Domowe sposoby na częsty ból żołądka

Ból żołądka najczęściej jest objawem zatrucia pokarmowego. Zdarza się, że towarzyszy mu uczucie nudności, wymioty i biegunka. Częste dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego mogą świadczyć o alergiach pokarmowych, nieprawidłowej diecie, ale zdarza się, że są wynikiem toczących się w organizmie stanów zapalnych lub chorób. Właśnie dlatego nie należy bagatelizować powtarzających się objawów i jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą.

Czy ostry ból żołądka jest powodem do niepokoju?

Dolegliwości o ostrym charakterze zawsze powinny być konsultowane ze specjalistą. Umiejętność określenia bólu jest trudna, gdyż zależy od indywidualnej tolerancji na ból. Jednak jeśli dyskomfort nie ustępuje, a nawet nasila się, nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty.  Powtarzający się kłujący ból żołądka i pleców może oznaczać m.in. kamicę żółciową czy wrzody żołądka, a także zapalenie trzustki. Są to schorzenia, które wymagają poszerzonej diagnostyki i odpowiedni dobranego leczenia.

Jakie są możliwe przyczyny częstego bólu żołądka?

Powodem częstego bólu żołądka jest najczęściej nieodpowiednia dieta. Spożywanie ciężkostrawnych potraw, wysokoprzetworzonych produktów czy po prostu przejadanie się, może sprawić, że nasz układ pokarmowy zupełnie się rozreguluje. Podobnie jak nieregularnie spożywane posiłki w ciągu dnia. Wówczas częstymi dolegliwościami są właśnie bóle brzucha. Zdarza się, że towarzyszą im nudności, wymioty oraz biegunka. Jednak właściwa dieta, chociaż jest podstawą leczenia i profilaktyki problemów gastrycznych nie rozwiąże wszystkich problemów.

Częste bóle brzucha często związane są z nadmiernym stresem. Zdenerwowanie czy ataki paniki często objawiają się atakami bólu żołądka. W sytuacjach przewlekłego stresu, a także przy stanach depresyjnych często występują zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Dolegliwości mogą być też spowodowane zażywaniem niektórych leków, np. tych, które przyjmowana są stale. Warto wówczas zadbać o dietę bogatą w naturalny błonnik i preparaty o działaniu osłonowym na śluzówkę, np. siemię lniane. Ważne jest, aby leki były przyjmowane zgodnie z dołączoną do opakowania ulotką. Jeśli jednak dolegliwości będą na tyle silne, że utrudnią normalne funkcjonowanie, warto zwrócić się o pomoc do lekarza prowadzącego leczenie, który może zlecić przyjmowanie dodatkowych preparatów lub, o ile będzie to możliwe, zamieni lek. 

Częste bóle żołądka mogą występować również u osób, które nadużywają alkoholu, ale też są uzależnione od nikotyny czy innych używek. Przy podrażnionej śluzówce już spożycie ostrych potraw może potęgować nieprzyjemne dolegliwości. 

Jedną z częstszych przyczyn, o której należy pamiętać, jest też zakażenie bakterią helicobacter pylori, które również wymaga odpowiedniego leczenia pod kontrolą specjalisty.

Co pomaga na ból żołądka?

Na częste bóle żołądka, których przyczyną nie jest choroba, warto zastosować domowe sposoby. Podstawą jest oczywiście odpowiednio zbilansowana i lekkostrawna dieta. Zmiana nawyków żywieniowych może ograniczyć występowanie przykrych dolegliwości. Jeśli ból jest dokuczliwy, warto sięgnąć również po leki na ból żołądka. Dobre efekty w niwelowaniu bólu żołądka mają zioła, zwłaszcza wyciągi w postaci kropli czy naparów z dziurawca, mięty pieprzowej, czy korzenia kozłka lekarskiego.

Należy jednak pamiętać, aby wszelkie powtarzające się dolegliwości zawsze skonsultować ze specjalistą.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl