Home Inne Media Druk książek – co warto o nim wiedzieć?

Druk książek – co warto o nim wiedzieć?

Choć jako kraj nie wygrywamy w rankingach czytelnictwa, wydajemy dużo książek. Nie tylko w wydawnictwach, lecz własnym sumptem. Jak wygląda taki druk książek? Komu go zlecić? Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się więcej!

Wartość czytania

Wisława Szymborska powiedziała, że „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Nie można odmówić prawdziwości tych słów, choć współcześnie coraz częściej odchodzi się od druku na rzecz innych form. Jednak wciąż, kiedy szukamy wiedzy, rozrywki czy chcemy się po prostu odstresować – sięgamy po książki. Dobrych stron czytania jest bardzo dużo, od poszerzania wiedzy do ćwiczenia swojej empatii, wrażliwości. Nic więc dziwnego, że w świecie, który wydaje się zdominowany przez technologię, ludzie nadal czytają i piszą książki.

Przygotowanie książki do druku

W dzisiejszych czasach wielu twórców książek nie czeka już na propozycje wydawnictw. Wydają oni książki na własny koszt, sami zajmują się wszystkimi etapami wydawniczymi. Dlatego tak ważne będzie dla nich dowiedzenie się, jak przebiega druk książek, jakie ma etapy. 

Etap pierwszy: Tekst

Oczywiście, aby w ogóle mówić o książce, należy przygotować jej tekst. Oprócz tego, że go napiszemy, potrzebny jest również redaktor i korektor, którzy sprawią, że tekst będzie poprawny, zrozumiały, wszystko będzie się zgadzać. Książki z nagromadzeniem błędów, złą redakcją, są często niezrozumiałe i nie zyskują uznania w oczach czytelników. 

Etap drugi: Skład

Następnie tekst składany jest w specjalnym programie, aby jak najbardziej mógł przypominać finalny produkt. Po składzie również warto dać go do korekty, aby mieć pewność, że wszystko jest dobrze rozmieszczone. W tym momencie wybieramy też fonty, ilustracje czy układ. 

Etap trzeci: Próbny wydruk

W tym momencie warto zrobić próbny wydruk, aby zobaczyć, jak książka będzie wyglądała w formie fizycznej, czy wszystko jest w porządku, czytelne i intuicyjne.

Etap czwarty: Okładka

Projektujemy wygląd okładki, zastanawiamy się również nad tym, czy ma być przyklejona czy przyszyta do książki. Tutaj również często wchodzi w grę nie tylko funkcjonalność, lecz także cena. 

Etap piąty: Wybór druku

Następnie warto zastanowić się, jaki rodzaj druku nas interesuje: cyfrowy czy offsetowy? Pierwszy z nich często wiąże się z mniejszymi kosztami. Offset polega na przygotowaniu matryc i naświetlaniu płyty, jest więc droższy. Natomiast druk offsetowy lepiej sprawdzi się przy większych nakładach (ponad 1500 sztuk) i lepiej opłaci się pod względem finansowym.

Etap szósty: Drukowanie

Kolejny etap to etap drukowania książki, by znalazła się w swojej finalnej postaci.

Brak komentarzy

Exit mobile version