„Do ostatniej kropli” to najnowszy dokument znanej reżyserki i producentki Ewy Ewart, którego koproducentem jest TVN24. Film, opowiedziany z głęboko ludzkiej perspektywy ujawnia globalne koszty i konsekwencje niszczenia przyrody „w imię postępu”. Rzeki ucierpiały szczególnie i dziś należą do najbardziej zdegradowanych ekosystemów. To właśnie o rzekach i ich obrońcach jest ten film. Emisja w TVN24 i TVN24 GO już 26 kwietnia (niedziela) o godzinie 20:00. Po emisji (ok. 21:10) odbędzie się specjalna debata z udziałem ekspertów.

„Do ostatniej kropli” jest historią o bezsilności i desperacji, ale też o determinacji i nadziei. Opowiada nie tylko o rzekach, ale także o ludziach, którzy z determinacją i nadzieją starają się ratować rzeki oraz uświadamiać czemu są tak ważne.

„Mam nadzieję, że ten film okaże się wkładem w działania coraz większej liczby ludzi, którzy mają świadomość powagi sytuacji i zagrożeń, jakie stworzyliśmy na własne życzenie, i starają się temu przeciwstawiać. Chciałabym, żeby ten film poruszył i zainspirował. A jego bohaterowie i opowiedziane w nim historie zmusiły do innego spojrzenia na rzeki niż tego, które nas cechowało przez większość naszej wspólnej historii.” – mówi Ewa Ewart.

Zdjęcia do filmu były kręcone w Kanadzie, Holandii, Włoszech, Szwajcarii, Albanii i Polsce. Jego przekaz jest mocnym przesłaniem o jednym z największych zagrożeń dla cywilizacji ludzkiej jakim jest narastający kryzys niedoboru słodkiej wody.

Film ujawnia jak nieodpowiedzialne i nieprzemyślane działania człowieka czynią z nas jedną z głównych przyczyn kryzysu wodnego. Ale, poprzez opowiedziane historie, o tym jak ludzie walczą o czyste i zdrowe rzeki film inspiruje i pokazuje, że możemy też być częścią rozwiązania tego kryzysu.

Temat kryzysu wodnego podjął także ONZ. 22 kwietnia przypada Światowy Dzień Wody (Water Day). Jego obchody zbiegły się z Konferencją Wodną ONZ 2023, która została zorganizowana drugi raz w historii, po aż 50 latach. Jest jedyną w swoim rodzaju okazją do zjednoczenia świata wokół rozwiązania kryzysu wodno-sanitarnego. Jednym z prelegentów Water Day w ONZ jest Henk Ovink, światowy Ambasador Wody. To także jeden z bohaterów filmu Ewy Ewart. Także w Polsce temat ekologii i ochrony rzek będzie poruszany w trakcie konferencji Impact’23. Jedną z panelistek będzie Ewa Ewart.

Autorami zdjęć do filmu są Mateusz Kruszelnicki i Wiktor Strumiłło (dron).

Zaraz po emisji na antenie TVN24 odbędzie się debata z udziałem Ewy Ewart i ekspertów. Spotkanie poprowadzi Łukasz Jedliński.

mecenas filmu
FUNDACJA DELOITTE  

sponsorzy filmu
BANK BNP PARIBAS 
GHELAMCO POLAND  

koproducenci filmu
OPEN EYES ECONOMY SUMMIT
FUNDACJA GOSPODARKI I ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ 
TVN WARNER BROS. DISCOVERY 
TVN24
JAKUBAS INVESTMENT 
YPO GOLD POLAND 
INSTYTUCJA FILMOWA „Silesia Film” 
KBF OPERATOR Kraków Film Commission