Mieszkanie kupione, wynajęte, a może świeżo postawiony dom czeka na swoich lokatorów? Niezależnie od sytuacji, pomożemy Państwu przebrnąć przez trudny okres przeprowadzki. Dzięki naszym radom, będzie to zajęcie o wiele mniej stresujące. Zapraszamy do lektury!
Przygotowania
Zanim pierwszy karton, mebel, czy sprzęt wyląduje na samochodzie, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów. Jeśli wkładasz do pudła asortyment z danego pomieszczenia, to warto je opisać na zewnątrz opakowania. Ułatwi to osobie przenoszącej dostarczenie zawartości w pożądane miejsce. Jeżeli w środku znajduje się szkło, to ten fakt również powinien zostać odnotowany na wierzchu. Szklanki można zawinąć w gazety, a talerze przełożyć ręcznikami papierowymi. Wolna przestrzeń może być wypełniona pościelą. Co prawda zawartość kartonu będzie nie do końca posortowana, ale przynajmniej będziemy w stanie bezpiecznie przetransportować porcelanę. Kolejną istotną rzeczą są meble. Warto uprzednio zorientować się, czy gabaryty pozwalają wnieść szafę lub łóżko do danego pomieszczenia. Przeszkodą mogą być schody, albo wąskie przejścia. Nie każdy budynek ma takie same szerokości drzwi wewnętrznych i zewnętrznych. Jest spora szansa, że w nowym mieszkaniu kuchnia i łazienka będzie miała węższą futrynę, niż obecna. Na szczęście większość mebli da się rozłożyć na mniejsze elementy, dzięki czemu można je nawet w ostateczności wciągnąć przez okno i złożyć w pomieszczeniu. Jeśli chodzi o sprzęt AGD i RTV, należy również zwrócić uwagę na sposób jego bezpiecznego transportowania. Z reguły każdy producent podaje zalecenia do przewożenia swojego urządzenia w sposób nie zagrażający uszkodzeniu. Dla ułatwienia można tu wymienić ogólnie przyjęte zasady: lodówkę, pralkę i telewizor przenosić w pozycji jak najbardziej pionowej. Podczas jazdy starać się nie opierać o frontalne części, żeby nie uszkodzić matrycy, uszczelek i drzwi.
Transport
Większość z nas nie dysponuje samochodem dostawczym, ciężarowym, albo wyposażonym w hak wraz z przyczepą. W takiej sytuacji będziemy zmuszeni skorzystać z usług firmy przewozowej. Na rynku nie ma problemu ze znalezieniem ekipy, która zarówno transportuje, jak i wnosi rzeczy do nowej nieruchomości. Należy zwrócić szczególną uwagę na ładowność samochodu. Wyposażenie mieszkania, które ma spore gabaryty, musi być bezpiecznie załadowane i przewiezione. Nie wyobrażam sobie transportu fortepianu, który jest odwrócony na jeden ze swoich boków. W związku z tym warto się upewnić, czy wszystkie nasze rzeczy zostaną dostarczone bez ryzyka ich zniszczenia. Jeśli przewozimy kilka mebli i kartonów, to wystarczą nam dwie, może trzy osoby do tego zadania. W przypadku ośmioosobowej rodziny – może być już problem. Wtedy możliwe, że będzie potrzebne drugie auto do przeprowadzki. Spora grupa osób może liczyć na pomoc rodziny i znajomych. Często zaproszenie na słynną parapetówkę jest wystarczająco dobrym wynagrodzeniem za poświęcony czas.
Podsumowanie
W artykule zostały przybliżone problemy osób, dla których przeprowadzka jest czymś zupełnie obcym. Najważniejsze, żeby pamiętać o właściwym zabezpieczeniu przewożonych materiałów, a także o dobór odpowiedniej firmy transportowej. Można oczywiście poprosić bliskich o pomoc. Jeśli zdajemy stare mieszkanie, to warto pamiętać o sporządzeniu protokołu przejęcia nieruchomości przez nowych lokatorów. Będzie to niezbędne do rozliczenia się ze spółdzielnią i dostawcami mediów. Mamy nadzieję, że skorzystają Państwo z naszych porad. Życzymy wielu spokojnych dni w nowym miejscu pobytu.