Hortensje: sadzonki o wyjątkowej urodzie – jak je uprawiać?

0

Hortensja jako sadzonka do ogrodu i ogródka działkowego znana jest w Polsce od dawien dawna, aktualnie jednak zainteresowanie tą niezwykle urodziwą rośliną bardzo wzrosło. Wszystko za sprawą względnie niewymagającej uprawy, która jednak przynosi cudowne efekty w postaci okazałych, kolorowych kwiatostanów. Jeśli hortensja w ogrodzie to wasze marzenie, zapraszamy do zapoznania się z krótkim poradnikiem dla początkujących!

Hortensje: sadzonki odmiany bukietowej i ogrodowej

Jeśli szukacie informacji o hortensjach, jak prawidłowo je uprawiać i pielęgnować, to zapewne zauroczyły was ich dorodne, pełne wdzięku kwiatostany. Warto jednak wiedzieć, że sadzenie hortensji w naszym kraju opiera się w zdecydowanej większości na dwóch odmianach tego krzewu: jednym jest hortensja ogrodowa o kulistych kwiatostanach, druga zaś to hortensja bukietowa o kwiatach w kształcie stożka. Jak podaje znana polska szkółna na OgrodowyMlyn.pl, obie odmiany są w ostatnich latach bestsellerami – sadzonki hortensji znajdziemy w wielu polskich ogrodach jako centralna część i dekoracja tarasów, altan ogrodowych, rabatek itp.

Chociaż najwięcej analizuje się dekoracyjny, pełen koloru kwiat hortensja, warto wiedzieć, że roślina ta to jednak okazały krzew, sięgający wysokością nawet do 4 m. Jeśli nasz ogród nie posiada takiego potencjału przestrzennego, warto sięgać po hortensje sadzonki w odmianie karłowatej, które dorastają do 0,5 – 1,0 m, przykładem jest hortensja w ogrodzie odmiany Little Lime. Przy wyborze odpowiedniej odmiany hortensji warto zobaczyć, kiedy kwitną sadzonki, szczegóły tego typu znajdziecie między innymi na OgrodowyMlyn.pl.

Hortensje: sadzonki – kiedy najlepsza pora na sadzenie hortensji w ogrodzie?

Kupienie sadzonki to tylko początek naszej przygody z tą urokliwą rośliną. Aby w przyszłości nasza sadzonka hortensja cieszyła oko ważna jest prawidłowa pielęgnacja i uprawa. Sadzenie hortensji w ogrodzie powinno odbywać się wczesną wiosną, ewentualnie późnym latem, pamiętając jednak o tym, że im późniejszy termin, tym większa szansa, że sadzonki hortensji przemarzną nam przed właściwym ukorzenieniem się. Polecamy więc ten wiosenny termin sadzenia hortensji ogrodowych i bukietowych.

Hortensje: sadzonki – jaka ziemia? Jak wybrać odpowiednie stanowisko?

Dla amatorów ogrodnictwa, którzy przetarli już pierwsze szlaki z krzewami i bylinami w otoczeniu swojego domu, uprawa hortensji będzie raczej przyjemnością, niż utrapieniem. Hortensje sadzonki lubią stanowiska półcieniste lub częściowo nasłonecznione. Odradzamy sadzenie hortensji w pełnym słońcu, gdyż w przyszłości kwiaty i liście mogą ucierpieć od nadmiernego promieniowania.

Hortensje (sadzonki młode) warto wkopywać w glebę o odczynie lekko kwaśnym. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne. W takich warunkach krzewy będą przyrastać równo i szybko, powinny też omijać je rozmaite choroby. Warto jednak pamiętać o tym, jak podlewać hortensje w ogrodzie, podczas letnich upałów odpowiednio więcej niż zimą. Szczególnie zaś poleca się unikać przeciągających się okresów suszy. Kierując strumień wody warto podlewać sadzonki hortensji bezpośrednio do korzenia, a nie na liście, gdyż może to powodować ich poparzenie latem.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here