Na czym polega ekologiczne zmywanie naczyń?
Zmywanie naczyń to czynność zaliczająca się do codziennych obowiązków domowych. Najczęściej wykorzystuje się do tego zmywarkę, jednak istnieją także zwolennicy tradycyjnego sposobu mycia naczyń. W obu sytuacjach warto zwrócić uwagę na ekologiczne i oszczędne aspekty.
Ekologiczne zmywanie naczyń to sposób ich mycia, który niweluje negatywny wpływ na środowisko. Polega ono na poszanowaniu i ochronie środowiska naturalnego. Głównie opiera się na oszczędzaniu wody i energii, a także na wyborze ekologicznych środków czystości przeznaczonych do mycia naczyń.
Sposób na ekologiczne ręczne zmywanie naczyń
Do bardziej przyjaznych dla środowiska sposobów tradycyjnego zmywania naczyń zalicza się:
- Stosowanie gorącej wody z sodą oczyszczoną na mocne i tłuste zabrudzenia. Dodając kilka kropel olejku eterycznego, możemy uzyskać pachnący aromat.
- Myjąc naczynia, na których nie występuje tłuszcz jak kubki, filiżanki czy kieliszki, można skorzystać jedynie z wody z dodatkiem soli. Sól doda im także błysku.
- Płukając naczynia, możemy do wody dodać pół szklanki octu, który także sprawi, że będą one lśnić.
- Łącząc sodę oczyszczoną, płatki mydlane, kilka kropel octu i olejku eterycznego możemy stworzyć domowy płyn do mycia naczyń.
Istotnym elementem w kuchni jest płyn do naczyń skutecznie usuwający tłuszcz. Jednak często tego rodzaju popularne środki czystości nie są neutralne dla ludzkiego organizmu. W ich składzie znajdują się substancje powierzchniowo czynne, którym towarzyszą surfaktanty anionowe, regulatory twardości wody (krzemiany, fosforany, cytryniany), chlorek sodu oraz substancje konserwujące, barwiące i zapachowe. Zawierają też glicerynę i lanolinę, które mają chronić dłonie przed wysuszeniem. Niemniej przy tak licznym występowaniu sztucznych substancji, ten dodatek nie ma większego znaczenia. Nawet przy krótkim kontakcie z detergentem, może wystąpić zaczerwienienie, świąd czy pieczenie.
Dobrym zamiennikiem jest ekologiczny płyn do naczyń. Taki rodzaj produktu i inne ekologiczne środki czystości znajdziesz na stronie firmy Biostar. Ekologiczny płyn do naczyń posiada specjalną formułę, która opiera się na naturalnym składzie. Produkt ten jest zarówno ekologiczny, jak i biodegradowalny. Ekologiczne środki czystości Biostar sprawiają, że naczynia są czyste i błyszczące, a przy tym są przyjazne dla środowiska.
Ekologiczny płyn do naczyń został przebadany dermatologicznie, co zapewnia jego łagodny wpływ na dłonie. Ekologiczne środki czystości Biostar są skuteczne, przyjazne dla środowiska i biodegradowalne, więc zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.
Ekologiczne mycie naczyń to także oszczędzanie wody, przy jednoczesnym dokładnym i porządnym czyszczeniu naczyń. Najlepszym rozwiązaniem jest napełnienie komory zlewu ciepłą wodą i namoczenie w niej brudnych naczyń. Mało ekonomiczne jest natomiast mycie naczyń pod bieżącą wodą. Istotna jest także kolejność mycia: powinno się zaczynać od mycia kieliszków, szklanek i kubków, dalej noże, widelce i łyżki, później talerze i garnki, a na końcu najbardziej tłuste patelnie. Nie zapomnijmy też o usunięciu resztek jedzenia z naczyń przed zmywaniem.
Znaczące jest także to, czego używamy do mycia naczyń. Gąbki, które znajdziemy w drogeriach, zawierają szkodliwy dla środowiska plastik, dlatego jako alternatywę warto skorzystać z ekologicznych zmywaków wyprodukowanych z bawełny, lnu, tetry, bambusa czy włókien konopnych.
Zmywarka do naczyń
Zmywarka zazwyczaj jest określana jako urządzenie gwarantujące komfort użytkowania, ale także jako sposób na ekologiczne zmywanie naczyń. Zmywarka może dopełnić ekologiczny styl życia, jednak musi być ona odpowiednio obsługiwana. Ważne jest, aby włączać tylko pełną zmywarkę, a naczynia układać pod strumień wody. Najlepszym programem jest tryb eko, który zużywa mniejszą ilość wody i energii elektrycznej, a jednocześnie nadal skutecznie czyści zabrudzenia. Na ekologiczne mycie w zmywarce wpływają także przyjazne dla środowiska i przeznaczone do tego urządzenia ekologiczne środki czystości Biostar.