zadbania o izolację budynku. Niestety nawet najlepiej wykonana nie będzie utrzymywać temperatury wewnątrz, jeżeli przenikalność cieplna drzwi i okien nadal będzie na wysokim poziomie. Z tego względu coraz większą popularność zyskują domy pasywne, a tym samym drzwi zewnętrzne energooszczędne. Sprawdź, co to są drzwi pasywne i jak je właściwie wybrać. Czytaj dalej!

Drzwi pasywne — co to znaczy?

Drzwi zewnętrzne pasywne projektuje się w celu podniesienia parametrów termoizolacyjności budynków, a tym samym ograniczenia jego zapotrzebowania na energię, co przekłada się na mniejsze rachunki za ogrzewanie.

Można przyjąć, że drzwi pasywne to szczególny rodzaj drzwi energooszczędnych, przy czym istnieją tutaj pewne różnice, m.in. wykazują lepszą izolacyjność całych drzwi.

Atutem drzwi pasywnych zewnętrznych jest zwiększenie szczelności pomieszczenia, dzięki czemu ciepłe powietrze na dłużej jest utrzymywane wewnątrz budynku.

Na co wskazuje współczynnik przenikania ciepła drzwi?

Warto wiedzieć, że około 20% ciepła z budynku ulatuje przez drzwi wejściowe. Z tego względu istotny jest wybór właściwego modelu, wykazującego optymalne właściwości termoizolacyjne. W przypadku drzwi wejściowych pasywnych parametr przenikania ciepła drzwi może maksymalnie sięgać 0,8 W/m²K. Z kolei obowiązującą normą dla drzwi energooszczędnych zewnętrznych jest 1,0  W/m²K.

Jak wybrać drzwi pasywne? Sprawdź opis produktu

Pierwszym krokiem do wybrania najbardziej odpowiednich drzwi pasywnych jest zapoznanie się z informacjami zamieszczonymi w opisie produktu. Warto wiedzieć, że szczelność termiczną drzwi symbolizują litery UD, które dotyczą współczynnika przenikania ciepła drzwi. Im UD wyższe, tym szczelność drzwi mniejsza.

Drzwi energooszczędne i pasywne a materiał wykonania

Zarówno energooszczędne drzwi zewnętrzne, jak i pasywne drzwi zewnętrzne, mają wykonaną warstwę izolacyjną z pianki poliuretanowej, co w praktyce daje znacznie lepsze efekty, niż wełna mineralna lub styropian.

Ograniczenia zewnętrznych aluminiowych drzwi pasywnych

W tym przypadku stosuje się aluminiowe nakładki, które głównie chronią profil przed działaniem słońca i wilgoci. Wadą drzwi pasywnych wykonanych z aluminium jest większy poziom przewodnictwa ciepła niż w przypadku innych rodzajów tego typu produktów. Fakt ten sprawia, że w większym stopniu zachodzi wymiana temperatury.

Zalety drzwi drewniano-aluminiowych, czyli nowoczesność i solidność

Drzwi drewniano-aluminiowe mają liczne korzyści. Przede wszystkim są one solidne, a także dają gwarancję perfekcyjnej szczelności przy zamykaniu. Ten rodzaj drzwi wejściowych zewnętrznych energooszczędnych cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza u osób, które stawiają na nowoczesny design swoich wnętrz, przełamany naturalnością drewnianej ramy.

Dlaczego drzwi zewnętrzne pasywne PCV-aluminiowe to doskonały wybór?

Tego typu drzwi wykonuje się z PCV pokrytego aluminiową nakładką. Są one grupą produktów wyróżniających się na tle pozostałych wyjątkowymi właściwościami izolacyjnymi, co sprawia, że ich wartość przenikalności cieplnej jest najkorzystniejsza.

Co więcej, ze względu na łatwą dostępność PCV istnieje możliwość seryjnej produkcji takich drzwi w korzystnych cenach, jednocześnie dbając o właściwości izolacyjne.

Warto jednak wziąć pod uwagę, że ten typ drzwi estetyką najbardziej pasuje do pomieszczeń urządzonych w nowoczesnym stylu.

Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/typ-produktu/drzwi-wejsciowe-pcv/

Co warto wiedzieć o montażu drzwi pasywnych?

Wejściowe drzwi pasywne można montować nawet w zwykłych budynkach, ponieważ nawet w takich warunkach zmniejszają straty ciepła. Należy mieć świadomość, że na parametry termoizolacyjne wpływa też sposób montażu. Przeprowadza się go po zakończeniu etapu prac mokrych wewnątrz budynku. Brak profesjonalizmu w tym aspekcie sprawia, że nawet przy dobrych parametrach drzwi, izolacja będzie wadliwa.

Właściwie dobrane drzwi to inwestycja na lata, która wspomaga oszczędzanie energii cieplnej. Chcąc cieszyć się dobrymi efektami w tym aspekcie, warto zainteresować się tematem drzwi pasywnych oraz rozważyć ich montaż.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl