Fabryka lalek, to serial oparty na bestsellerowej powieści o tym samym tytule autorstwa brytyjskiej pisarki Elizabeth Mcneal. Historia skupia się na losach sióstr bliźniaczek Rose i Iris. Marząca o karierze malarki Iris szybko wpada w niebezpieczną sieć obsesji i zdrady.

Fabryka lalek: streszczenie

Londyn, rok 1851. Iris zarabia na życie malując lalki u boku swojej siostry bliźniaczki Rose, ale marzy
o zostaniu artystką. Nocami maluje, doskonaląc swoje rzemiosło. Silas jest taksydermistą i posiada sklep ze swoimi dziełami. Ma nadzieję, że pewnego dnia znajdzie tak wyjątkowy okaz, że przyniesie mu to sławę. Z kolei Louis, malarz i członek Bractwa Prerafaelitów, poszukuje swojej kolejnej muzy.

Te trzy zupełnie różne światy zderzają się w mieście niecierpliwie oczekującym na Wielką Wystawę. Iris otrzymuje możliwość ucieczki i rozpoczęcia nowego życia. Aby to zrobić, musi porzucić siostrę, poświęcić swoją reputację i wyruszyć w nieznane. Horyzonty Iris coraz bardziej się poszerzają, a ona sama zaczyna kwestionowac patriarchalne przekonania, odkrywać swoją seksualność i doświadczać rzeczy, o których zawsze marzyła. Jednak wraz z nowo odkrytą niezależnością pojawia się także jej mroczna strona.

„Fabryka lalek” to trzymający w napięciu dramat historyczny ze współczesnymi akcentami, a także przejmująca opowieść o miłości, sztuce, wolności – i o tym, co dzieje się, gdy kobieta odważy się sięgnąć po swoje w świecie, który wolałby ją zabić, niż jej na to pozwolić.

Fabryka lalek: obsada

Na ekranie zobaczymy: Esmé Creed-Miles (Hanna) jako Iris, Éanna Hardwicke (Normalni ludzie) jako Silas, Mirren Mack (Wiedźmin: Rodowód krwi) jako Rose i George Webster (Sezon ślubny) jako Louis. W rolach drugoplanowych pojawią się: Pippa Haywood (Bodyguard), Sharlene Whyte (Sprawa Stephena Lawrence’a), debiutant Reece Kenwyne-Mpudzi, Freddy Carter (Cień i kość), Saoirse Monica Jackson (Derry Girls), Laurie Kynaston (Sandman), Jim Caesar (Wiedźmin), Akshay Khanna (Chloe), Aysha Kala (Niewypowiedziana wojna) i Nell Hudson (Outlander).

Scenarzystkami serialu są Charley Miles oraz Elizabeth Macneal, która pełni również funkcję producentki wykonawczej. Sacha Polak (Hanna, Dirty God) jest reżyserką czterech odcinków, a Cathy Brady (Wildfire) wyreżyserowała 4. i 5. odcinek. Producentką serialu jest Suzanne McAuley (Magpie Murders, Komisarz Maigret), a kierownikiem obsady – Julie Harkin (Mogę Cię zniszczyć, Jak zostać Elżbietą).

Fabryka lalek: premiera

Premiera serialu „Fabryka lalek” odbędzie się w poniedziałek 8 stycznia o 21:30 na kanale Epic Drama. Emisja kolejnych odcinków w poniedziałki o tej samej porze.