Domowe badania krwi – kontrola zdrowia bez wychodzenia z domu

Co zrobić, kiedy wykonanie badań laboratoryjnych w przychodni jest problematyczne, np. z powodu trudności w przemieszczaniu się lub braku czasu? Nie musi oznaczać to rezygnacji ze swojego zdrowia. Badania krwi można wykonać w domu. W tym artykule dowiesz się więcej na temat domowych badań laboratoryjnych – gdzie je wykonać, jak umówić się na wizytę i jak się do niej przygotować.

Badania krwi w domu – alternatywa dla badań w przychodni

Niektórzy mogą być zaskoczeni tym, że dla naprawdę wielu osób udanie się na badania do przychodni może być trudnym wyzwaniem. Dotyczy to m.in. osób starszych, schorowanych i niepełnosprawnych, które mają problemy z przemieszczaniem się. Dla wielu problemem może być brak czasu, a dla innych obawa przed ewentualnym złapaniem infekcji w miejscach odwiedzanych przez dużą liczbą ludzi.

Alternatywą, która pomimo tych przeszkód umożliwia regularne monitorowanie zdrowia, są domowe badania krwi. Jak to wygląda? Pielęgniarka odwiedza pacjenta w jego domu, a następnie pobiera niezbędne próbki krwi, wykorzystując do tego profesjonalny sprzęt medyczny i środki bezpieczeństwa. Pacjent poddaje się badaniu w komfortowych dla siebie warunkach bez konieczności dojazdu i oczekiwania w kolejce w przychodni. Następnie pielęgniarka transportuje próbki do laboratorium diagnostycznego.

Jak można skorzystać z pobrania krwi w domu?

Badania krwi w domu można wykonać m.in. dzięki dostępności usługi ALAB w domu. Dostępna jest ona dla wszystkich mieszkańców Warszawy, Krakowa, Poznania, Łodzi, Gdańska, Katowic, Sopotu, Płocka, Rzeszowa, Gdyni i Wrocławia. Aby z niej skorzystać, wystarczy odwiedzić serwis internetowy ALAB w domu i umówić się na wizytę pielęgniarki. W tym celu należy wypełnić i przesłać formularz elektroniczny lub zadzwonić pod podany na stronie numer telefonie i:

  • określić datę i godzinę badania;
  • podać dokładny adres wizyty pielęgniarki;
  • podać niezbędne dane pacjenta;
  • podać listę wybranych badań.

Wyniki badań wykonywanych w ramach usługi ALAB w domu można odebrać online.

Pobranie krwi z domu – jaki zakres badań laboratoryjnych obejmuje?

Pacjenci ALAB w domu mają możliwość wykonania szerokiego zakresu badań laboratoryjnych, obejmujących zarówno podstawową profilaktykę zdrowia, jak i diagnostykę ukierunkowaną na wykrywanie konkretnych chorób. W ramach profilaktyki można wykonać takie badania, jak m.in. morfologia krwi, lipidogram, oznaczenie poziomu glukozy, badanie ogólne moczu czy wykrywanie krwi utajonej w kale.

Dostępne badania umożliwiają również diagnostykę nieprawidłowości, dotyczących m.in.:

  • zaburzeń w obrębie wybranych narządów wewnętrznych;
  • gospodarki hormonalnej;
  • niedoborów witamin i minerałów oraz ich potencjalnych konsekwencji;
  • infekcji wirusowych, bakteryjnych i pasożytniczych;
  • insulinooporności i cukrzycy.

Jak przygotować się do badań krwi z dojazdem do pacjenta?

Aby uzyskać wiarygodne wyniki badań laboratoryjnych, na podstawie których lekarz będzie w stanie ocenić stan zdrowia, należy się do nich odpowiednio przygotować. W tym celu konieczne jest zapoznanie się z opisami badań i znajdującymi się w nich zaleceniami dotyczącymi przygotowania – mogą one obejmować m.in. konieczność bycia na czczo.

Pacjenci, którzy chcą wykonać nie tylko badania laboratoryjne z krwi, ale również z moczu i kału powinni przygotować próbki przed przyjazdem pielęgniarki i przekazać je podczas wizyty. Należy wykorzystywać do tego specjalne pojemniki z apteki lub zestawy dostępne w Punktach Pobrań ALAB laboratoria.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl