Jak nauka języka obcego może przyspieszyć Twoje dziecko

Wiele badań oraz statystyk pokazuje, że rozwój dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym może być znacznie przyspieszony dzięki nauce języka obcego. Sama nauka ma wpływ na osoby dorosłe, a tym bardziej na dzieci, które pochłaniają wszystkie informacje jak gąbki. Poniżej chcielibyśmy przyjrzeć się temu tematowi bliżej i dokładniej wytłumaczyć, w jaki sposób nauka języka obcego może przyspieszyć rozwój dziecka i jaki tak naprawdę ma na nie wpływ. Zapraszamy do lektury.

Kiedy najlepiej zapoznać dziecko z językiem obcym

Od kilku lat wśród rodziców panuje przekonanie, że najlepiej wprowadzić naukę języka dla dziecka jak najwcześniej. Wielu z nich decyduje się na dodatkowe lekcje, kiedy dziecko zaczyna poprawnie sklecać zdania w swoim ojczystym języku. Widać również taką tendencję wśród obcokrajowców w Polsce, którzy zapisują na korepetycje z języka polskiego jak najmłodsze dzieci.

Preferowanym sposobem nauki jest interakcja z native speakerem. W przypadku dzieci ta metoda sprawdza się bardzo dobrze, ponieważ mogą osłuchać się z kimś, kto w obcym języku mówi bardzo naturalnie. Łatwiej jest również znaleźć native speakera, który jednocześnie ma wykształcenie w kierunku obycia się z dziećmi, niż lokalną osobę z uprawnieniami do nauczania obcego języka i równocześnie wie, w jaki sposób podejść do dzieci.

Poza tym wielu rodziców decyduje się również na to, aby dziecko było otoczone obcym językiem, którego ma się nauczyć, ze wszystkich stron. Bardzo często dziecku pokazywane są zagraniczne filmy w docelowym języku, piosenki dla dzieci, a także książeczki dla dzieci, które zawierają proste zdania i słowa w obcym języku.

Okazuje się, że o ile takie zabiegi raczej nie wnoszą negatywnych skutków, to jednak nauka obcego języka dla dzieci, aby przyniosła najlepsze rezultaty, powinna być wstrzymana do około 3 roku życia (zależy od rozwoju językowego dziecka). W takim okresie dziecko powinno być już odpowiednio osłuchane z językiem ojczystym i bardziej świadomie rozróżniać, które słowa należą do którego języka. Dodatkowo statystyki pokazują, że dwu lub wielojęzyczne dzieci statystycznie zaczynają mówić trochę później niż ich jednojęzyczni rówieśnicy, więc lepiej zacząć naukę trochę później.   

Jak język obcy działa na umysł dziecka

Nie bez powodu tak wielu rodzicom zależy na tym, aby ich pociechy nauczyły się jak najszybciej chociaż jednego języka obcego. Bardzo wiele nowych statystyk pokazuje, że dzieci mające styczność z co najmniej dwoma językami mają o wiele lepszą pamięć, niż ich rówieśnicy, którym udało się opanować wyłącznie język ojczysty.

Do tego nauka obcego języka dla dziecka bardzo pomaga mu w myśleniu abstrakcyjnym, a także w rozwijaniu umiejętności czytania i pisania. Takie dzieci mają później o wiele mniej problemów z muzyką oraz z matematyką, ponieważ wszystko się to ze sobą łączy. Udowodniono również, że wielojęzykowe dzieci są zazwyczaj bardziej kreatywne, a także szybciej rozwiązują trudne zadania i problemy. W rezultacie dziecko od samego początku może przejawiać większą pewność siebie i mieć o wiele lepszy start w szkole.

Bardzo dużym plusem dla dziecka, które uczy się obcych języków od najmłodszych lat jest to, że będzie lepiej przygotowane na to, aby samemu później rozpocząć naukę innych języków obcych. W rezultacie dziecko będzie przyzwyczajone do różnych form gramatycznych oraz dźwięków, co sprawia, że nauka będzie szła łatwiej oraz szybciej.

Inne korzyści z nauki języka obcego od najmłodszych lat

Poza rozwojem dziecięcego umysłu, nauka języków od najmłodszych lat daje o wiele więcej, niż wyłącznie rozwój mózgu dziecka. Tak naprawdę dajemy dziecko pewnego rodzaju źródło swojego własnego rodzaju w swoim życiu i sprawiamy, że jego start jest znacznie łatwiejszy.

Wiele źródeł podaje, że to właśnie nauce chociaż jednego języka obcego dziecko jest lepiej przygotowane na niektóre wydarzenia, niż statystyczny dorosły. Jest to na przykład w wielu przypadkach brak bariery językowej, która niestety dopada wielu dorosłych, a szczególnie nastolatków, którzy pomimo swoich umiejętności boją się posługiwać nabytym językiem. Dzieci uczące się  języka od najmłodszych lat często uważają swoje umiejętności za naturalne i tym sposobem nie mają żadnych problemów, aby się nimi wykazać.

Wiele badań pokazuje również, że dzieci mające styczność z większą ilością języków obcych są bardziej otwarte na ludzi, na nowe informacje, a także lepiej odnajdują się w zupełnie nowych sytuacjach. Jest to po części związane z pewnością siebie oraz świadomością swoich umiejętności, która sprawia, że dziecko w inny sposób patrzy na siebie, a także na swoich rówieśników.

Dla dzieci dodatkowe zajęcia z języka obcego to również kolejna szansa na to, aby poznać nowe osoby, które często mogą mieć podobne zainteresowania lub historię. Wiele osób, które emigrują zagranicę chce, aby ich dzieci znały również język kraju, z którego pochodzą ich rodzice. Takich osób może ostatecznie znaleźć się całkiem sporo, a wspólna historia może całkiem łatwo połączyć dzieci i znaleźć bratnie dusze.

Dodatkowo wiele osób zwraca uwagę na to, że dziecko uczące się obcego języka, który jest również nieznany dla rodzica, to również świetna opcja do tego, aby też rodzice nabyli nowych umiejętności. Często może się to dziać nawet bezwiednie, co jest najlepszą formą nauki.

Nie da się również ukryć, że dając dziecku możliwość nauki obcego języka, przygotowujemy je na wejście na początku w świat ucznia, a potem dorosłego. Wraz ze znajomością jednego lub więcej języków obcych dziecko może wykazać się na lekcjach, zbierać lepsze oceny, być wzorem dla innych uczniów, a także łatwiej pogłębiać swoją wiedzę na temat języka, co w pewnych warunkach może też przerodzić się w pasję. Z kolei później znajomość języków (tych rzadkich oraz tych bardziej popularnych) może pomóc już dorosłemu dziecku znaleźć dobrze płatną pracę, która może być tym samym pracą jego marzeń.

Podsumowanie

Nikogo już nie dziwi to, że rodzice posyłają coraz to młodsze dzieci na lekcje języków obcych. Lekcje na przykład angielskiego funkcjonują czasem już w niektórych żłobkach, co może być szokujące, ale jednocześnie też zrozumiałe. Dziecko, które już od pierwszych lat uczy się języków obcych jest w stanie opanować je na tym samym poziomie co native speaker, a dodatkowo dzięki temu znacznie rozwija swój mózg, szybciej podejmuje decyzje i jest bardziej otwarte na ludzi.

Dodatkowo nauka języka obcego może sprawić, że dziecko pozna nowych przyjaciół, którzy mają podobne zainteresowania, a do tego jego start w życiu może być znacznie łatwiejszy, co może przyczynić się do znalezienia lepszej pracy. Dobrze więc zastanowić się, kiedy zaznajomić swoje dziecko ze swoim pierwszym językiem obcym.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl