Werbena patagońska jest rośliną naturalnie występującą w ciepłym klimacie. Niemniej jednak jej uprawa stała się wyjątkowo popularna również i w Polsce. Przy odpowiedniej pielęgnacji, roślina ta może przetrwać nawet sezon zimowy. Wobec tego, w jaki sposób powinno się uprawiać werbenę patagońską, by pięknie kwitła?
Jakie podłoże powinna mieć werbena patagońska?
Uprawa rośliny, jaką jest werbena patagońska, nie powinna być zbyt problematyczna. Kluczem do sukcesu okazuje się zapewnienie jej odpowiedniego podłoża. W naturalnych warunkach werbena patagońska porasta gleby suche, piaszczyste lub piaszczysto — gliniaste. Warto pamiętać, że mimo wszystko werbena patagońska ceni sobie żyzne podłoża, które są bogate w składniki odżywcze.
Ogrodnicy powinni zadbać o to, by podłoże dla werbeny patagońskiej było odpowiednio przygotowane. Konieczne jest wykonanie drenażu gleby. Trzeba dobrze ją także napowietrzyć. Dodatkowo podłoże powinno mieć odczyn albo lekko zasadowy, albo całkowicie obojętny. Werbena patagońska nie jest w stanie rozwijać się i rosnąć na glebach podmokłych i zbitych glebach gliniastych.
Jakie stanowiska preferuje werbena patagońska?
Werbena patagońska ceni sobie ciepły klimat i dostęp do promieni słonecznych. Wobec tego idealne stanowisko dla tej rośliny jest miejscem nasłonecznionym — jednak z umiarem. Zbyt intensywne promieniowanie może niekorzystnie wpłynąć na jej barwy. Werbena patagońska będzie również dobrze tolerowała stanowiska lekko zacienione.
Warto pamiętać, że werbena patagońska jest rośliną, która niezbyt dobrze reaguje na silne podmuchy wiatru. Organizując dla niej stanowisko, warto zadbać o to, by było ono nieco osłonięte i spokojne. Dzięki temu roślina odwdzięczy się pięknym i długim kwitnieniem. W sezonie zimowym stanowisko rośliny musi zostać okryte. Nie daje to jednak gwarancji tego, że werbena przetrwa.
Jakiej pielęgnacji wymaga werbena patagońska?
Uprawiając werbenę patagońską, warto mieć na uwadze to, że jest ona dość odporna na szkodniki. Zagrożeniem dla niej są jedynie mszyce i mączniaki. Jeśli werbena patagońska mocno się zakorzeni, wówczas nie będzie ona wymagać wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Przetrwa ona mniej korzystne warunki jak np. długotrwałą suszę oraz wysoki stopień zacienienia.
Częstotliwość podlewania rośliny powinna być znacznie większa w okresie letnim. Wówczas podłoże ma tendencję do szybszego wysychania. Werbena patagońska nie wymaga również zbyt częstego nawożenia. Zaleca się, by przeprowadzać je — maksymalnie — dwa razy w ciągu całego sezonu. Warto korzystać z nawozów bogatych w składniki odżywcze.
Uprawa i pielęgnacja werbeny patagońskiej nie jest problematyczna. Kluczem do optymalnego wzrostu rośliny jest zapewnienie jej odpowiedniego podłoża. Konieczne jest również zadbanie o stanowisko z dość dużym poziomem nasłonecznienia. Werbena patagońska cechuje się rekordowo długim okresem kwitnienia. Dzięki temu może być świetną ozdobą każdego ogrodu.