Odkryj tajemnice starożytnego świata z Polsat Viasat History, dzięki dwóm nowym filmom dokumentalnym, których premiera odbędzie się w pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Cofnij się w czasie i odkryj inspirujące Abu Simbel, gdzie kolosalne posągi strzegą tajemnic przeszłości Egiptu, a następnie udaj się do serca historii starożytnej, aby przyjrzeć się piramidom w Gizie, ponadczasowym cudom zbudowanym ponad 4500 lat temu.

Pierwszą ze świątecznych niespodzianek na Polsat Viasat History będzie „Abu Simbel: świątynie nad Nilem”, której premiera odbędzie się 25 grudnia o godzinie 12:15. Ten wyjątkowy program poświęcony jest świątyni Abu Simbel, odkrytej na nowo na początku XIX wieku. Spektakularne miejsce położone w południowej części Egiptu składa się z dwóch gigantycznych świątyń wykutych w skale za panowania faraona Ramzesa II w XIII wieku p.n.e. Na frontonie Wielkiej Świątyni, która jest poświęcona samemu faraonowi, stoją cztery kolosalne posągi o imponującej wysokości 20 metrów. Układ oryginalnej świątyni został zaprojektowany w taki sposób, że każdego roku, 22 lutego i 22 października (dzień urodzin i koronacji Ramzesa), wschodzące słońce przenika do sanktuarium świątyni i oświetla posągi na drugim końcu jej wnętrza. Druga mniejsza świątynia oddaje hołd królowej faraona, Nefertari, i jest godna uwagi ze względu na wspaniałe i dobrze zachowane dekoracje wnętrz. Jest też często uważana za jedną z najpiękniejszych świątyń w Egipcie.

W latach 60. XX wieku budowa tamy asuańskiej stanowiła poważne zagrożenie dla wielu miejsc
w dolinie górnego Nilu. Potencjalne zanurzenie obu świątyń na 60 metrów mogło być katastrofalne
w skutkach. Jednak bezprecedensowa współpraca międzynarodowa, polegająca na przeniesieniu dwóch struktur ważących prawie 40 milionów kilogramów, uratowała świątynie przed zniszczeniem. Aż do dziś urzekają one i zadziwiają odwiedzających, a setki tysięcy ludzi podróżuje każdego roku do tego niezwykłego stanowiska archeologicznego. Ale jak odkryto te ogromne struktury? Kto je zbudował i w jakim celu? I jak wyglądały, gdy zostały ukończone ponad 3 tysiące lat temu? Na te i wiele innych pytań odpowiada zespół ekspertów i naukowców w nowym filmie dokumentalnym, którego premiera odbędzie się w Boże Narodzenie.

Drugą świąteczną propozycją Polsat Viasat History jest dokument „Piramidy w Gizie: sięgnąć do gwiazd”, który zostanie wyemitowany 26 grudnia o 12:15. Wraz z programem udamy się do egipskiego płaskowyżu Giza, miejsca jednych z najbardziej kultowych i fascynujących budowli na świecie. Aż po dziś dzień egiptolodzy ciężko pracują, aby odkryć tajemnice kryjące się za tymi kamiennymi gigantami, zbudowanymi ponad 4500 lat temu. Największą z trzech piramid jest Wielka Piramida Chufu, najwyższa konstrukcja stworzona przez człowieka od ponad 3800 lat. Pierwotnie stała ona na wysokości 146,6 metra, jednak przez lata straciła część swoich zewnętrznych kamieni osłonowych. Pozostałe dwie piramidy to piramidy faraonów Khafre i Menkaure.

Budowa piramid wymagała niezwykle precyzyjnej inżynierii. Wielka Piramida została ustawiona zgodnie z głównymi punktami kompasu, a jej boki skierowane są z niewielkim odchyleniem na północ, południe, wschód i zachód. Dokładne metody budowy piramid i wykorzystana do budowy siła robocza pozostają kwestią sporną dla egiptologów. Niektórzy uważają, że były to ogromne, zorganizowane zasoby wykwalifikowanych robotników, podczas gdy inni twierdzą, że za budowę odpowiedzialni byli robotnicy tymczasowi, prawdopodobnie poborowi chłopi. Kimkolwiek byli mistrzowie budowlani piramid Khufu, Khafre i Menkaure – czy inspirowali się otaczającym ich światem, naturą, słońcem, a nawet gwiazdami? Dokument „Piramidy w Gizie: sięgnąć do gwiazd” bada różne teorie i najnowsze światowe osiągnięcia w dziedzinie archeologii, egiptologii, astronomii i astrofizyki, rozszyfrowując wskazówki pozostawione na płaskowyżu w Gizie przez starożytnych Egipcjan. Badacze zaproszeni do programu starają się udowodnić, że w projekcie tych kamiennych gigantów nic nie było przypadkowe, a trzy piramidy są w rzeczywistości głęboko powiązane z kosmosem.

W te Święta Polsat Viasat History przedstawia fascynujące historie kultowych starożytnych zabytków
i zgłębia trwałe dziedzictwo faraonów. Premiery dwóch wyjątkowych programów – „Abu Simbel: świątynie nad Nilem” oraz „Piramidy w Gizie: sięgnąć do gwiazd” odbędą się 25 i 26 grudnia o 12:15.