Home Media Filmy Do ostatniej kropli – dokument Ewy Ewart w TVN24 o niszczeniu przyrody

Do ostatniej kropli – dokument Ewy Ewart w TVN24 o niszczeniu przyrody

„Do ostatniej kropli” to najnowszy dokument znanej reżyserki i producentki Ewy Ewart, którego koproducentem jest TVN24. Film, opowiedziany z głęboko ludzkiej perspektywy ujawnia globalne koszty i konsekwencje niszczenia przyrody „w imię postępu”. Rzeki ucierpiały szczególnie i dziś należą do najbardziej zdegradowanych ekosystemów. To właśnie o rzekach i ich obrońcach jest ten film. Emisja w TVN24 i TVN24 GO już 26 kwietnia (niedziela) o godzinie 20:00. Po emisji (ok. 21:10) odbędzie się specjalna debata z udziałem ekspertów.

„Do ostatniej kropli” jest historią o bezsilności i desperacji, ale też o determinacji i nadziei. Opowiada nie tylko o rzekach, ale także o ludziach, którzy z determinacją i nadzieją starają się ratować rzeki oraz uświadamiać czemu są tak ważne.

„Mam nadzieję, że ten film okaże się wkładem w działania coraz większej liczby ludzi, którzy mają świadomość powagi sytuacji i zagrożeń, jakie stworzyliśmy na własne życzenie, i starają się temu przeciwstawiać. Chciałabym, żeby ten film poruszył i zainspirował. A jego bohaterowie i opowiedziane w nim historie zmusiły do innego spojrzenia na rzeki niż tego, które nas cechowało przez większość naszej wspólnej historii.” – mówi Ewa Ewart.

Zdjęcia do filmu były kręcone w Kanadzie, Holandii, Włoszech, Szwajcarii, Albanii i Polsce. Jego przekaz jest mocnym przesłaniem o jednym z największych zagrożeń dla cywilizacji ludzkiej jakim jest narastający kryzys niedoboru słodkiej wody.

Film ujawnia jak nieodpowiedzialne i nieprzemyślane działania człowieka czynią z nas jedną z głównych przyczyn kryzysu wodnego. Ale, poprzez opowiedziane historie, o tym jak ludzie walczą o czyste i zdrowe rzeki film inspiruje i pokazuje, że możemy też być częścią rozwiązania tego kryzysu.

Temat kryzysu wodnego podjął także ONZ. 22 kwietnia przypada Światowy Dzień Wody (Water Day). Jego obchody zbiegły się z Konferencją Wodną ONZ 2023, która została zorganizowana drugi raz w historii, po aż 50 latach. Jest jedyną w swoim rodzaju okazją do zjednoczenia świata wokół rozwiązania kryzysu wodno-sanitarnego. Jednym z prelegentów Water Day w ONZ jest Henk Ovink, światowy Ambasador Wody. To także jeden z bohaterów filmu Ewy Ewart. Także w Polsce temat ekologii i ochrony rzek będzie poruszany w trakcie konferencji Impact’23. Jedną z panelistek będzie Ewa Ewart.

Autorami zdjęć do filmu są Mateusz Kruszelnicki i Wiktor Strumiłło (dron).

Zaraz po emisji na antenie TVN24 odbędzie się debata z udziałem Ewy Ewart i ekspertów. Spotkanie poprowadzi Łukasz Jedliński.

mecenas filmu
FUNDACJA DELOITTE  

sponsorzy filmu
BANK BNP PARIBAS 
GHELAMCO POLAND  

koproducenci filmu
OPEN EYES ECONOMY SUMMIT
FUNDACJA GOSPODARKI I ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ 
TVN WARNER BROS. DISCOVERY 
TVN24
JAKUBAS INVESTMENT 
YPO GOLD POLAND 
INSTYTUCJA FILMOWA „Silesia Film” 
KBF OPERATOR Kraków Film Commission   

Brak komentarzy

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version