Kredyt gotówkowy bardzo często staje się jedynym sposobem realizacji wyznaczonych celów. Skorzystanie z niego pozwala pozyskać dodatkowe środki, które można zagospodarować stosownie do potrzeb. I choć kredyty cieszą się dużą popularnością, wciąż nie brakuje osób, które odkładają w czasie ubieganie się o przyznanie kredytu. Wiele z nich obawia się między innymi konieczności spłaty comiesięcznych rat, które w ich przekonaniu mogłyby okazać się za wysokie. Czy faktycznie jest się czego obawiać? Jak obliczyć wysokość rat kredytu i uniknąć trudności w spłacie zadłużenia? Podpowiadamy.
Raty możliwe do spłaty, czyli optymalna wysokość miesięcznych rat kredytu
Bezsprzecznie wysokość rat kredytu odgrywa ogromne znacznie dla bezproblemowej spłaty zobowiązania. Jeśli jest ona odpowiednio dostosowana do wysokości comiesięcznych dochodów i zestawiona z innymi stałymi opłatami oraz innymi wydatkami, przez co osiąga wartość optymalną, wówczas szansa na to, że kredyt uda się spłacić bez większych przeszkód, zdecydowanie wzrasta.
Ustalenie optymalnej raty kredytu zapewnia też kredytobiorcy poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa finansowego, co z kolei bardzo mocno wpływa na odczuwany komfort życia. I choć dokonanie owych ustaleń nie zawsze bywa proste, warto poświęcić nieco czasu przed podpisaniem umowy kredytowej na wstępne wyliczenia i przeprowadzenie symulacji spłaty zobowiązania. Pozwala to bowiem realnie ocenić swoje możliwości i zastanowić się, czy wstępnie ustalone warunki kredytu rzeczywiście okażą się optymalne, oraz wprowadzić ewentualną korektę swoich planów. Do przeprowadzenia symulacji spłaty kredytu służy tzw. kalkulator kredytu. Jest to intuicyjne narzędzie dostępne na stronach internetowych zdecydowanej większości banków. Korzystanie z niego jest bardzo proste i nie sprawia żadnych trudności.
Warto pamiętać jednak o tym, że przeprowadzenie symulacji spłaty kredytu, która znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości, nie jest możliwe tylko w wypadku kredytu ze stałym oprocentowaniem. Wybierając kredyt podlegający zmiennemu oprocentowaniu, trzeba mieć na uwadze fakt, iż w zależności od wielu różnych czynników kolejne raty kredytu mogą ulec zmianie. I choć może się zdarzyć, że będą one niższe niż wskazywały na to pierwotne wyliczenia, należy liczyć się z tym, że mogą one wzrosnąć. Zaciągnięcie kredytu ze zmiennym oprocentowaniem wiąże się więc z dużo większym ryzykiem niż ma to miejsce w przypadku kredytu ze stałą ratą.
Kredyt gotówkowy Równoratka
Kredyt gotówkowy ze stałą ratą – Równoratka to bardzo popularna propozycja kredytu, która cieszy się dużym zainteresowaniem klientów banków. W przypadku tego rodzaju kredytu wysokość comiesięcznych rat jest taka sama i nie wzrasta w trakcie obowiązywania umowy. Jest to możliwe ze względu na fakt, iż kredyt ten podlega stałemu oprocentowaniu, na które nie wpływają żadne zmiany wynikające z podniesienia stóp procentowych oraz zawirowań rynku finansowego. Wyjątek stanowi sytuacja, w której w umowie zapisano, że oprocentowanie jest stałe, ale rata zmienna. Wówczas gdy na przykład stopy spadną poniżej poziomu maksymalnych odsetek dopuszczonych prawem, rata ulegnie obniżeniu!
Stałe raty kredytu to idealna opcja dla tych, którzy cenią sobie poczucie bezpieczeństwa finansowego. To, jaką kwotę każdego miesiąca z domowego budżetu trzeba będzie przeznaczyć na spłatę raty kredytu, jest ustalone już na samym początku, w chwili podpisywania umowy kredytowej. O żadnych nieprzyjemnych niespodziankach w postaci wzrostu kolejnych rat nie ma mowy. To wygodna i bezpieczna opcja, w której wszystkie warunki spłaty zadłużenia są jasne i czytelne już w chwili składania wniosku o przyznanie kredytu. Pozwala to na racjonalne zarządzanie domowym budżetem i ogranicza ryzyku trudności w spłacie zadłużenia.
Źródło:
https://www.totalmoney.pl/artykuly/8900,kredyty-gotowkowe,na-co-zwrocic-uwage-biorac-kredyt-gotowkowy,1,1