Film Jerzego Skolimowskiego podbił festiwal w Cannes, zdobywając Nagrodę Jury, a teraz znalazł się w gronie produkcji, które powalczą o nominacje do Oscara® w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy. Od 30.12 IO można oglądać w serwisie PREMIERY CANAL+.

W filmie IO Jerzy Skolimowski zabiera widzów w podróż śladami szarego osiołka – od cyrku przez stadiony piłkarskie i gangsterskie podziemie, aż po eleganckie pałace. Świat, którego doświadcza IO przepełniony jest agresją, głupotą i bezkarnością. Osiołek obserwuje ludzką rzeczywistość z całym spectrum negatywnych uczuć oraz nielicznymi przebłyskami solidarności czy współczucia. Pomimo brutalnego świata, w którym przyszło mu żyć, osiołek zachowuje swoją zwierzęcą niewinność, a jego losem rządzi przypadek.

Jerzy Skolimowski współpracował nad filmem z legendarnym producentem, Jeremym Thomasem („Wrzask”, „Ostatniego cesarza”, „Pod osłoną nieba”, „Nagi lunch”, „Tylko kochankowie przeżyją”). Za ekspresyjną kreację IO odpowiadają operator Michał Dymek i montażystka, Agnieszka Glińska. Monumentalną muzykę do filmu skomponował Paweł Mykietyn, a w podróży towarzyszą osiołkowi aktorzy – m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Isabelle Huppert.