Bardziej rozpoznawalnym i poważanym detektywem, który wyszedł spod pióra Agathy Christie, był Herkules Poirot – publiczność go kochała, podczas gdy sama autorka… niekoniecznie. Dużo większą sympatią darzyła Pannę Marple – pełną uroku i sprytu starszą panią, która w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych bije na głowę niejednego profesjonalistę. Sprawdźcie, jakie tajemnice kryją się za tą postacią, a już od 5 lutego na kanale Epic Drama znajdziecie weekendowe maratony z 4., 5. i 6. sezonem słynnej „Panny Marple”.
- Sławę Christie przyniosły przede wszystkim przygody Herkulesa Poirota – to on został powołany do życia jako pierwszy. Sama autorka żywiła jednak do niego mieszane uczucia. Określiła go nawet mianem „wstrętnego, bombastycznego, męczącego, egocentrycznego małego dziwoląga”. Jego historię zaczęła natomiast pisać na przekór siostrze – by udowodnić, że potrafi stworzyć intrygę kryminalną. Po niebywałym sukcesie, poszła za ciosem i tak narodziła się Panna Marple – bohaterka, którą sama pisarka darzyła dużo większą sympatią.
- Inspirację do stworzenia Jane Marple Christie zaczerpnęła z najbliższego otoczenia – swoją bohaterkę skonstruowała łącząc cechy swojej babci oraz, prawdopodobnie, fikcyjnej postaci, Caroline Sheppard – dość wścibskiej starej panny, która pojawiła się w jednej z książek o Herkulesie Poirot. „Chociaż miała radosne usposobienie, każdego podejrzewała o najgorsze. Z przerażającą dokładnością, zwykle okazywało się, że miała rację.” – powiedziała Christie o swojej babci. Natomiast jeśli chodzi o samo nazwisko – uważa się, że Christie mogła zaczerpnąć pomysł od stacji kolejowej w Marple, przez którą często przejeżdżała. Inna wersja głosi, że Christie znała rodzinę o tym samym nazwisku.
- Pierwszą powieścią, w której centrum znalazła się Panna Marple było „Morderstwo na plebanii”. Już wtedy samozwańcza pani detektyw miała około 60-70 lat. Najpierw pojawiła się jednak w opowiadaniach, napisanych kilka lat wcześniej niż książka. Łącznie jest bohaterką 12 powieści i kilkudziesięciu opowiadań. Ostatnią powieść z jej udziałem, „Uśpione morderstwo”, wydano w 1976 roku.
- Motto życiowe Jane Marple brzmiało: „młodzi myślą, że starsi są głupi, ale starzy wiedzą, że to młodzi są głupi”. Nie można zaprzeczyć, że była prawdziwą znawczynią natury ludzkiej. Jej przewaga wynikała też stąd, że często była niedoceniania i traktowana z góry, dzięki czemu udawało jej się przejrzeć niejednego oszusta czy mordercę.
- Panna Marple całe swoje życie spędziła w wiosce St. Mary Mead. Zwykła powtarzać, że „w wiejskim życiu jest wiele niegodziwości.” Może stąd brał się jej przenikliwy umysł i zdolność odkrywania ludzkich tajemnic? Marple uwielbiała także obserwować, zadawać pytania i… wtykać nos w nie swoje sprawy.
- Panna Marple kochała rozwiązywać zagadki kryminalne, ale nie była to jej jedyna pasja. W wolnych chwilach z oddaniem dbała o swój ogród. Równie chętnie spędzała też czas na plotkowaniu, spacerach, piciu herbatki przy kominku i robieniu na drutach.
- W Pannę Marple wcieliło się kilka świetnych aktorek. Odtwórczynią tytułowej roli w sezonach 1.-3. była Geraldine McEvan, natomiast od sezonu 4. jest to Julia McKenzie. Aktorka zdradziła, że jedną z inspiracji była dla niej kreacja stworzona przez Joan Hickson (z ekranizacji z lat 80.). Jej bohaterka nosiła tweedowe garnitury, była bardzo poprawna i ułożona. Julia wybrała dla swojej postaci stroje w błękitach i szarościach, chciała też przedstawić pannę Marple jako nieśmiałą, raczej powściągliwą kobietę wyróżniającą się analitycznym umysłem.
- Oprócz fikcyjnych bohaterów, w serialu pojawiały się też prawdziwe postaci: Winston Churchill w odcinku Tajemnica Sittaford (2. sezon), Noël Coward w 4.50 z Paddington (1. sezon), Louis Armstrong w odcinku Hotel Bertram (3. sezon) oraz Ian Fleming w Karaibskiej tajemnicy (6. sezon).
- Serial Panna Marple był nagrywany w różnych lokalizacjach, w tym w Londynie, wioskach Englefield w Berkshire, Chilham w Kent, Turville w Buckinghamshire i Blewbury w Oxfordshire.
- W produkcji wystąpiło wielu znanych aktorów, wśród nich w 4. sezonie Benedict Cumberbatch (Sherlock, Gra tajemnic)czy Natalie Dormer (Gra o tron, Igrzyska śmierci), a w 6. sezonie MyAnna Buring (Saga Zmierzch, Wiedźmin).
4., 5. i 6. sezon „Panny Marple” już od 5 lutego w weekendy o 19:30 na kanale Epic Drama.