Dywan naturalny – czy warto go kupić i jak go czyścić?

Piękno dywanu bardzo często wynika z tego, jakie materiały zostały użyte do jego wyprodukowania. Dzisiaj sporym zainteresowaniem cieszą się dywany naturalne, jako przyjazne ludziom oraz środowisku. Dowiedz się, czy zasługują na uwagę, a jeśli zdecydujesz się na ich zakup, to w jaki sposób utrzymywać je w czystości.

Czy warto kupić dywany naturalne?

To pytanie nie jest bezpodstawne, zważywszy na cenę dywanów naturalnych. Jest ona wyższa niż w przypadku podobnych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych. Dlaczego? Wynika głównie z tego, że dywany z naturalnego włókna powstają zazwyczaj ręcznie – są tkane tradycyjnymi metodami. Dzięki temu pozostają estetycznie i solidnie wykończone, a także niepowtarzalne. Nie będzie przesadą, że w przypadku produktów handmade na świecie nie ma dwóch identycznych egzemplarzy.

Na cenę dywanu naturalnego wpływa oczywiście koszt samych materiałów, jak również sposób ich pozyskiwania czy przetwarzanie. Możesz mieć jednak pewność, że cena jest adekwatna do jakości – dywany naturalne świetnie prezentują się i dobrze służą latami. Bywa, że są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Jakie są dywany z naturalnego włókna?

Przed podjęciem decyzji zakupowej warto też lepiej zrozumieć, czym charakteryzują się naturalne dywany. Dywan naturalny to produkt wykonany z różnych rodzajów naturalnych włókien, takich jak wełna, bawełna, juta, rzadziej (przynajmniej u nas) konopie, sizal czy trawa morska.

W porównaniu do syntetycznych dywanów, dywany naturalne są bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ nie emitują toksycznych substancji do powietrza, szybciej się rozkładają. Co więcej, dzięki naturalnym włóknom, dywany te są bardziej trwałe i odporne na zużycie, a ich kolor nie blaknie pod wpływem czynników zewnętrznych.

Dla kogo naturalne dywany?

Naturalne dywany sprawdzą się szczególnie w domach osób, które lubią otaczać się ładnymi, ekologicznymi dodatkami i wyselekcjonowanymi tekstyliami. Pasują do kamienia, drewna oraz szkła, dlatego idealnie wkomponują się w nowoczesne wnętrza boho, rustykalne czy skandynawskie. Wybór ułatwi duża różnorodność produktów – są one dedykowane wszystkim pomieszczeniom, od salonu, przez gabinet, aż po pokój dziecka.

Utrzymanie dywanów naturalnych

Naturalne dywany, zwłaszcza te z krótko przystrzyżonym runem będą łatwe w utrzymaniu. Wystarczy je tylko odkurzać, a do czyszczenia używać ciepłej wody z odrobiną środka myjącego. Do wywabiania plam można próbować domowych metod lub łagodnych środków czyszczących. A jeśli nie jesteśmy pewni, jak prawidłowo pielęgnować dekoracje z naturalnego włókna, lepiej powierzyć je fachowcom.

Dywan naturalny to piękna i przyjazna dla środowiska ozdoba domu, która dodaje ciepła i podkreśla styl każdego pomieszczenia. Jest to wybór idealny dla osób ceniących sobie dobre gatunkowo materiały i gotowych na inwestycję, która posłuży im latami.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl