Domy inteligentne to już nie tylko wizja przeszłości – to dzieje się już teraz. Możesz sterować temperaturą w domu z poziomu swojego smartfona. To nie tylko gratka dla fanów gadżetów, ale także oszczędność pieniędzy. Jak działają zdalne sterowniki do pieców gazowych?

Zasada działania zdalnych sterowników 

Zdalny sterownik do pieca gazowego pozwala kontrolować jego funkcje za pomocą przycisków, wyświetlacza lub aplikacji mobilnej. Pod swoim palcem masz moc zmiany temperatury czy czasu pracy. Najnowocześniejszy model to regulator temperatury wi-fi, w którym sterownik loguje się do domowej sieci Internetu. Jego zaletą jest możliwość zdalnego sterowania pracą kotła za pośrednictwem aplikacji zainstalowanej w smartfonie lub tablecie.

Regulatory te pozwalają również instalatorom, serwisantom lub nawet użytkownikom na ustawianie szczegółowych parametrów pieca, np. wybór ustawień krzywej grzewczej.

Jak sterownik zdalny łączy się z piecem?

Połączenie między sterownikiem, a piecem może być zarówno przewodowe jak i bezprzewodowe. W przypadku regulatora przewodowego należy pod tynkiem poprowadzić przewód elektryczny. Natomiast regulator bezprzewodowy łączy się ze sterownikiem kotła drogą radiową na zasadzie nadajnik-odbiornik.

Jaki jest jego koszt?

Ceny sterowników do kotłów gazowych, w zależności od oprogramowania i technologii, wahają się od 300 do nawet 2000 zł. Gdzie więc tutaj oszczędności?

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Płyta gazowa – wady i zalety urządzenia

W praktyce sterownik za ok. 300-400 zł może zwrócić się z nawiązką już po pierwszym roku. W wielu przypadkach pozwala zaoszczędzić rocznie nawet do 1000 zł na zużyciu gazu, szczególnie w okresie zimowym – pod warunkiem jednak, że nie będziemy zbytnio ingerować w jego najbardziej optymalne parametry. Jest duża szansa, że np.: kiedy wieczorem podwyższymy temperaturę bez limitu czasowego, zapomnimy wyłączyć tę funkcję przed pójściem spać. Kiedy natomiast zdamy się na sterownik, wyłączy on nasz piec automatycznie, zdejmując z nas odpowiedzialność. 

Kolejnym rozwiązaniem, które pozwoli oszczędzić i zapewni większy komfort, jest funkcja włączania pieca z aplikacji, nawet gdy jesteśmy daleko od domu. Możemy w ten sposób włączyć piec w drodze do mieszkania, co sprawi, że wejdziemy do nagrzanego już budynku. 

Gdzie zamontować sterownik do pieca gazowego?

Zakładamy, ze nasz sterownik będzie działać w dużej mierze automatycznie tzn.: będzie  badał temperaturę w pomieszczeniu i na tej podstawie dostosowywał temp. pieca. Zacznijmy więc od miejsc, gdzie sterownik do pieca gazowego NIE powinien być montowany: 

  1. Korytarz, przedsionek – są to miejsca, gdzie często pojawiają się przeciągi i zmiana temperatury, np. przy otwieraniu drzwi.
  2. W pomieszczeniu, gdzie zwykle jednocześnie przebywa najwięcej osób np.: mały salon, ciasna kuchnia. Ludzie wytwarzają relatywnie dużo ciepła na małej powierzchni przez co sterownik rzadko będzie uruchamiał piec.
  3. Blisko okien czy drzwi balkonowych, czyli miejsc, gdzie dochodzi do chwilowych przeciągów. 

Po lekturze wyżej wymienionych punktów, domyślasz się z pewnością, że najbardziej pożądane  miejsce to miejsce o stabilnej temperaturze oraz „niskim zagęszczeniu” ?. Każdy dom jest inny i musisz przemyśleć wybór pod kątem specyfiki Twojego budynku. Zazwyczaj dobrze sprawdza się klatka schodowa, półpiętro, korytarz w środku domu. 

Mamy nadzieję, że artykuł okazał się przydatny, a zdalnie sterowany piec gazowy nie będzie kojarzył się już z niebezpieczeństwem, a oszczędnym i wydajnym sposobem ogrzewania Twojego domu! 

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl