Planeta Ziemia – nasz dom. Skalna kula w kosmosie, która przez wiele tysięcy lat była postrzegana jako żywa, myśląca istota – Matka Ziemia.

W czasach, gdy coraz częściej bierzemy pod lupę związek ludzi z planetą, na której mieszkamy, uznana historyczka, profesorka Bettany Hughes bada nasze relacje z nią. Zarówno te z przeszłości, jak i współczesne – od greckiej bogini Gai i jej podobnych poprzez Kybele – wschodnią boginię przyjętą przez Rzymian po egipską boginię Ma’at.

„Historia Matki Ziemi” to porywający dokument, w którym Bettany podróżuje do Grecji, Egiptu, Stambułu i Wielkiej Brytanii, łącząc siły z czołowymi ekspertami z różnych dziedzin, aby rozwikłać tajemnice, których może nauczyć nas starożytny świat. Wspólnie zadają sobie pytanie, czy przeszłość zawiera odpowiedzi na to, jak może wyglądać nasza przyszłość na Ziemi. Premiera programu „Historia Matki Ziemi” odbędzie się w piątek, 16 grudnia o 21:00 na kanale Polsat Viasat History.

Starożytni wierzyli, że ziemia jest inteligentnym organizmem, który żywił i osądzał – skazując na zatracenie wszystkich nie darzących go należytym szacunkiem. Czy mieli rację? Bettany Hughes bada najnowsze osiągnięcia nauki, aby odkryć, czy Ziemia naprawdę jest żywym i odczuwającym organizmem – czy może czuć, postrzegać i reagować?  W programie prowadząca zadaje ważne pytanie: czy Gaja powinna pozbyć się ciężaru ludzkości?

Rozpoczynając swoją podróż, profesor Hughes spotka się z klimatologiem, profesorem Timem Lentonem, aby pokazać, w jaki sposób Hipoteza Gai stworzona przez Jamesa Lovelocka w latach 70., mówiąca o tym, że wszystkie istoty żyjące na Ziemi działają wspólnie, aby zachować na naszej planecie optymalne warunki do życia, może pomóc zrozumieć wzajemne odziaływanie powiązań między fizyką i chemią, a ekosystemami. Bettany odkryje również uchwycone przez NASA nagrania brzmień wszechświata ukazujące, że Ziemia śpiewa i komunikuje się z nami. Dr Joe McConnell, czołowy naukowiec zajmujący się ochroną środowiska, dzięki odkryciu ołowianych osadów sięgających czasów rzymskich w lodowych czapach Grenlandii, pokaże Bettany, że degradacja naszej planety zaczęła się na długo przed industrializacją. Z kolei indyjski filozof Satish Kumar wyjaśni, że istnieje nie tylko wzajemne powiązanie między wszystkimi rzeczami na naszej planecie, ale także z samym wszechświatem.

Gospodyni programu spotka się następnie z naukowcami zajmującymi się badaniami kosmosu, Priyą Patel i Catherine Regan z Mullard Space Science Laboratory, aby przyjrzeć się najnowszym wynikom wskazującym na to, że na Marsie naprawdę mogło istnieć życie. Profesor Hughes zbada także, czy powinniśmy skierować nasz wzrok w stronę planet, by eksploatować ich potencjalne zasoby, a możepowinniśmy zwrócić naszą uwagę z powrotem na Ziemię, aby rozwiązać sytuację, w której się znajdujemy?

Odpowiedzi na nurtujące nas pytania będzie można znaleźć w programie dokumentalnym „Historia Matki Ziemi”, którego premiera odbędzie się w piątek, 16 grudnia o 21:00 na antenie Polsat Viasat History.