Czym się kierować przy szukaniu idealnego domu lub mieszkania?

Zakup własnego domu lub mieszkania to ogromna inwestycja na całe życie. Poszukując idealnych czterech kątów zastanawiamy się, na co konkretnie zwrócić uwagę. W tym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki, które pomogą w dokonaniu najlepszego wyboru.

Jeżeli więc stoisz przed decyzją, jaką jest zakup domu lub mieszkania koniecznie czytaj dalej! Jesteśmy pewni, że poniższe informacje pomogą dokonać najlepszej z możliwych decyzji.

Zacznijmy od podstaw!

Poszukiwanie domu lub mieszkania wiąże się z określeniem podstawowych elementów. Co musisz wiedzieć przed przystąpieniem do działania? Przede wszystkim:

  • Określ, jakim budżetem dysponujesz – warto dokładnie przeanalizować nakłady finansowe, które posiadamy. Czy będziemy korzystać z kredytu hipotecznego? Jeśli tak, to czy posiadamy wkład własny i w jakiej wysokości? W takim przypadku najlepiej umówić się z doradcą finansowym, kto przedstawi oferty finansowania zakupu nieruchomości i obliczy zdolność kredytową.
  • Zastanów się, jakiej przestrzeni potrzebujesz – warto zrobić to na dwa różne sposoby. Po pierwsze określ ile pomieszczeń powinno znajdować się w idealnym domu lub mieszkaniu. Czy potrzebujesz jednej czy dwóch łazienek? Pomyśl również czy kuchnia ma być połączona z salonem, czy też nie. W przypadku domu warto pomyśleć o piwnicy, strychu i garażu. Po drugie, biorąc pod uwagę takie wymagania łatwo zdefiniujemy, jaka powierzchnia będzie optymalna.
  • Przelicz wszystkie koszty – zakup domu lub mieszkania wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Zaliczamy do nich opłaty sądowe, podatki, taksy notarialne czy też koszty wykończenia lub remontu.

Bardzo ważna okolica!

Kupując dom lub mieszkanie płacisz nie tylko za nieruchomość, ale również za to, w jakiej okolicy się znajduje. Za mieszkania w centrum miasta zapłacimy więcej niż za lokale, które znajdują się na jego obrzeżach. To nie wszystko! Decydując się na zakup warto zweryfikować czy w pobliżu znajdują się sklepy, przedszkola, szkoły, placówki medyczne czy też urzędy. Zobacz, czy wybrana okolica będzie bezpieczna. Możesz przejrzeć informacje prasowe z ostatniego okresu lub zwyczajnie podpytać potencjalnych sąsiadów. Warto dołączyć do lokalnych grup na Facebooku i zadać tam konkretne pytania. Jeżeli natomiast zależy Ci na spokoju, zweryfikuj plany zagospodarowania przestrzennego na najbliższe lata. Może się bowiem okazać, że za kilka lat w spokojnym miejscu będzie przebiegać droga szybkiego ruchu lub powstanie galeria handlowa.

Gdzie szukać domów i mieszkań do zakupu?

Obecnie wybór jest naprawdę ogromny. Możesz przejrzeć dostępne opcje w lokalnych gazetach. To jednak nie wszystko! Obecnie najlepszym źródłem, który ułatwia poszukiwanie są liczne portale ogłoszeniowe w sieci. Oferują one wiele możliwości. Korzystając z nich wybierzesz konkretną lokalizację, budżet, wielkość mieszkania czy nawet rok budowy budynku. Dodatkowo bez problemu przefiltrujesz liczbę pokoi, piętro czy też dostępność do garażu lub miejsca parkingowego. Do najpopularniejszych opcji zaliczamy portale, takie jak Otodom, OLX, Gumtree, Morizon, Domiporta czy też Szukajlokum.pl. Umożliwiają one znalezienie nieruchomości praktycznie w całej Polsce. 

Poszukując domu lub mieszkania konieczne jest poświęcenie odpowiedniej ilości czasu. Pochopne decyzje nie będą w tym przypadku wskazane. Właśnie dlatego dobrze jest przemyśleć każdy aspekt związany z nieruchomością. Określenie własnych wymagań oraz możliwości finansowych to klucz do sukcesu. Tylko wtedy możliwe będzie dokonanie najlepszego wyboru. W końcu taki zakup będzie nam towarzyszył przez całe życie. Dobrze więc, żeby był on przemyślany i zgodny z naszymi oczekiwaniami.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl