Każdy z nas lubi zdjęcia z malowniczym widokiem zachodu słońca nad brzegiem morza albo z potężnymi masywami górskimi ze szczytami dotykającymi nieba. Fotografowanie krajobrazów to jeden z najbardziej popularnych tematów w fotografii. Dlaczego? Bo jest to temat relaksujący. Fotografia plenerowa to forma odpoczynku. Niezależnie, czy ją oglądasz, czy „łapiesz” krajobrazy w kadr działa kojąco na zmysły. Czy jesteś gotowy na przygodę fotograficzną z krajobrazem w tle? Tutaj znajdziesz podpowiedzi na gotowe efektowne ujęcia krajobrazów. To zaczynamy…
Od czego zacząć fotografowanie krajobrazów?
Na pewno słyszałeś nie raz takie zdanie, że „najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie”. Zdjęcia krajobrazowe można robić każdym aparatem i każdym obiektywem. Możesz fotografować krajobraz o różnych porach dnia, a nawet w nocy i o każdej porze roku. Najważniejsze, żebyś wybrał miejsce, ustawił ostrość i … „pstryk” ! Nie, nie… poczekaj! Zanim spuścisz migawkę, pomyśl – co jest głównym tematem zdjęcia i pokaż to w atrakcyjny sposób.
Jak to zrobić? Zacznij od światła.
Fotografia to malowanie światłem – jak wybrać odpowiednią porę dnia?
To właśnie kreatywne wykorzystanie światła pozwoli Ci na uchwycenie najpiękniejszych pejzaży, a Twoje zdjęcia będą cieszyły oczy i poruszały emocje podczas ich oglądania. W fotografii krajobrazowej wykorzystuj światło, które pojawia się o świcie ( z pierwszymi promieniami wschodzącego słońca) albo na końcu dnia o tzw. „złotej godzinie”, kiedy słońce zachodzi.
W jaki sposób ustawić ostrość w zdjęciach krajobrazowych?
Według wielu poradników do fotografii należy wycelować obiektywem w miejsce znajdujące się w około 1/3 głębi fotografowanego krajobrazu. To pozwoli uzyskać największą możliwą głębię ostrości, zarówno na pierwszym planie kompozycji, jak i w jej tle. A skoro już wspominam o obiektywach, to najczęściej pada pytanie o wybór obiektywu do konkretnego rodzaju fotografii.
Jaki obiektyw wybrać do fotografowania krajobrazów?
Najczęściej wybierane są obiektywy szerokokątne o zmiennych ogniskowych np. szerokokątny obiektyw Canon np. Canon EF 16-35 mm f/4L IS USM w fotografii krajobrazowej sprawdza się znakomicie. Taki obiektyw pozwala na pokazanie szerokiej przestrzeni, co jest istotne w fotografii plenerowej. Innym przykładem obiektywu Canona, z którym warto rozpocząć swoją przygodę fotograficzną w plenerze, to Canon EF 24-70 mm f/2.8L USM. Oba obiektywy idealnie odwzorowują kolory, naturalne kontrasty i są ostre jak żyleta.
Zdradzę Ci jeszcze, bez czego profesjonalni fotografowie nie wyruszą, aby polować na spektakularne ujęcia krajobrazów:
3 sekretne rzeczy, które zawodowy fotograf zabiera w plener:
- statyw
- wężyk spustowy
- filtr polaryzacyjny