Czym wykończyć dach budując dom?

0

Jednym z etapów wykończenia domu jest pokrycie dachowe. Dla wielu osób dach jest nie tylko wizytówką domu, ale zapewnia komfort i bezpieczeństwo przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Jak zatem wybrać dach, który będzie trwały, szczelny a przede wszystkim nie zrujnuje naszego portfela? Zapraszamy do lektury.

Spośród dostępnych materiałów na rynku wiele firm oferuje swoim klientom niezawodne rozwiązania, które dzięki wieloletniej gwarancji zapewnią idealne pokrycie dachowe. Osoby, które szukają trwałego materiału wybierają dachówkę ceramiczną, która w gruncie rzeczy nie należy do najtańszych materiałów budowlanych. Alternatywą mogą okazać się dachy wykonane z blachówki betonowej, blachodachówki oraz modnej ostatnio płaskiej blachy. Wybór dachu to oczywiście kwestia indywidualna, natomiast warto wziąć pod uwagę wszystkie aspekty dotyczące wykończenia dachu w naszym domu. 

Dachówka ceramiczna i betonowa

Dachówka ceramiczna powstaje z wypalanej gliny i jest to najczęściej stosowany materiał jeżeli chodzi o wykończenie dachu. Szacuje się, że ten materiał może okazać się trwały nawet przez 100 lat. Wiele osób decyduje się na wybór dachówki również ze względu na walory estetyczne i to jest prawda, bowiem ten materiał prezentuje się na dachu o wiele lepiej niż inne materiały dachowe. Dachówka betonowa produkowana jest z betonu barwionego w masie i jest to  poniekąd tańszy zamiennik dachówki ceramicznej. Jest minimalnie odporniejsza na zanieczyszczenia i porosty, dlatego wybierana jest w dużych miastach, gdzie nie występuje teren zalesiony. Warto podkreślić, że oba pokrycia dachowe doskonale tłumią dźwięki a zwłaszcza odgłosy deszczu, jednak wymagany kąt nachylenia dachu pod dachówkę to 25–65 stopni. Ten rodzaj dachówki nie jest stosowany przy dachach płaskich i stromych, za to świetnie się sprawdzi na budynkach o klasycznej bryle szczególnie z dwuspadowym i kopertowym dachem. 

Blachodachówka jako najpopularniejszy materiał wykorzystywany do pokrycia dachu

Blachodachówka jest stalową blachą, która dzięki swojemu wytłoczeniu przypomina poniekąd dachówkę. Jeżeli przyjrzymy się jej z bliska to faktycznie jest do niej podobna, jednak jeżeli chodzi o zastosowanie, to tutaj już należy wymienić inne właściwości. Blachodachówka posiada kilka warstw ochronnych, mino, tego i tak jest mniej trwała od dachówki. Decydując się na pokrycie dachu blachodachówką warto szukać sprawdzonych materiałów, które zabezpieczą nasz dach przed korozją. Dachy pokryte rdzą wyglądają nieestetycznie i szybciej się niszczą, dlatego wybierając materiał warto zdecydować się na solidną i trwałą blachodachówkę, która zagwarantuje nam długie użytkowanie. Dodatkowo dach pokryty blachą waży o wiele mniej niż dachówka i sprzedawana jest w dużych arkuszach, dzięki czemu szybciej się ją układa.  

Blacha płaska coraz częściej używana do wykończenia dachu

Płaska blacha coraz częściej wykorzystywana jest na dachy domów nowoczesnych, energooszczędnych i pasywnych. Jedną z zalet blachy płaskiej jest jej wygląd oraz praktyczność. Można układać ją na wiele sposobów, jednak kształt w jodełkę sprawia wrażenie eleganckiego i nowoczesnego dachu. Osoby, które decydują się na wykończenie dachu tym materiałem najczęściej wybierają stal, ale jeżeli posiadamy więcej funduszy, warto zdecydować się na trwalsze i odporniejsze blachy cynkowo-tytanowe lub wykonane z miedzi. Jeżeli chodzi o koszty blachy ze stali to są one podobne co w przypadku blachodachówki, jednak w tym wariancie jest dużo mniejsza ilość odpadów podczas montażu. Płaską blachę dużo łatwiej się tnie, dzięki czemu pozostałe fragmenty można wykorzystać na inne pokrycia dachowe.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here