Wykorzystanie dysku SATA SSD to szybki i prosty sposób na zwiększenie wydajności naszego komputera osobistego. Dyski te charakteryzuje szybki czas zapisu i odczytu danych, wygoda i możliwość zapisu dużej ilości danych. Jakie są zalety i wady dysków SSD? Czym charakteryzuje się dysk SATA SSD? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w tym tekście.
Czym jest dysk SSD?
Dysk SSD (ang. Solid State Drive) to rodzaj dysku wewnętrznego do komputera, w którym dane są przechowywane na pamięci flash. Te dyski do komputera charakteryzuje szybszy czas odczytu i zapisu danych niż w przypadku tradycyjnych dysków twardych. Ponadto dyski SSD są mniejsze, lżejsze i wytrzymalsze od tradycyjnych dysków do komputera.
Dyski te najczęściej mają wyższą cenę w porównaniu do tradycyjnych dysków twardych, ale są współcześnie częściej stosowane w komputerach osobistych. Do tworzenia dysków SSD wykorzystywane są pamięci NAND flash, które używane są także w kartach pamięci microSD.
W produkcji tych dysków wewnętrznych stosowane są różnego rodzaju kości – SLC, MLC, TLC czy QLC, które mają znaczący wpływ na żywotność. Każda z nich potrafi przechowywać różną ilość bitów informacji. Warto pamiętać, że im nowszy typ kośc,i tym może ona charakteryzować się lepszymi parametrami.
Zalety i wady dysków SSD
Do największych zalet dysków SSD należy szybkość ich działania. Sprawdzają się one doskonale jako nośnik dla systemu operacyjnego, aplikacji czy gier. Praca na systemie zainstalowanym na tym dysku wewnętrznym staje się znacznie bardziej komfortowa. Dodatkowo dysk SATA SSD oferuje oprogramowanie Samsung Magician 6, które pozwala zarządzać tym dyskiem do komputera za pomocą zestawu przydatnych narzędzi. Dzięki nim możliwe jest monitorowanie stanu dysku, uaktualnianie go, a także zwiększanie wydajności.
Szybkość pamięci masowej jest przede wszystkim zależna od standardu technologii produkcji, a także interfejsów, które obsługuje. Klasyczny dysk SATA SSD przypomina HDD poprzez konieczność podłączenia się za pomocą przewodu, ale charakteryzuje się on wysoką wydajnością.
Jak podłączyć dysk SATA SSD?
Ten dysk wewnętrzny posiada podwójne złącze, które składa się z dwóch przewodów. Jeden z nich przypomina cienką taśmę, a drugi ma postać przewodnika prądu. W przypadku komputerów stacjonarnych dysk ten należy samodzielnie podłączyć do swojej jednostki. W przypadku jednak laptopów dysk komputerowy posiada oba złącza wbudowane bezpośrednio w obudowę, co sprawia, że jego instalacja jest intuicyjna i prosta.
Jaki dysk SSD wybrać?
Przy wyborze dysku do komputera należy kierować się jego specyfikacją: rodzajem zastosowanej kości pamięci, maksymalnymi prędkościami zapisu i odczytu oraz wskaźnikiem MTBF, który orientacyjnie określa czas bezawaryjnej pracy danego dysku. Dyski SATA SSD posiadają interfejs SATA 6 GB/s zgodny z interfejsem SATA 3 Gb/S i SATA 1,5 Gb/s. Ich odczyt sekwencyjny wynosi do 560 MB/s, natomiast zapis sekwencyjny do 530 MB/s. Ich pojemność może być różna w zależności od tego, czego dokładnie potrzebujemy. Występują one w pojemnościach od 1 TB do 8 TB. Dyski SATA SSD posiadają także technologię V-NAND v5, nawet do 2880 TBW.
Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.