Dom do 70 m2 – sposób na spełnienie marzeń

Niewielkie domy o powierzchni zabudowy, która nie przekracza 70 m2 zyskują rosnącą popularność. Dla Inwestorów zainteresowanych budową małych, funkcjonalnych w użytkowaniu domów Pracownia ARCHON+ przygotowała specjalną kolekcję, w której na bieżąco pojawiają się nowe propozycje.  Warto przypomnieć, że dla tego rodzaju budynków przewidziano uproszczenia proceduralne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoby chcące wybudować dom jednorodzinny do 70 m2 zabudowy, mogą to zrobić na podstawie zgłoszenia i zawiadomienia organów nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia robót budowlanych, przy założeniu, że są to budynki wolno stojące, nie więcej niż dwukondygnacyjne, wznoszone w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych Inwestora oraz obszar ich oddziaływania w całości mieści się na działce, na której zostały zaprojektowane. Domy takie można wznosić bez konieczności ustanawiania kierownika budowy ani prowadzenia dziennika budowy. Inwestor załącza oświadczenie, że przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową.

Mając na uwadze te informacje, sprawdźmy, jakie gotowe projekty domów o powierzchni zabudowy do 70 m2 można zamówić w Pracowni ARCHON+.

„Dom w trytomach”

Klasyczna w formie bryła „Domu w trytomach” idealnie odpowiada uproszczonym procedurom dla domów do 70m2 zabudowy. Projekt przewiduje dokładnie 69,69 m2 powierzchni zabudowy i 88,85 m2 powierzchni użytkowej, która wypełnia przestrzeń parteru i poddasza. Metraż pozwala zatem na budowę wygodnego domu, a realizacja nie pochłonie wielkich nakładów finansowych, nie będzie też czasochłonna. Projekt zawiera szereg sprawdzonych rozwiązań takich jak – prosta konstrukcja bryły i nieskomplikowany w wykonawstwie dach dwuspadowy, eleganckie elewacje będące kompozycją jasnych tynków, drewnianych okładzin i okazałych przeszkleń, a także przemyślany program użytkowy z czytelnym podziałem na strefy dzienną parteru i nocną na poddaszu. Ta pierwsza, obok otwartej kuchni, salonu i jadalni, mieści też spiżarkę i łazienkę, a druga przewiduje trzy pokoje oraz łazienkę dla domowników. Ozdobą elewacji frontowej jest gustowna osłona nad wejściem, a od strony ogrodu przyciąga uwagę nowoczesna drewniana pergola.

„Dom w kronselkach”

Innym wariantem projektu dedykowanego Inwestorom, pragnącym skorzystać z procedury zgłoszenia budowy jest „Dom w kronselkach” o powierzchni zabudowy 69,93 m2 i powierzchni użytkowej liczącej 89,62 m2. Układ funkcjonalny zapewnia mieszkańcom poddasze użytkowe, na którym rozplanowano trzy pokoje, garderobę oraz łazienkę z oknem dachowym, narożną wanną i zestawem umywalek. Centrum życia rodziny stanowi otwarta strefa dzienna parteru, zaprojektowana zgodnie z najnowszymi trendami. Nie brak w niej pięknie doświetlonej za pomocą narożnego okna kuchni, otwartej na jadalnię i salon z kominkiem, a niewątpliwym atutem jest dodatkowy pokój, w którym można urządzić gabinet. Połączona z wnętrzem za pomocą przesuwnych drzwi  strefa tarasowa tworzy idealną przestrzeń na letnią jadalnię, którą klimatycznie osłania ażurowa, drewniana pergola.

„Dom w malinówkach 18”

Marzenie o domu jasnym, przytulnym i harmonijnie wtopionym w ogrodową zieleń pozwoli spełnić kolejny projekt domu do 70m2 powierzchni zabudowy, a mianowicie „Dom w malinówkach 18” z Pracowni ARCHON+. Jego powierzchnia użytkowa liczy 90,09 m2 przy równoczesnych 69,85 m2 powierzchni zabudowy. Mamy tu niezawodny atut w postaci poddasza użytkowego, które mieści trzy ustawne pokoje oraz łazienkę z dużym oknem, gdzie dysponujemy zarówno wanną, jak i prysznicem. Częścią strefy parteru jest jak zawsze kuchnia otwarta na jadalnię i salon, które są znakomicie doświetlone naturalnym światłem. Na narożną strefę tarasową otwierają wnętrze dwa duże przeszklenia. Na tarasie możemy zaaranżować letnią jadalnię oraz strefę wypoczynku z ogrodową sofą, dyskretnie ulokowaną od strony elewacji bocznej. Na parterze mieści się też spiżarnia oraz dodatkowy pokój, który pełnić może rolę gabinetu lub biblioteki. Na parterze jest też łazienka z kabiną prysznicową. Z zewnątrz dom prezentuje się elegancko dzięki elewacjom łączącym tynki jasne z kontrastującymi tynkami o strukturze betonu, którą to kombinację ocieplają elementy wykonane z okładzin drewnianych.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl