Dwa najnowsze filmy dokumentalne produkcji HBO Europe, Dwie matki i Ciche dziedzictwo, stawiają w centrum kobiety i przyglądają się trudnym sytuacjom, przed którym życie stawia wszystkie bohaterki. Premiera obu produkcji zaplanowana została w serwisie HBO GO na marzec.

Węgierski film dokumentalny HBO Europe Dwie matki to kameralna opowieść o miłości i wolności. Film skupia się na historii nieheteronormatywnej pary, która podjęła decyzję o adopcji dziecka. Virág, była węgierska posłanka, oraz muzyczka Nóra decydują się na ten krok, mając świadomość, jak trudno jest na Węgrzech parom jednopłciowym powiększyć rodzinę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Podróbki sławy – film dokumentalny HBO. Zwiastun

W miarę jak klimat polityczny Węgier coraz bardziej się radykalizuje, Virág, była posłanka Zielonych, traci wiarę w demokratyczny parlament i wycofuje się z polityki. Ona i jej partnerka Nóra postanawiają adoptować dziecko i skupić się na budowaniu rodziny. W dokumencie reżyserki Asia Dér i Sári Haragonics towarzyszą obu bohaterkom w trakcie długiego i ostatecznie zakończonego sukcesem procesu adopcyjnego. Kobiety przywożą do domu córeczkę, dziewczynkę romskiego pochodzenia. Virág od razu ustawia się w roli matki, Nóra natomiast mierzy się z problemem zdefiniowania swojej roli w rodzinie, przez co zaczyna narastać między nimi napięcie. Kiedy rosnąca w kraju fala nienawiści i homofobii zaczyna dotykać także ich rodzinę i osiąga swój punkt krytyczny, kobiety stają przed trudną decyzją i muszą zdecydować, czy opuścić Węgry.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jakie filmy zobaczymy na ekranach w 2021 w Canal+?

Film został wyprodukowany przez spółkę Campfilm (Powrót to Epipo, The Euphoria of Being, Cain’s Children), jego współproducentem jest HBO Europe we współpracy z Match Frame Productions. Obowiązki producentów dokumentu pełnią Sára László i Marcell Gerő z ramienia spółki Campfilm, a współproducentką jest Noémi Veronika Szakonyi z Match Frame Productions. Producentkami wykonawczymi z ramienia HBO Europe są Hanka Kastelicová i Anna Závorszky. Proces postprodukcji dokumentu Dwie matki odbył się przy wsparciu Programu Dokumentów Filmowych Instytutu Sundance.  Dokument miał swoją światową premierę na zeszłorocznym festiwalu Hot Docs w Toronto i właśnie otrzymał Specjalne Wyróżnienie na Międzynarodowym festiwalu Filmów Dokumentalnych w Budapeszcie.

Dwie matki kiedy leci i gdzie można zobaczyć

Premiera filmu Dwie matki (Her Mothers) odbędzie się 11 marca w HBO GO.  

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here