Jak stworzyć własną stronę?

Masz swoją firmę, a nadal nie udało Ci się założyć strony internetowej? Nie martw się, to wcale nie tak rzadkie. Wiele osób ciągle obawia się, że stworzenie strony to kłopotliwy proces – szukają więc specjalistów, którzy się tym zajmą. Jednak korzystając z gotowych oprogramowań, możesz swobodnie zrobić to samodzielnie.

Przed projektowaniem – pomyśl

Zanim zabierzesz się za projektowanie strony internetowej, musisz wiedzieć, że jest to proces, który trwa i wymaga od Ciebie znajomości kilku zagadnień. To nie tylko wygląd, ale też odpowiedni hosting, rozpoznawalna domena, czy działania SEO, które sprawią, że strona będzie widoczna dla robotów indeksujących. Oprócz tego musisz jednak pomyśleć nad kilkoma kwestiami. Przede wszystkim zastanów się, do czego będzie Ci służyć strona? Czy jest to tylko wizytówka firmy, a może chcesz również prowadzić bloga? Jaki jest jej cel? Nie bagatelizuj tego – dzięki odpowiedziom na te pytania wiesz, jaką stronę zrobić i jak ma ona wyglądać. Jeśli już na tym etapie potrzebujesz pomocy, warto zastanowić się nad wynajęciem osoby lub agencji, która się tym zajmie.

Projektowanie strony

Oprócz poznania celu istnienia Twojej strony, musisz wiedzieć też, co powinno się na niej znaleźć, ale także ile czasu i pieniędzy chcesz na to przeznaczyć. Prosta strona może powstać w kilka dni. Sklep internetowy nie będzie tak łatwy do stworzenia i prawdopodobnie będzie potrzebna Ci przy nim pomoc. Zastanów się też, jakie cele ma spełniać Twoja strona internetowa. Czy chcesz pozyskać nowych klientów, poprawić wizerunek, być Twoją wizytówką/portfolio, zwiększyć sprzedaż? To bardzo istotne.

To na stronie być musi!

Skoro wiesz już, jaka ma być Twoja strona, prawdopodobnie zdajesz sobie też sprawę z tego, co powinno się na niej znaleźć. Na przykład – wizytówka firmy musi mieć krótki opis działalności i produktów, a także dane adresowe. Może zawierać też opinie Twoich klientów i linki do konkretnych miejsc – na przykład do Twoich prac, jeśli jesteś firmą usługową. Aby mieć pewność, że niczego nie przegapisz, sprawdź, jak robi to Twoja konkurencja. To najlepszy sposób na stworzenie dobrej strony internetowej. Czy czujesz się tam dobrze? Czy masz wszystkie informacje na temat firmy? Jeśli tak – jesteś na dobrej drodze do zaprojektowania świetnej strony. Pamiętaj, że tutaj liczy się też minimalizm. Strony, które są kolorowe, pstrokate i zawalone tekstem, przestały być modne ponad dwadzieścia lat temu. Teraz musisz zadbać o czysty układ i widoczność najważniejszych elementów. Zadbaj o przejrzyste menu i symetryczny układ elementów.

Domena i hosting

To dwie rzeczy, bez których strona nie ma racji bytu. Domena jest adresem Twojej strony. Upewnij się, że jest łatwa i chwytliwa – powinna kojarzyć się z nazwą firmy bądź być nią. Sprawdź jednak, czy nie jest już zarezerwowana. Hosting to miejsce, które przechowuje całość Twojej strony. Oczywiście tutaj warto także wybrać CMS, czyli system zarządzania treścią. Takie oprogramowanie umożliwi Ci postawienie strony i prowadzenie jej.

Pamiętaj też, że postawienie strony nie wystarczy, by ta działała dobrze. Zadbaj też o SEO. Pozycjonowanie WordPressa czy innych CMS nie jest skomplikowane, jednak wymaga wiedzy. Zacznij jej szukać jeszcze przed utworzeniem strony.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl

1 KOMENTARZ