W piątek 11 marca 2011 roku u wschodnich wybrzeży Japonii doszło do najpotężniejszego trzęsienia ziemi, jakie kiedykolwiek odnotowano w tym kraju. Wstrząsy o sile dziewięciu stopni przesunęły Ziemię poza jej oś, wywołując 15-metrowe tsunami, które zmiotło z mapy całe miasta.  W elektrowni atomowej w Fukushimie gigantyczna fala przekroczyła zabezpieczenia, powodując eksplozję wszystkich trzech rdzeni reaktorów Fukushima Daiichi. W ciągu jednej nocy 460 tysięcy ludzi zostało wysiedlonych pozostawiając w opuszczonych, zastygłych w czasie miastach-widmach cały swój dobytek. Ponad dekadę później, opuszczone przez ludzi miasta, nadal są uważane za nienadające się do życia. Jednak zamieszkujące je zwierzęta są zgoła innego zdania. 

Dokument „Fukushima: przyroda po katastrofie”, którego premiera odbędzie się 5 listopada o 21:00 na kanale Polsat Viasat Nature, odkrywa życie w strefie katastrofy nuklearnej i podąża za międzynarodową grupą ekspertów badających zwierzęta, które wbrew wszelkim przeciwnościom pozostały w tym toksycznym krajobrazie.

W programie poznajemy zespół światowej sławy naukowców odwiedzający niebezpieczną strefę, którą dzikie zwierzęta w Fukushimie uznały za swoją. Dzięki całemu arsenałowi lokalizatorów, satelitów, dronów i kamer, specjaliści odkrywają sekrety zwierząt, które są w stanie nie tylko przetrwać, ale
i rozwijać się w tym miejscu.

Od przerażających dzików po zwinne japońskie myszy polne – eksperci badają, jaki wpływ ma promieniowanie na żyjące tam gatunki, od ich zachowania i wyglądu po strukturę genetyczną – zapewniając rzadki i zapierający dech w piersiach wgląd w niektóre z największych tajemnic współczesnej natury.

Pod koniec ekspedycji zespół liczy, ile dokładnie gatunków żyje w cieniu Fukushimy i znajduje odpowiedź na pytanie „Co naprawdę dzieje się z życiem w strefie katastrofy nuklearnej?”. 

Dokument „Fukushima: przyroda po katastrofie” bada to, co dzikie, niebezpieczne i zaskakujące. Premiera 5 listopada o 21:00 na kanale Polsat Viasat Nature.