Jak rozpocząć przygodę z wędkowaniem?

Wędkowanie to niebywale lubiany sposób na spędzanie wolnych chwil. Początkowo amatorski zapał szybko może przerodzić się w prawdziwą, wielką pasję. Jednakże my w artykule skupimy się na tym, jak początkujący wędkarz powinien się przygotować do łowienia ryb, przedstawimy zatem pewien poradnik.

Łowienie ryb: Jakie ma zalety?

Wędkarstwo na ogół jest postrzegane jako hobby. I w istocie nim jest. Jednakże co ciekawe, to też rodzaj sportu. Wyróżnia się on na tle innych dyscyplin, gdyż nie wymaga aż takiego wysiłku fizycznego. Natomiast, aby zostać prawdziwym wędkarzem, potrzebujemy ogromu cierpliwości. Wszak ryby nie od razu ochoczo łapią rzucaną im przynętę. Bywają dni, gdy wcale nie uda nam się nic złowić. Jednakże każdy profesjonalista wie, że zawsze nadchodzi dzień, w którym łapiemy pokazową rybę, wspaniały okaz, co było warte cierpliwości i wysiłku. To zwycięstwo okupione cierpliwością, niebywale cieszy. W dodatku wbrew pozorom wędkowanie to ciekawe zajęcie, a sprzętu do łowienia ryb jest całe mnóstwo. Aby skompletować zestaw do wędkowania, składający się między innymi ze spławika, kołowrotka i oczywiście dobrej wędki. Sprzęt wędkarski to podstawa. Wędkowanie to fajny pomysł na spędzenie czasu na świeżym powietrzu i szansa na pochwalenie się przed znajomymi złapanym okazem.

Jak rozpocząć przygodę z wędkowaniem?

Zacznijmy od tego, że pierwszym krokiem powinno być odwiedzenie sklepu, który ma szeroki wybór sprzętu wędkarskiego. Jednakże sklep wędkarski dla początkującego może wydać się mało zachęcający. Różnorodność sprzętu oraz przynęt, które ma do zaoferowania sklep wędkarski mogą wprawić nas w zakłopotanie. Warto jednak pamiętać, że każdy kiedyś zaczynał. Zatem w tym miejscu podpowiemy, co należy kupić dla początkującego wędkarza. Na początek banał. Bowiem zanim przejdziemy do sprzętu, wspomnimy o bardziej przyziemnym wyposażeniu wędkarza. A mowa tutaj o wygodnym krzesełku rozkładanym. Wszak łowienie na stojąco nie należy do przyjemnych. Już po chwili zapewne zaczną nam doskwierać plecy. W sklepie wędkarskim znajdziemy też przenośne fotele. Teraz już możemy przejść do najważniejszej części ekwipunku wędkarza. Zatem z czego składa się zestaw do wędkowania i co kupić? Internetowy sklep wędkarski od razu podpowie, iż nie możemy się obejść na rybach bez: kołowrotka, żyłki albo plecionki wędkarskiej, podbieraka, siatek wędkarskich oraz przynęt różnorodnych. Aby zachęcić więcej gatunków ryb do złapania przynęty. Oczywiście dla profesjonalistów polecane są przynęty spinningowe, jednakże tego typu oferowany asortyment przez sklep wędkarski online nie jest dla początkującego. Więcej odnośnie sprzętu z pewnością powie pracownik sklepu wędkarskiego. I teraz ostatnia kwestia, która jest istotna by móc zacząć legalnie łowić ryby. A mowa tutaj o przepisie mówiącym, że każdy pełnoletni wędkarz musi posiadać kartę wędkarską. Bez niej nie wolno łowić.

Znaleźć miejsce do wędkowania: To nie takie proste

Wiemy już jak się zabrać za wędkowanie, dlaczego należy odwiedzić sklep wędkarski, a także – jakie zalety ma wędkowanie. Pozostała nam zatem jeszcze kwestia tego, gdzie wybrać się łowić ryby. W tym celu warto zajrzeć wcześniej do Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb. Bowiem jak się okazuje, nie wszędzie można łowić ryby. Jeżeli jednak już sprawdziliśmy, gdzie nie wolno łowić, możemy zawęzić wybór miejsca do połowu ryb. A gdzie nie możemy łapać ryb? Między innymi bez pozwolenia nie wolno wędkować w wodach prywatnych oraz takich, które są należą do Polskiego Związku Wędkarstwa. Jednak spokojnie, jeśli chodzi o tę drugą kategorię, możemy wykupić zezwolenie na łowienie. Wystarczy udać się do PZW. Zawsze jednak musimy mieć przy sobie dokumenty takie jak: dowód zapłaty czy też aktualne pozwolenie plus kartę wędkarską. 

Teraz przedstawimy kilka wskazówek dotyczących wyboru idealnego miejsca do łowienia ryb. Oczywiście warto udawać się tylko tam, gdzie faktycznie pływa mnóstwo ryb. Tak więc warto wcześniej sprawdzić, gdzie też ryby mają branie. A my teraz nieco podpowiemy. W polskim rankingu wykazano, że wędkarze najbardziej lubią łowić w miejscach takich jak np.: Zalew Jezioro Łosickie, Jezioro Śniardwy, Jezioro Hańcza, Jezioro Wigry, Jezioro Kozienieckie, Rzeka Wda, Rzeka Trzebiocha, Jezioro Wzdyga itp. Co ciekawe takie zestawienie można znaleźć w dobrym internetowym sklepie wędkarskim. 

Jako że już wiemy wiele o początkach przygody z wędkowaniem, w tym miejscu udzielamy jeszcze kilku wskazówek. Mianowicie takich, aby podczas kupowania sprzętu, wybierać wędki cenionych producentów. W tym celu warto zajrzeć do internetowego sklepu wędkarskiego, takiego jak https://maszbranie.pl/. Sklep online bowiem często ma bogatszą ofertę i lepszy wybór niż nasz miejski sklepik. Warto też celować na promocje i wybierać dobre marki w atrakcyjnych cenach. A my od siebie na koniec życzymy udanych zakupów oraz powodzenia w rozpoczęciu swej przygody z wędkowaniem. Przede wszystkim trzeba być cierpliwym, aby zostać w przyszłości profesjonalnym wędkarzem. Na początek oczywiście przede wszystkim warto się relaksować przy wędkowaniu i nie przejmować początkowymi niepowodzeniami w złowieniu pięknego okazu ryby.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl