„Doppelgänger. Sobowtór”, film otwarcia tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, jest nominowany w najważniejszych kategoriach, w tym do nagrody głównej – Złotych Lwów. Producenci filmu specjalnie na tę okazję przygotowali wyjątkowe, festiwalowe plakaty promujące tytuł. Film zrealizowany z międzynarodowym rozmachem, w reżyserii Jana Holoubka („25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, „Wielka woda”), zostanie zaprezentowany w Gdyni 18 września, a do kin w całej Polsce trafi 29 września.

Autorem plakatu jest Midnight Marauder, jeden z najlepszych współczesnych plakacistów filmowych. Mieszkający w Los Angeles Emmanuel Sfez, lepiej znany jako Midnight Marauder, to grafik i ilustrator, który współpracował m.in. z Terrence’em Malickiem, dla którego zaprojektował wiele plakatów, w szczególności zapowiedzi „Ukrytego życia” i „Rycerza Pucharów”, a także ze wspaniałym włoskim ilustratorem mieszkającym w Berlinie Tony’m Stellą, dla którego produkował piękne alternatywne plakaty, np. do oscarowej „Nici widmo” w reżyserii Paula Thomasa Andersona.

Nowy zwiastun „Doppelgängera. Sobowtóra” jest już dostępny w sieci.

FABUŁA
Film przenosi widzów w czas przełomu lat 70. i 80., a jego akcja rozgrywa się po dwóch stronach żelaznej kurtyny równocześnie. Hans Steiner (Jakub Gierszał) mieszka w tętniącym życiem Strasburgu, korzystając z możliwości, jakie daje Zachód. Wtapia się w lokalną społeczność, jednocześnie prowadząc działalność szpiegowską. Jan Bitner (Tomasz Schuchardt) mieszka z rodziną w Gdańsku, pracuje w stoczni. Pozornie nic nie łączy obu mężczyzn, jednak przeszłość skrywa tajemnicę, która postawi ich przed koniecznością zmierzenia się z własnymi słabościami i namiętnościami. Obaj staną przed pytaniem dotyczącym swojej tożsamości. 

TWÓRCY
„Doppelgänger. Sobowtór” to produkcja międzynarodowa z dużym rozmachem realizacyjnym. Na ekranie u boku Jakuba GierszałaTomasza Schuchardta zobaczymy między innymi Wiktorię GorodeckajęKatarzynę Herman i Andrzeja Seweryna. Partnerują im zagraniczne gwiazdy – Emily KuscheJoachim RaafNathalie Richard i Jessica McIntyre.

Producentem filmu jest TVN Warner Bros. Discovery, produkcja współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

​*****

DOPPELGÄNGER. SOBOWTÓR
Gatunek: dramat / thriller psychologiczny
Premiera: 29 września 2023
Scenariusz: Andrzej Gołda, współpraca: Jan Holoubek
Reżyseria: Jan Holoubek 
Zdjęcia: Bartłomiej Kaczmarek 
Scenografia: Marek Warszewski
Reżyseria obsady: Żywia Kosińska
Kostiumy: Weronika Orlińska
Charakteryzacja: Mirela Zawiszewska, Justyna Osińska
Montaż: Rafał Listopad
Kierownik produkcji: Tomasz Parnowski
Producent: Anna Waśniewska
Producent: TVN Warner Bros. Discovery
Dofinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej
Produkcja: Polska 2023
Dystrybucja: Next Film
Obsada: Jakub Gierszał, Tomasz Schuchardt, Andrzej Seweryn, Wiktoria Gorodeckaja, Katarzyna Herman, Sławomira Łozińska, Krzysztof Dracz, Adam Ferency, Zofia Stafiej, Emily Kusche, Nathalie Richard, Joachim Raaf, Jessica McIntyre