Zarówno remont domu, jak i remont mieszkania to kosztowne, czasochłonne i trudne dla domowników przedsięwzięcia. Nawet zwykłe malowanie ścian nie obejdzie się bez dodatkowych zabrudzeń i konieczności doprowadzenia mieszkania do porządku po wyjściu ekipy remontowej. Jak sobie poradzić, gdy w pomieszczeniach obok przeprowadzany jest remont, także ten generalny? O czym należy pamiętać, aby zadbać również o zdrowie swoje i najbliższych?
Jeśli nie ma innej opcji niż pozostanie w mieszkaniu remontowanym, należy jak najlepiej zadbać o to, by odizolować wręcz pomieszczenie remontowane od pozostałych. Chodzi o to, aby zminimalizować ilość kurzu, pyłu i innych zabrudzeń, które pojawią się nie tylko w pokoju remontowanym. Najprostsze prace, takie jak malowanie, tapetowanie czy układanie podłogi, choć wiążą się z najmniejszym bałaganem, i tak oznaczają, że kurz, pył, a nawet plamy z farby mogą się pojawić się w pozostałych pomieszczeniach.
Przede wszystkim dlatego, że łatwo o przemieszczenie się zabrudzeń wraz z powietrzem, ponadto jest to związane z ciągłym poruszaniem się fachowców. Oni nieustannie wchodzą i wychodzą z remontowanego pomieszczenia, korzystają z łazienki, być może również z kuchni, gdy udają się na przerwę w pracy.
Prace remontowe zawsze oznaczają sporo bałaganu, dlatego warto maksymalnie zabezpieczyć te przestrzenie i pomieszczenia, w których domownicy będą przebywać na czas działań ekipy. Można do tego wykorzystać folie malarskie, taśmy, a nawet dodatkowe drzwi czy płyty OSB. Jako zabezpieczenie przed kurzem podczas sprawdzą się dwustronnie zainstalowane do framugi drzwi folie. Znacząco ograniczą przemieszczanie się kurzu i pyłu.
Dobrym pomysłem jest ustawienie gumowej wycieraczki przed wejściem do remontowanego pomieszczenia. Na niej zostanie większość zabrudzeń z obuwia fachowców i nie będzie ono przenoszone do pozostałych miejsc.
Remont mieszkania to także nieustanny hałas. Najmniej uciążliwy, gdy w grę wchodzą czynności, takie jak wspomniane malowanie. Jednak jakakolwiek większa ingerencja, a tym bardziej prace o charakterze generalnym oznaczają uciążliwe dźwięki. Trudno się przed nimi całkowicie uchronić, ale można przemyśleć, czy na czas najgłośniejszych prac nie lepiej wybrać się na spacer, do znajomych bądź rodziny. Gdy jednak trzeba zostać w domu, wystarczy zamknąć drzwi w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Pomocne będą również specjalne stopery do uszu, które ograniczają słyszalność uciążliwych dźwięków.
Remont kuchni i łazienki – jak dostosować się do warunków?
Do najtrudniejszych zadań należy remont kuchni i łazienki. W końcu to pomieszczenia, z których korzystamy co najmniej kilka razy dziennie. W kuchni przygotowujemy posiłki dla siebie i bliskich. W łazience się myjemy. Jak przetrwać remont tych newralgicznych przestrzeni?
Zanim zacznie się remont kuchni, należy wynieść z niej wszystkie sprzęty, naczynia i wyposażenie. W wolnym pomieszczeniu można zorganizować mini aneks kuchenny – wystarczy podłączona kuchenka mikrofalowa, palnik oraz czajnik, aby przygotować dla rodziny ciepły posiłek czy napoje.
Trudniej jest w przypadku łazienki, bo przeniesienie i korzystanie w innym pomieszczeniu z ustępu czy umywalki nie wchodzi w grę. W tym przypadku liczy się odpowiednie planowanie. Najpierw wykonywanie tych prac, podczas których pozostawienie umywalki czy ustępu na swoim miejscu nie będzie stanowiło przeszkody, a na samym końcu ich wymiana czy przeniesienie, jeśli takie były plany. W międzyczasie, aby np. umyć ręce, można korzystać ze zlewu w kuchni. Załatwianie się i prysznic to kwestia pomocy sąsiedzkiej bądź rodziny.
Wyjazd na krótkie wakacje, a może do rodziny?
Jeśli czeka nas generalny remont mieszkania bądź domu, zazwyczaj remontuje się po kolei, zgodnie z planem, wybrane pomieszczenia. Warto zaczynać właśnie od łazienki i kuchni, bo są najtrudniejsze i najbardziej wymagające. Dobrze jest przemyśleć pomysł wyjazdu lub wyprowadzki do rodziny na czas remontu. Dlaczego?
Nawet wtedy, gdy pozostają wolne niektóre pomieszczenia, to gdzieś trzeba też przechować materiały remontowe. Może się zatem okazać, że brakuje miejsce na w miarę swobodne funkcjonowanie całej rodziny w niewielkiej przestrzeni.
Jeśli mamy zaufaną ekipę remontową, a być może dodatkowo osobę, która na czas naszej nieobecności jest w stanie doglądać realizowanych prac, zdecydowanie wygodniej będzie nam przeznaczyć czas remontowy na zaległy urlop, odpoczynek czy po prostu spotkanie z rodziną.
Ochrona zdrowia i bezpieczeństwo
Planując prace remontowe musimy mieć również na uwadze, że nawet pozornie proste zadania do wykonania mogą się wiązać z powstawaniem dużych ilości kurzu i pyłu. Do tego dochodzą opary farb, lakierów i innych środków stosowanych w trakcie prac remontowych. Przebywanie w takich warunkach i wdychanie zarówno tych widocznych, jak i niewidocznych czy słabo wyczuwalnych oparów, może znacząco odbić się na zdrowiu domowników. Ekipa remontowa zwykle jest przygotowana pod względem zabezpieczenia siebie, ale rodzina musi sama zadbać o swoje zdrowie.
Czas na remont!
Zarówno niewielki, jak i generalny remont to zawsze sporo bałaganu, uciążliwych prac, niecodziennego hałasu oraz konieczność dokładnego planowania poszczególnych działań. Przemyślmy dokładnie, jakie materiały remontowe będą nam potrzebne i poszukajmy ich w sklepie AlleStandard. Znajdziemy tu bowiem zarówno płytki, artykuły metalowe, produkty wykończeniowe, jak i oświetlenie.
Mając plan, konkretny budżet i zamówioną ekipę fachowców, pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu wyposażenia, mebli i tych przestrzeni, które nie będą remontowane. Gdy zaś prace generalne zmuszają nas do szukania alternatywnych rozwiązań, w tym przeprowadzki na czas remontu, zadbajmy o organizację czasu dla całej rodziny i o regularne sprawdzanie postępów czynionych przez fachowców. Dzięki temu wszystko zostanie wykonane jak należy, a terminy i budżet nie będą największymi przeszkodami w powrocie do wymarzonego lokum.