Dzierganie na drutach – podstawy i potrzebne narzędzia

Robienie na drutach było niegdyś często praktykowanym zajęciem przez nasze babcie. Przy pomocy drutów i włóczek wykonywały one przeróżne elementy ubrań, takie jak czapki, swetry czy skarpetki. W zasadzie na drutach dało się zrobić niemal wszystko – nawet ozdoby świąteczne, jak np. serwetki. Na szczęście miłość do dziergania nie przepadła i nadal spora grupa osób praktykuje to hobby. Co jest potrzebne do dziergania na drutach i jak skompletować zestaw prawdziwego knittera? Omówimy to w dzisiejszym artykule.

Jakie druty do dziergania wybrać?

Obecnie na rynku znajdziemy różne rodzaje drutów dziewiarskich. Poszczególne modele różnią się zarówno rozmiarem, jak i materiałem wykonania. Do podstawowych zaliczają się druty metalowe i druty drewniane, ale równie dobrze sprawdzą się druty bambusowe czy teflonowe. Trzeba koniecznie zwrócić uwagę na charakterystyczne właściwości poszczególnych drutów dziewiarskich. Jedne są bardziej elastyczne, inne mniej, do tego z jednych oczka spadają bardziej swobodnie, a na innych bardziej się trzymają. Niemniej jednak wybór konkretnych drutów to często kwestia indywidualna. Jedni preferują druty metalowe, które są sztywne, a inni wolą pracować drutami bambusowymi, które na skutek ciepła dłoni, wyginają się coraz bardziej.

Rodzaje włóczek do dziergania

Sklepy z włóczkami, takie jak pasjanitka.pl mają w swojej ofercie ogromny wybór włókien do dziergania na drutach. Tutaj oprócz koloru danej włóczki czy muliny, również trzeba uwzględnić konkretne właściwości danego produktu. Do takich cech zaliczają się m.in. właściwości termoizolacyjne włókna, przez co jedne włóczki lepiej nadają się na wyroby typowo zimowe (np. czapki, swetry, rękawice, grube skarpety), a inne z kolei świetnie sprawdzą się w projektowaniu ubrań letnich. Do tego dochodzi jeszcze komfort noszenia, ponieważ niektóre z włóczek mogą drapać naszą skórę lub w niektórych przypadkach, wywoływać reakcje alergiczne. W przypadku wyrobów odzieżowych, zaleca się wybór włóczek naturalnych, czyli wykonanych z wełny lub bawełny. Jeżeli chcemy wydziergać serwetkę lub ozdoby do domu, wtedy z powodzeniem sprawdzą się włóczki syntetyczne.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl